Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Ať je klidně černá huba, hlavně když maká

Všichni moji kamarádi trpící pod břemenem politické korektnosti si snad konečně ulehčeně oddychnou. Jeden z jejích okovů, ta přízračná formulka „já nejsem rasista, ale“, konečně pukl. Na veřejnosti už se smí přiznat barvu. Ta hrdost! Ta úleva! Už nemusíme neobratně kličkovat „nenávidím rasisty a černochy".

Citát, který mě tak zaujal, byl delší. Zněl asi takto: "Mně Tomio mi nikdy nevadil, a to jsem rasistka, já ho obdivovala, že se vypracoval z ničeho“. Úcta k člověku se v našich krajích přestává řídit tím, jakou má kdo barvu pleti nebo původ. Kdepak. Kdesi jsme si osvojili mnohem poctivější měřítko: Jak moc kdo maká. (Nebo: Jak moc se obecně soudí, že někdo maká.)

Legenda o Andrejovi

Proto u nás vietnamská menšina vlastně nemá problém. Tedy alespoň ve společenské debatě. Všichni už jsme si stačili všimnout, jak skromní a houževnatí ti rákosníci jsou. Úplně naši ještě nejsou, to pardon, tykat jim budem, cywe proč ne. Ale nemáme s nimi problém. Protože si nemyslíme, že by něco měli nezaslouženě. Jsou samostatní. Nic po nás nechtějí, jako by nás ani nepotřebovali. Neberou nám naše dávky, neparazitují na našich daních. Doufám.

Je to krásný ideál s kořeny přes dvacet let starými a proplétá se vším možným. Promítá se i do toho, jaký úspěch měla a má Legenda o sv. Andrejovi: hrdý a nezávislý self-made-man je hoden úcty a následování. Jeho původ, pohnutky, prostředky, pravdivost, to všechno bledne před obdivem k mýtu o samostatnosti. On se nikoho o nic neprosí. On nikoho nepotřebuje. On je sám svůj. Stačí si sám, je soběstačný. Kéž bychom i my tohle dokázali!

Ano, jsem nácek

Všichni, kdo takoví nejsou, si zaslouží plivanec. Táhněte si najít práci, fetky z Kliniky (kdo by vám věřil, že to všechno děláte normálně k zaměstnání), postavte si vlastní barák nebo třeba hnízdo a tam si provozujte ty svoje rejdy. Vaše řeči o komunitě, o vzájemné závislosti všech lidí, pomoci jedněch druhým – to jsou jenom kecy. Každý slušný člověk má nejdřív makat, pak si vzít úvěr nebo podojit evropské (ne naše!) dotace a pak dělit čas mezi kancl a hokej, nebo rozjet vlastní byznys. Tak možná si kupovat protirakovinové květinky za dvacku. Stejně nevěříme, že vám nejde o prachy a/nebo o lenošení. Všem jde přece o prachy a/nebo lenošení! Kdo tvrdí, že jemu ne, je kryptosluníčkář a vyžírka.

Vždyť i ty cikáni by byli v pohodě, čert vem, že jsou jiný… jenomže to tušení, že mají něco zadarmo! Ten pocit, že mají něco víc, že stačí mít správně nesprávnej rodokmen a hned se ti sypou dávky do klína! Ten pocit je k nesnesení. A teď už si konečně můžeme ulevit. Opona spadla. Jsme rasisti, ale kdo má alespoň dvě ruce, maká, nic po nás nechce a nepotřebuje naši pomoc, ten ať si klidně zaleze do svýho koutku a tam je zticha. Anebo ne, ať si vyleze ven a pořádně huláká! Vždyť se sám vypracoval!

Ach jo. Už se těším, až ta verbální hrdost na vlastní agresivní pohled na svět bude opravdu plošně rozšířená. Až budeme všichni se zdviženou hlavou moci říct podle gusta „ano, jsem nácek“, „ano, jsem extremista“. Až bude v odporu proti té „politické“ zahozena veškerá ohleduplnost. Přestaneme popírat svůj stín, pustíme džiny z lahve a z trestního zákoníku zmizí ten nemoderní, svazující a politicky falešný § 356 (Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.) Hned budeme zdravější, hned NÁM bude lépe.

Eli, eli, lema sabachthani!

Samuel Titěra

Samuel Titěra

Má rád lidi a umí přimět techniku, aby jim sloužila a pomáhala. Čte, píše a překládá a snaží se přispívat k tomu, aby si porozuměli lidé různých profesí, zájmů a dovedností. Je přesvědčen, že sdílení příběhů pomáhá zlepšovat... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 20 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Josef Fraj | 30. 5. 2016 06:19

Nemám pocit, že by česká legislativa upouštěla od politické korektnosti. Babišův pes, pardon pelikán, spíše stále přitvrzuje. Pokud se mýlím, tak mně opravte. To na okraj.

Stále více se ukazuje, že pravdu mají klasici liberalismu, když říkají, že základem zdravé společnosti musí být právo člověka vlastnit sebe sama a výsledky svojí práce. Každé porušení tohoto práva nutně vyvolá odpor těch, jejichž životy a majetky jsou ohroženy. Je úplně jedno a zcela nepodstatné ve jménu jakého "nejvyššího dobra" se to děje. Srovnání postoje Čechů k Vietnamcům a Romům to názorně ukazuje. Pokud jedné skupině násilím vezmete jejich majetek abyste ho mohli dát jiné skupině (v tomto případě Romům), tak zákonitě vyvoláte odpor okradených. Viníkem je vždy pachatel toho násilí a nikoliv okrádaná skupina, na kterou se to snaží svést.

Nemusí jít jen o národnostní nebo rasové konflikty takto vyvolané. Týká se to všech skupin. Pokud násilím okradete například podnikatele či vlastníky nemovitostí prostřednictvím daní, vyvoláte stejný odpor.

Všechny řeči o "solidaritě", "humanismu", "selhání trhu", politické korektnosti, právech menšin atd atd mají jenom zakrýt útok na život a/nebo majetek nějaké skupiny. Demokracie je moderní způsob, jak ten útok provádět. Demokratické volby jsou hlasováním o tom, kdo, koho o co oloupí. Společnost, jejíž základní paradigma je loupež, nemůže být nikdy zdravá společnost.

Autor článku nechápe, že rasismus je pouze druhotná reakce na podstatu, tedy tu loupež. Ti, kteří říkají "pokud někdo maká, tak mně nevadí, jakou má barvu" jsou té podstatě blíž než autor článku. Ten kdo "maká", nemá většinou potřebu útočit na život či majetek druhých.

+53
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK