Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Konspirační teorie: Padá jed, něco si přej! Chemtrails

I na strašlivého Jožina z bažin stačilo práškovací letadlo. A teď se práškuje ve velkém: padá to i na vás! Máte strach, kdykoliv na obloze vidíte letadlo a za ním kondenzační čáru? Podle konspiračních teoretiků byste měli.

Zjednodušeně tato konspirační teorie zní asi takto: „Zlovolné elity v roce 1999 spustily program, na jehož základě nás dnes a denně dopravní letadla práškují baryem, hliníkem a dalšími škodlivými látkami, aby tak redukovaly počet obyvatel planety.“

Chemtrail

Slovo chemtrail vzniklo stažením ze sousloví chemical trail – chemická stopa, a to podle vzoru contrail z condesation trail – kondenzační stopa. Kondenzační stopa vzniká při spalování leteckého benzinu v atmosféře (ve výšce osmi až dvanácti kilometrů). Při spalování se uvolňuje jednak velké množství vodní páry, jednak mikroskopické tuhé částečky. Na těchto částečkách, kondenzačních jádrech, se po ochladnutí sráží vodní pára, která vytváří každému známé čáry škrtající oblohu.

Racionální jádro

Má i teorie o chemtrails nějaké racionální jádro? Zřejmě ano. V Rusku práškují před oslavami Dne vítězství a Dne Ruska mraky jodidem stříbrným nebo cementem, aby se „vypršely“ a při oslavách bylo v Moskvě jasno a neprší. Stejným způsobem se údajně daří zvyšovat srážky v suchých oblastech, například v Arábii.

Podobně na Západě přicházejí vědci s nápady, jak podobným způsobem bojovat s globálním oteplováním. Například v červenci 2012 deník The Guardian informoval o úmyslu dvou amerických vědců provést v Novém Mexiku experiment, při kterém by do atmosféry rozprášily aerosol odrážející sluneční světlo.

Tentýž deník toho roku o dva měsíce dříve psal o zrušeném kontroverzním experimentu jiných dvou vědců. Ti chtěli pomocí meteorologického balonu do atmosféry z výšky rozptýlit 150 litrů vody, a napodobit tak ochlazující efekt sopek.

O podobných pokusech a nápadech podrobně referuje anglická Wikipedie ve článcích Climate engineering a Solar radiation management.

To nemůžou být kondenzační stopy!

Těžko říct, jak jistá skupina lidí dospěla k závěru, že se podobné experimenty a návrhy masově realizují s pomocí dopravních letadel a jejich cílem není ovlivňování počasí a klimatu, ale redukce počtu obyvatel naší planety. Nakonec pokud by k tomu v takovém rozsahu docházelo, dopadům škodlivin by se nevyhnuli ani blízcí zlovolných elit, které to na nás ušily.

Zastánci teorie vycházejí z mnoha zavádějících a mylných předpokladů. Tak například prý v nikdy minulosti na obloze nebylo tolik kondenzačních stop jako dnes. Proto musí jít o známky rozptylování nebezpečných škodlivin. Ve skutečnosti však zkrátka nikdy v dějinách nebyl letecký provoz tak hustý jako dnes. Nakonec každý se může přesvědčit na FlightRadar24.com.

Podobně zastánci teorie tvrdí, že klasické kondenzační stopy hned zmizí, zatímco chemtrails na obloze zůstávají viditelné ještě dlouho po přeletu letadla. Kromě toho se chemtrails mají od kondenzačních stop na první pohled lišit podobou.

Třeba český teoretik chemtrails obeslal vládní úředníky fotogalerií, která má demonstrovat na první pohled podivný vzhled chemtrails. Opět jde o předpoklady vycházející z neznalosti.

Jsou to kondenzační stopy…

Cituji tiskové prohlášení vědeckých pracovišť v čele s ČHMÚ z února 2010:  „Na vzhled a dobu trvání kondenzačních stop mají vliv především vlhkost a teplota okolního prostředí. Pokud je okolní vzduch příliš suchý nebo teplý, kondenzační stopa nevznikne nebo mizí krátce po průletu letadla. Pokud naopak okolní prostředí obsahuje dostatečné množství vodní páry, původně drobné ledové krystalky dále rostou, a tím stopu ještě více zviditelňují. (…) Pokud se v místě stopy vyskytují sestupné pohyby, dochází rychleji k jejímu rozpouštění. (…)

Turbulence proudění pak způsobuje různé deformace stop, tvorbu různých vln či ‚kliček“ apod. Pokud je stopa stabilnější, může být prouděním vzduchu přenesena na značné vzdálenosti. V extrémním případě se stopy mohou rozšířit natolik, až se zcela propojí a vytvoří tak souvislou vrstvu připomínající běžné ledové oblaky – cirry. Často se stopy hojně tvoří právě při výskytu přirozených cirrů, od nichž je pak již téměř nelze odlišit. O vzhledu stopy rozhoduje i nasvícení Sluncem.“

Nakonec o pozoruhodnosti a rozmanitosti fenoménu kondenzačních čar se můžeme dočíst už v knize, která vyšla o dvacet let dříve, než se vynořil údajný fenomén chemtrails – A Field Guide to the Atmosphere. V magazínu Life pak lze najít zajímavé fotografie kondenzačních stop z let 1940–1998, které by zastánci teorie neváhali označit za chemtrails.

Anketa

Věříte na chemtrails?

Ale já kašlu!

Meteorolog Petr Dvořák dal dohromady osm poměrně jednoduchých otázek, na které příznivci teorie chemtrails těžko hledají odpovědi:

  • Proč by vlády používaly k oblbování svých poddaných právě takovýchto metod, když to může udělat tisíci jinými způsoby?
  • Bylo by možné utajit montáž obrovských nádob do dopravních letadel?
  • Dalo by se utajit plnění zmíněných chemikálií do letadel na letištích?
  • Našel se alespoň jediný pacient, u něhož nastala změna zdravotního stavu prokazatelně z důvodu posypání baryem nebo jinou zdravotně závadnou látkou z letadla?
  • Proč by se prášek shazoval z vysoko letících letadel, když by se kvůli výšce letu a vlivu atmosférického proudění ani nedostal k zemi?
  • Proč by se tajná akce dělala tak, aby to každý viděl?
  • Bylo chemické práškování už někdy potvrzeno někým z letectví?
  • Jaké množství prášku by se mohlo vejít do dopravního letadla? Bylo by ekonomické naložit letadlo např. dvaceti tunami prášku (tj. v celkovém efektu nula nula nic) a vypravit za drahé peníze letadlo na přelet?

Příznivci teorie se obvykle na podobné otázky ani odpovědět nesnaží. Místo toho vyrukují s nějakou historkou, která dokáže, že je nelze brát vážně. Jedna slečna třeba v internetové diskusi dokládala existenci chemtrails skutečností, že dostala záchvat kašle po přeletu dopravního letadla a vytvoření kondenzační stopy.

Jiný zastánce chemtrails demonstroval, že se „něco děje“ skutečností, že se mu v poslední době na parapetu objevuje jakési zelené svinstvo. Pokud tohle není důkaz, že nás práškují, tak potom už nic. Ukázalo se však, že tento parapet byl měděný. A jak známo, při oxidaci mědi vzniká nazelenalý uhličitan měďnatý neboli měděnka. A tak je to se vším.

Bohumír Žídek

Bohumír Žídek

Pracuje jako ekonomický redaktor serveru Novinky. Dřív psal například pro Revue Politika Centra pro studium demokracie a kultury. Absolvoval bakalářskou němčinu a religionistiku na FFUK a magisterský obor veřejná a sociální... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 3 komentáře v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Martina Koubová | 4. 9. 2016 23:09

Přeposilam komentář pana Jozky Mrkvicky pro autora článku.

Jozko Mrkvicka
chcel som tam dat koment ale neda sa :,(
pls hodte mu tam niekto toto:

Proč by vlády používaly k oblbování svých poddaných právě takovýchto metod, když to může udělat tisíci jinými způsoby?
lebo v dobe ked bol projekt planovany to bolo najlepsia volba

Bylo by možné utajit montáž obrovských nádob do dopravních letadel?
nie a preto je kopec fotiek a vypovedi

Dalo by se utajit plnění zmíněných chemikálií do letadel na letištích?
nedalo a preto ich neplnia na beznych letiskach

Našel se alespoň jediný pacient, u něhož nastala změna zdravotního stavu prokazatelně z důvodu posypání baryem nebo jinou zdravotně závadnou látkou z letadla?
nasiel ale nasledky a ochorenia su odpinkana stylom "to nieje z praskovania"

Proč by se prášek shazoval z vysoko letících letadel, když by se kvůli výšce letu a vlivu atmosférického proudění ani nedostal k zemi?
lebo je to na velku plochu a kedze nepraskuje len jedno lietadlo ale niekolko tak ked spravia na oblohe hmlu je istota ze ked to postupne dopadne tak sa toho nadycha kazdy

Proč by se tajná akce dělala tak, aby to každý viděl?
lebo pod lampou je najvedsia tma

Bylo chemické práškování už někdy potvrzeno někým z letectví?
ano napr jedno video bolo z youtube zmazane a ten technik asi 3dni po nahrati videa dostal psycho zachvat a spachal samovrazdu

Jaké množství prášku by se mohlo vejít do dopravního letadla? Bylo by ekonomické naložit letadlo např. dvaceti tunami prášku (tj. v celkovém efektu nula nula nic) a vypravit za drahé peníze letadlo na přelet?
kedze to nieje prasok ale ine skupenstvo da sa to stlacit a velke lietadla maju objem dost velky na to aby tam vosli velke nadoby s pripravenou zmesou (vid ukazka v obrazkoch)


moja "otazka"....
preco lietadla ktore maju letiet z bodu A do bodu B menia smer?
preco casto vidim stopy rovnobezne (ak lietadla maju rovnaky smer pouziva sa zmena n. vysky. obloha nieje vozovka kde treba ist do vedlajsieho pruhu) cize pouzit inu ako priamu ciaru z miesta na miesto je vyhadzovanie penazi za palivo
preco je minimalny pocet ciar okolo letiska a naopak vela nad mestom ?
preco som NIKDY nevidel tieto dlhe kondezacne ciary nad miestami kde je male osidlenie a naopak preco je "kopec" ciar nad mestom ?


a ako bonus...
kondenzacna stopa je nasledok ked sa stretne horuci vzduch z motorov vs. studeny/vlchky vzduch.
ked v zime pojdem von s horucou kavou tak dym z hrnceka je stale v cca rovnakej dialke od porcelanu. ked pojdem rychlo tak sa ciara roztiahne ale nieje para tak husta. preco ta para ktora vznikla stretom horuceho a studeneho vzduchu neostava vyditelna aspon 5min nemusi byt tak husta a viditelna ako para co ide z horuceho motora a nemusi sa tam drzat niekolko hodin. mne by postacilo keby som tu paru videl niekolko minut :)
no a este
urcite sa vam stalo ze okolo vas presiel niekto kto mal na sebe vela parfumu a bolo ho citit aj ked odisiel. zda sa ze chemia/parfem ostava vo vzduchu o nieco viac ako len zrazena voda.

a chcel by som tiez vediet co si autor mysli o takychto konspiracnych videach/fotkach
http://imgur.com/a/VMASH
https://www.youtube.com/watch?v=SgRYcpM5KpQ
https://www.youtube.com/watch?v=Gdsqvtixafk

velke diky cloveku co to tam dokaze postnut a som ku*evsky zvedavy aka (a ci vobec) bude odpoved :)

Imgur: The most awesome images on the Internet
IMGUR.COM

+10
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK