Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Vědci píšou osobám

Český národ má opět to velké štěstí, že k němu promluvili akademici. Naposledy se tak stalo, když se jakýsi zapomenutý ministr snažil zrušit klientelistický systém udělování docentur a profesur, hlavní překážku rozvoje českých vysokých škol. Tehdy se stateční akademici postavili jako jeden muž za zachování svých prebend, placených z peněz daňových poplatníků.

Tentokrát nás akademici (opět za peníze daňových poplatníků*poučují, jací jsme hnusní xenofobové. Což o to, text je napsán poměrně pěkně a – vzhledem k tomu, že vlastně jen vyzývá ke kritickému myšlení – těžko s ním nesouhlasit. Navíc chytře naznačuje, že padouši jsou především politici a novináři, které ostatně nenávidí každý, takže je zcela bezpečné se přidat.

Aby bylo jasno, osobně bych velice rád, kdyby se v naší zemi usídlilo mnoho syrských inženýrů, lékařů či techniků, obávám se však, že tito nejsou blázni a mají o své destinaci úplně jinou představu.

Pozoruhodné jsou však na petici jiné momenty. Na začátku cítí kolegové potřebu národu sdělit, jak jsou všichni velice vědečtí, mají to kritické myšlení a umějí pracovat s informacemi. Tolik skromnosti v jednom odstavci! Kouzlem nechtěného je potom formulace Jsme […] studentky vědeckých oborů. Studují se snad u nás někde i obory nevědecké? Trochu mi to připomíná, že i Nobelův výbor nazval jednu ze svých cen Nobelova pamětní cena za ekonomickou vědu. Jen kdyby náhodou někomu nebylo jasné, že jde o vědu. Přívlastek vědecký prostě dělá divy. Pamatujete ještě na vědecký komunismus?

Diskriminace povolené, diskriminace diskriminované

Hned v prvním odstavci se píše něco proti diskriminaci (což český znamená rozdělování). Pod peticí je potom napsáno: Výzvu již podepsalo 3181 vědců a vědkyň. Ti se poznají podle toho, že mají to kritické myšlení a pak taky spoustu obskurních titulů před a za jménem, které pěkně po rakousko-uhersku pod petici vypíšou. Hned pod touto sekcí je další nadpis: Výzvu již podpořilo 7560 osob. Není to skvělé? Výzvu proti diskriminaci tedy podpořilo mnoho lidí, kteří se rozdělují (latinsky diskriminují) na vědce a vědkyně… a jakési osoby.

Nemohu si odpustit jednu obecnější poznámku o diskriminaci. Inteligence (lidská i počítačová) představuje schopnost rozpoznat „patterns“ v datech neboli odlišit (tedy diskriminovat) signál od šumu. Odmyslíme-li tedy současné politicky korektní negativní citové zabarvení tohoto slova, lze říct, že schopnost diskriminace je podstatou inteligence.

Naše společnost se vyznačuje pozoruhodnou sítí povolených a zakázaných diskriminací. Diskriminovat podle rasy či pohlaví se kupříkladu nesmí. Což o to, to dává docela smysl, protože rasu ani pohlaví si nemůžu zvolit či vlastní vůlí změnit. Ale ani příslušnost k biologickému druhu nemůžu vlastní vůlí změnit, a přesto se podle ní diskriminovat může. Diskriminovat podle dosaženého vzdělání se naopak doporučuje, leckdy ze zákona musí. Nic proti tomu, vzdělání mohu vlastní vůli ovlivnit. Ale příslušnost k náboženské skupině přece můžu vlastní vůlí ovlivnit taky, a přesto se podle ní diskriminovat nesmí. O sexuální orientaci radši nemluvím vůbec.

Asi bychom si měli připustit, že naše současné pojetí toho, které diskriminace jsou přípustné a které nikoliv, je poměrně náhodné. Současný politicky korektní „konsensus“ o přijatelných a nepřijatelných diskriminacích jsme si nechali vnutit levicovou avantgardou během klidných let (na dluh) bobtnajícího etnicky poměrně homogenního evropského sociálního státu, ve kterém se předstíralo, že náboženství je irelevantní.

Příroda/pánbůh** však kašle na naše ideologie a předkládá nám výzvy, jaké se jí/jemu** zamane. Doba se změnila velice rychle a já se nemohu zbavit dojmu, že se buďto nad naším pojetím diskriminace trochu zamyslíme, nebo poměrně rychle zmizíme i s ním.

Vědci a vědkyně však mizí déle než ostatní osoby, neboť musejí zmizet i se svými akademickými tituly. Zůstane jen škleb bez kočky.


* i autor je vědec placený z peněz daňových poplatníků

** politicky nekorektní škrtněte

Tomáš Fürst

Tomáš Fürst

Studoval matematické modelování na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, momentálně pracuje na katedře matematické analýzy a aplikací matematiky Univerzity Palackého v Olomouci. Domnívá se, že matematika je jazykem... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 20 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK