Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poručíme větru, dešti? Amatéři! Dnes poroučíme globálním teplotám!

Josef Tětek | 14. 12. 2015 | Vstoupit do diskuze – 19 komentářů

A je to tu. Historický okamžik. V Paříži, oné Mekce „progresivních“ socialistů, byl odsouhlasen velkolepý Plán, jaký svět ještě nezažil. Dvě stě zemí na pár dní zapomnělo na mezinárodní pře a rozhodlo se konat. A Gándhí se v nebi usmál.

Poručíme větru, dešti? Amatéři! Dnes poroučíme globálním teplotám!

Davy jásaly a s nimi i představitelé velkého – ba největšího! – byznysu. Ropné společnosti a výrobní koncerny děkovaly politikům ruku v ruce s fousatými hipíky. Nastal snad ráj na zemi?

Pámbíčkář a gauner

Zpátky na zem. Staré ekonomické pořekadlo mluví o tom, že rádoby ctnostnou vládní regulaci zpravidla podporují dvě skupiny – baptisté a pašeráci.

Ti první z prostého idealismu, který se navíc příliš neohlíží na příčiny a následky; chtějí prostě ráznou akci, jedno kolik to bude stát, kdo přitom přijde o práva a jestli se zároveň nevytvoří problém mnohem hlubší, než je ten řešený.

Ti druzí z vidiny lehkého zisku – nikoli ovšem zisku pracně vydobytého v konkurenčním prostředí na trhu, nýbrž zisku zajištěného ze spolupráce s erárem. Chceme-li být exaktní, vlastně se ani o zisk nejedná. Jedná se o rentu, přičemž jednání k zajištění této renty se nazývá pěkně úderně „dobývání renty.“

Renta a odpustky

Kde že se taková renta vlastně vezme? Jako u všech správných přerozdělovacích projektů, i tento zajistí především přesun bohatství z kapes chudých k bohatým. Velké nadnárodní firmy (které se už nemůžou dočkat) si dodatečný náklad na administraci a placení dodatečných vládních požadavků můžou dovolit; menší firmy (zejména z rozvojových zemí) samozřejmě nikoli. Dodatečná renta je renta zákonem chráněného monopolu, který se už nemusí bát nově vzniklé konkurence a může vytáhnout peníze z kapes spotřebitelů, kteří nemají alternativu (opět – zejména v rozvojových zemích).

Co ale samotní politici – dělají to snad z dobré vůle? Nikoli, rovněž si přijdou na svou rentu. I Lev X. by zelenal závistí nad takovými odpustky. Zatímco před pěti sty lety musel člověk před nákupem odpustku nejprve zhřešit, dnes stačí, věnuje-li se své práci. Stále je zde však prostor pro další „progresi“ – oxid uhličitý přeci vypouští každý z nás dnem i nocí. Kilogram denně na osobu – sedm milionů tun denně! S tím se něco musí udělat, nejlépe samozřejmě zdanit; ehm, prodat odpustek; ehm, prodat emisní povolenku.  

A budeme tomu říkat trh

Největší vtip? Nový plán je politiky a jejich „experty“ označován za market-based solution, tedy tržní řešení. Socialisté tak opět dokazují svou obratnost při únosu nepohodlných termínů: „zavedeme daň, ale tu daň nebudeme vybírat přímo – založíme si takovou jako burzu, kde si výrobci budou muset kupovat naše povolenky, za námi stanovenou cenu a v námi stanoveném množství. A budeme tomu říkat trh.“

Geniálnější než celý Kapitál (v 21. století).

Politici konečně zmoudřili a zachrání planetu. Stejně jako vymýtili chudobu a hlad, osvobodili dětské vojáky, nastolili mír na středním východě a usmířili národy po celém světě. Jinak by tomu přeci ani být nemohlo, když se pouze ti nejlepší dostávají na vrchol. K tomu si můžeme koneckonců udělat menší myšlenkový test z tuzemského prostředí:

Anketa

Svěřili byste osud planety do rukou některému z českých politiků?

Doufejme jen, že závazek udržet růst teploty pod dvěma stupni dají tito dobráci na vědomí i našemu Slunci, zemskému jádru, oceánským proudům a tisícům dalších přírodních jevů, které naše klima ovlivňují. V případě výkyvu některého z těchto faktorů by nám tu na Zemi totiž mohlo být pěkně horko; a to nejen ze samotné teploty, ale i výše daní. 


Snímek pařížských spasitelů: Profimedia
Josef Tětek

Josef Tětek

Ekonom s dlouhodobým zájmem o podstatu peněz a Bitcoin. Analytik v TopMonks, spolupracovník Liberálního Institutu. Autor knihy Bitcoin: Odluka peněz od státu. @SatsJoseph na Twitteru. Spoluautor podcastu Kryptokec. Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 19 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 14. 12. 2015 10:48

Já jsem se konečně (jsem zaostalý) dostal k tomu, abych použil Uber.
Velmi vstřícná služba (příjemný "taxikář", přehledná aplikace), dobrá cena a hlavně: řidič ode mne nedostane peníze na ruku. Tu si strhne Uber, něco si nechá a zbytek pošle řidiči na PayPal (ještě by to chtělo bitcoin - snad příště). A řidič se mi normálně "přiznal", že jelikož Andrej o takovém příjmu neví, tak ho také nezdaní. Pokud by stát poslal na řidiče provokatéry, tak jednoduše řeknou, že přeci zákon nezakazuje na ulici nabrat cizího člověka a svézt ho.

Teď už se jen těším, až někdo něco podobného udělá s řemeslníky. Nějaký web+aplikace sídlící kdesi daleko, kam se zaregistruje instalatér, zedník, elektrikář i malíř pokojů. Objednám si ho domů. V APPce odkliknu, že jsem byl se službou spokojen, zahraniční centrála mi strhna z karty poplatek a pošle ho řemeslníkovi na účet. Vyzve mne, abych jej v appce ohodnotil, aby ostatní viděli, na koho je spoleh.

Další fází budou obchodní portály bez centrálního serveru, s databází sdílenou mezi všemi uživateli tak, jako to dělá blockchain a torrent. Nebude kam poslat URNA či FBI. Finančák už si nedošlápne na maminky, které si na MimiBazaru "zločinně" přivydělávaly prodejem obnošeného šatstva či pletením dětských svetříků.

Nabídky práce pro webdesignery, programátory, atd... za bitcoiny ze strany zahraničních společností se nám docela množí...

Člověk druhé půlky 21.století již nebude řešit nějaký živnosťák, kontrolní hlášení a kontroly, ale čistě jen vylepšování své reputace na podobných serverech.

Vše samozřejmě vylepší a zbezpeční/zanonymní přechod z PayPalu na Bitcoin.

Každé utažení šroubů (EET, kontrolní hlášení, omezení/zrušení hotovosti, záporné úroky, nepoměr mezi odvody socpoj a očekávatelnou výší penze, ...) jen zvyšuje rychlost, jakou se k tomuto cíli blížíme.

Proč to říkám? Protože po přechodu na tuto svobodnou ekonomiku nám plácání funkcionářů v Paříži, Bruselu či Praze bude připadat táááááák nezajímavé a nás se nedotýkající....

+51
+
-