Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Pět témat důležitějších než ochrana českých hranic

Michal Kašpárek | 4. 12. 2015 | Vstoupit do diskuze – 14 komentářů

Našim dětem™ bude nejspíš jedno, kolik vlčáků necháme čenichat v lánech za Břeclaví. Stoprocentně ale pocítí následky toho, čemu kvůli téhle panice nevěnujeme dost pozornosti.

Pět témat důležitějších než ochrana českých hranic

„Ochráníme naše děti,“ slibuje Strana práv občanů z billboardů, na kterých nebezpečí znázorňuje špatně namalovaný uprchlík překonávající závoru „Státní hranice“. Proč byste tuhle starost o potěr neměli Zemanovcům a jim podobným sežrat?

Za prvé: jediné děti bezprostředně ohrožené uprchlickou krizí jsou dětští uprchlíci, kteří na své cestě zažívají otřesné věci, včetně pohlavního zneužívání. (Nejsou to „kulturní rozdíly“, platit si tak nechávají i evropští převaděči.)

Za druhé: běženců z masa a kostí tady není momentálně o moc víc než těch na plakátech. Miloš Zeman prý myslí dva tahy dopředu a dovede si představit nátřesk. Výborně: od toho, aby se Česko stalo tolerantní zemí plnou ekonomických příležitostí, nás dělí jen dva tahy. Škoda, že velmistr neprozradil které.

Za třetí: existuje jen teoretická možnost, že vám vaše děti budou někdy vyčítat, že jste nehlídali hranice. (Předejít tomu můžete i tím, že jim vymluvíte poslouchání Ortelu.) Jisté zato je, že ve svých životech budou každý den pociťovat následky rozhodnutí, kterým čeští politici, česká média a česká veřejnost věnují minimum pozornosti. A to i kvůli cynickému ždímání krize, která se Česka dotýká spíš virtuálně.

Co tedy patří na billboardy

Bavme se konkrétně. Důležitější než ochrana českých hranic jsou, mimo jiné:

Transatlantické obchodní a investiční partnerství – připravovaná smlouva Evropské unie a Spojených států o volném obchodu. Problém je, že za líbivými frázemi o příležitostech se skrývá taky posílení moci velkých firem, oslabení role národních států a boj proti veřejné podpoře lokálních výrobků a služeb. Je absurdní, že se v zemi, kterou kvůli přidělení několika stovek uprchlíků cloumá revival husitství, zajímá o smlouvu s takovým dopadem na národní suverenitu jen jeden člověk z pěti.

Změny klimatu – ostatně i jejich vinou tolik lidí na různých místech světa opouští domovy. Uklidňování Václava Klause ml., že „klima je neskutečně složitý systém“, a tedy bude lepší nechat ho být, kupodivu africkému nebo blízkovýchodnímu hospodáři pole nezaleje.

Školství – ve srovnání s ostatními vyspělými zeměmi jsou čeští učitelé nejhůř placení. K vysokoškolskému vzdělání pomůžou jen 17 procentům těch dětí a mladých lidí, kteří se nenarodili vysokoškolákům, což je další unikát. If you pay peanuts, you get monkeys, chce se říct, ale tomu by nerozuměla ani velká část diplomovaných.

Anketa

Čemu bychom měli podle vás věnovat pozornost v první řadě?

E-government a byrokracie obecně – bude stát využívat technologie k tomu, aby usnadnil občanům komunikaci s veřejnou správou jako v Estonsku, nebo se omezí na pro něj pohodlné shromažďování cenných dat například prostřednictvím centrální evidence faktur? Bývaly doby, kdy měla ODS na vlajce aspoň to banální jednotné inkasní místo, jenže to se ještě její předseda nehladil po nohavici u žiletkového plotu.

Koncentrace majetku a mociale to bych jen opakoval dříve napsané.

Na rozdíl od uprchlíků budete tahle témata hledat na billboardech marně. Nedostanou se tam, pokud se sami nezačnete zajímat. Pokud se neozvete redaktorům svých novin a webů, že o nich chcete číst víc, a svým politikům, že je pro vás důležité vědět, co si o nich myslí a proč.

Naše děti™ nás totiž nejspíš nebudou nenávidět kvůli tomu, že jim předáme zemi plnou imigrantů. Budou nás nenávidět kvůli tomu, že jim předáme zemi, do které imigranti nechtějí.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 14 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Josef Fraj | 4. 12. 2015 12:53

Přečetl jsem si zase jednou celý páně Kašpárkův článek a můj závěr z něho je jednoznačný. Největší nebezpečí pro naše děti jsou lidé jako pan Kašpárek. Ve své naivní nebo spíše chorobné sluníčkovosti nevidí nebezpečí, která jsou v jiných zemí známá již desítky let (UK, Francie například). Typickým znakem poruchy jejich soudnosti je věta "běženců z masa a kostí tady není momentálně o moc víc než těch na plakátech". Připomínají toho chlápka, co padá z mrakodarpu a v každém patře, které míjí, si říká "je to dobrý, ještě je to dobrý".

Možná je výskyt lidí, jako je pan Kašpárek, ve větším než malém množství příznakem historického úpadku západoevropské civilizace a jejího postupného odcházení z dějin. Ztráta civilizačního pudu sebezáchovy, nepochopení jinde zřejmého faktu, že nelze aplikovat sluníčková lidská práva vůči agresivní ideologii, která žádná lidská práva neuznává, považuje je za naši slabost a příležitost, jak nás ovládnout, to jsou příznaky nemocné civilizace. Ignorování faktu, že ani druhá či třetí generace muslimů není integrovaná, že stále považuje ústavy evropských států za cár papíru, protože jediné právo, které uznávají je šaría, je dalším takovým příznakem. Kdyby pan Kašpárek stejným způsobem vystupoval v Saudské Arábii, Pakistánu atd. na obhajobu křesťanství, jako tady hájí muslimskou invazi, tak by byl oficiálně nebo neoficiálně popraven. Konec konců popravy v duchu šaríi a v rozporu s platných právem země, ve které žijí, provádějí muslimské komunity i v Evropě, viz všechny ty dívky, zabité protože si nechtěli vzít někoho, koho jim určil jejich otec či bratr, nebo proto, že měly předmanželský sex. Zatím jsou takové popravy v Evropě nelegální, ale pan Kašpárek usiluje o to, aby se pro naše děti nebo vnoučata staly legální.

Konec konců to budeme moci sledovat v přímém přenosu v sousedním Německu, kde letos přivítají něco ke 2 milionům nových muslimů. Za nimi přijdou další miliony příbuzných. Miliony lidí, kteří neznají řeč, nemají kvalifikaci, vzdělání, pracovní morálku a odmítají se přizpůsobit čemukoliv, kromě sociálního systému. K čemu jinému může dojít, než ke vzniku paralelní společnosti, vyznávající hodnoty často zcela protikladné těm našim. Můžeme jen spekulovat kolik desítek procent společnosti budou tvořit, až naše děti budou mít svoje děti. A nikdo neví, kolik jich přijde za rok za dva. Lidí, kteří touží po německých a švédských sociálních výhodách jsou desítky milionů.

Situace, po které volají lidé, jako pan Kašpárek nemá žádné jednoduché řešení. Buďto se naše děti postupně smíří s asimilací středověkou násilnou ideologií a kulturou, nebo budou muset zahájit občansku válku, aby si uchovali západní hodnoty a kulturu. To jsou alternativy, které nám pan Kašpárek nabízí.

Má pravdu v tom, že máme i jiné problémy. Jsou to naše problémy a měli bychom si je vyřešit sami. Tím, že pan Kašpárek zakrývá jedněmi problémy ten aktuálně největší, totiž hrozbu islamizace Evropy, tak v podstatě chce předat řešení všech ostatních problému do rukou budoucího evropského chalífy nebo něčeho takového. Zatím to pořád vypadá, jako strašení, jenže až to budš zřejmé všem, možná kromě pana Kašpárka, tak už bude pozdě.

Enoch was right!

+68
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Aleš Müller | 4. 12. 2015 16:46

Ono je těžko někdy diskutovat s rozhořčenými. Ale těch syrských uprchlíků ve SRN je letos pod 1 milion. Dva určitě nikoliv. A první vlna není nikdy radikální, to bývá až ta třetí. Ta která si svoji frustraci, vylévá pak ohněm a mečem. Takže rizika chalífátu hrozí až za 50 či 60 let.
Mimochodem, na jižní Moravě našli stopy šakala. Co to znamená?

-13
+
-