Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Chcete konec velkých domů? Nechejte mistrovství světa vydražit

Kabinet bafuňářů, který řídí fotbal a pořádá v něm světový šampionát, je cinknutý. Co s tím?

Mezinárodní fotbalová federace známá pod zkratkou FIFA (Fédération Internationale de Football Association) je zajímavá neziskovka. Její finanční rezervy dosahují 1,5 miliardy dolarů a jen loni jí na účty přitekly dvě miliardy.

Pozoruhodné sumy však skončily také na účtech některých členů federace. Byly to úplatky.

Američtí a švýcarští vyšetřovatelé rozplétají nitky kolem korupce funkcionářů FIFA při volbě pořadatelů turnajů (především mistrovství světa) a při prodeji marketingových práv. Vychází najevo, že činovníci fotbalové vlády dostávali zaplaceno za hlasy pro země kandidující na pořadatelství světového šampionátu – Jižní Afriku (získala šampionát 2010) a Maroko (prohrálo souboj o hostitelství turnaje 1998 s Francií). Co víc, vyšetřuje se podezření, že tučné bakšiše zajistily mistrovství světa Rusku (2018) a Kataru (2022).

Celková výše úplatků je odhadována na 150 milionů dolarů. Není to ale jen pověstná špička ledovce?

Sepp Blatter, prezident FIFA. V aktuálním korupčním skandálu nepatří mezi obviněné, přesto čtyři dny po svém znovuzvolení ohlásil, že odstupuje.
Foto: kojoku / Shutterstock.com

Tajný svět FIFA

FIFA má za sebou řadu korupčních skandálů. Skotský novinář Andrew Jennings je popisuje v knize Foul! The Secret World of FIFA: Bribes, Vote Rigging and Ticket Scandals(Faul! Tajný svět FIFA: Úplatky, zmanipulované volby a skandály s lístky).Reakce vedení fotbalové federace na tyto kauzy se většinou daly shrnout do dvou bodů:

1. Někteří ze starých bafuňářů, kteří si nahrabali, vypadnou z fotbalového kolotoče.

2. Nastoupí za ně jiní, kteří si ještě nenahrabali a kteří budou hrabat o to víc.

Pokušení uplácet bude vždy vysoké, protože mezinárodní fotbal je výnosná záležitost a mistrovství světa nejlukrativnější sportovní akce. Zatím poslední šampionát loni v Brazílii v souhrnu s kvalifikací vynesl 4,8 miliardy dolarů.

V sázce jsou nejen peníze, ale také politika a prestiž. Proto uplácejí politické reprezentace, zejména šéfové totalitních či autoritářských států, pro které je pořadatelství sportovní megaakce šancí posílit své postavení a dodat režimu legitimitu.

Je zřejmé, že odstranit korupci z rozhodování o místě světového šampionátu není myslitelné, pokud se nezmění systém přidělování pořadatelství hlasováním delegátů. K tomu se však FIFA nechystá.

Licitace místo úplatků

Je tu přitom jednoduchý recept, jak se úplatkářství zbavit – prodat pořadatelství šampionátu v aukci. Pro olympiády v minulosti takový způsob navrhovali Mark F. Stewart a C. L. Wu.

Je to jednoduchá a otevřená metoda: kdo zaplatí nejvíc, bude hostit sportovní akci.

Vždyť – nahlíženo skrze prizma korupčního skandálu, který otřásá fotbalovou federací – tohle pravidlo platí už dnes. Jenže většina peněz za prodej pořadatelství, kterému se eufemicky říká volba, jde skrytě do kapes fotbalových činovníků a ti je použijí pro své blaho, nikoli ve prospěch fotbalu.

Pokud se hostitelství šampionátu vydraží, bude prodej veřejný. Vydražená částka bude zanesena v účetnictví FIFA. Výtěžek z aukce by v takovém případě mohl být investován do zábavy, definované anglickým internacionálem Gary Linekerem jako hra, kterou „hraje dvaadvacet lidí a kterou vždy vyhrají Němci“.

Částka, za kterou by vydražitel šampionát získal, by přitom mohla být zajímavá. Uchazeči o turnaj by mohli licitovat vysoko, protože by jim odpadly (nepochybně horentní) náklady na lobbisty a reklamní agentury spojené s nynějším volebním systémem.

A jak se vypořádat s námitkami, že nebude dodržena zásada rotace pořadatelství a šampionáty připadnou jen nejbohatším státům? Jednoduše, stačí pravidlo, podle kterého se vydražitel (pořadatel) nebude moci účastnit několika následujících dražeb. Malé a chudé státy zase budou moci vytvářet pořadatelské koalice a mistrovství světa hostit společně.

Radši byznys než korupce

Fotbal je sport, ale také byznys. Prodávají a kupují se vstupenky,  hráči, trenéři, vysílací i marketingová práva – a někdy také výsledky. V případě posledního obchodu přestává být fotbal sportem.

Pokud se budou světové šampionáty prodávat v aukci, funkcionáři přijdou o část moci a především o úplatky a prebendy. Fotbal ale sportem zůstane.

Jistě, pokud jsou volby férové, je to lepší způsob rozhodování o pořadatelství šampionátu. Dají se uplatnit jiná kritéria než peníze. Jenže věřte v neúplatnost činovníků FIFA. 

Pavel Jégl

Pavel Jégl

Před listopadem 1989 vystudoval automatizaci a robotiku na ČVUT. Psal do samizdatu a do šuplíku. Po volbách v roce 1990 zastupoval ve Federálním shromáždění Občanské fórum. Poté absolvoval stáž v USA a dvě desítky let pracoval... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 5 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK