Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Konspirační teorie: Islámské spiknutí

Bohumír Žídek | 30. 7. 2014 | Vstoupit do diskuze – 30 komentářů

„Islám není náboženství, ale totalitní fašistická ideologie, jejímž cílem je ovládnout svět a ustavit celosvětový chalífát.“ Kde se vzala konspirační teorie, jejíž rozšíření podstatně narostlo po 11. září?

Konspirační teorie: Islámské spiknutí

Hlavní příčinou vzniku konspiračních teorií souvisejících s islámem jsou teroristické útoky extremistických skupin, které se tímto náboženstvím zaštiťují. Veřejný obraz islámu těžce poškodila jejich ze západního pohledu nepochopitelná krutost, ideologicky podepřená pokroucenou formou poměrně exotického náboženství.

Existuje také skupina lidí, podle které se islám extremismem a terorismem v podstatě vyčerpává, v podstatě je s nimi totožný. Za hrozbu pro západní civilizaci nepovažují náboženský extremismus a terorismus, ale islám jako takový.

Ve svém postoji se zastánci teorie islámského spiknutí utvrzují selektivním výběrem informací a účelovou prací se zdroji. „Jsou schopni vymyslet svůj vlastní islám,“ říká o nich Klára Popovová, koordinátorka projektu Muslimové očima českých školáků. „Například náš projekt prezentují pod názvem Islám do škol, dávají mu přezdívku ‚šátková pohádka‘ a tvrdí, že chceme studenty obracet na islám.“

Není jeden islám

Zastánci teorie islámského spiknutí věří, že islám je monolitická homogenní ideologie, ačkoliv jde o poměrně komplexní a heterogenní fenomén. Dnes se schyluje například k válce mezi sunnitskými extremisty a šíitským Íránem. Pro sunnitskou Saúdskou Arábii je šíitský Írán nepřítelem číslo jedna. Pokud by se Izrael rozhodl Írán bombardovat, Saúdové nemají problém mu poskytnout svůj vzdušný prostor.

Všichni lžou

Zastánci této konspirační teorie si vyvinuli dva výrazné mechanismy pro odmítání všeho, co je v ní v rozporu.

Jeden z nich je založený na mylném výkladu pojmu taqíja; podle „dekonspirátorů“ muslimové smí nevěřícím lhát o islámu, případně je to dokonce jejich povinnost. Pokud tedy některý muslim bude popírat, co píšou islamofobní stránky, podle islamofobů jednoznačně lže.

Slovo taqíja opravdu označuje skrývání či zatajování víry – které šíité praktikovali ve většinově sunnitské společnosti. Sunnité tuto praktiku považují za pokrytectví.

Součástí spiknutí jsou podle příznivců teorie i seriózní badatelé zabývající se islámem. Jde podle nich o zaprodance či pátou kolonu. Údajně mají za úkol dělat islámskému spiknutí propagandu a snižovat v očích veřejnosti jeho nebezpečnost. Pokud o islamofobovi tvrdí, že je nevzdělanec, který mluví o věcech, jimž nerozumí, je to proto, že chtějí umlčet šiřitele nepohodlné pravdy.

Jediné důvěryhodné jsou internetové stránky, které názory islamofobů sdílejí. Takové, které vycházejí z nepřesných překladů, dojmů lidí s nulovými znalostmi problematiky. Účelově shromažďující jen informace, které zapadají do předem vytvořeného obrazu. Tento mechanismus samozřejmě není nic výjimečného, je to jeden z typických znaků konspiračních teorií vůbec.

Agresivní antiliberální ideologie

Teorie islámského spiknutí patří k nebezpečnějším z nich. Její stoupenci se totiž sdružují do spolků, které jdou mnohem dále:

  • Neuznávají nedotknutelnost soukromého vlastnictví. Je pro ně nepřípustné, aby muslimové měli na soukromém pozemku modlitebnu.
  • Neuznávají svobodu projevu a vyznání. Současná omezení svobody projevu by rádi rozšířili i na veškeré projevy islámu.
  • Šikanují své odpůrce. Ti jsou předměty výsměchu, stalkingu, ale i výhružek násilím: „Ano, mám krásnou sbírku asi sto dvaceti e-mailů a facebookových zpráv. Obvykle anonymních. Většinou jsou to spíše urážky, ovšem na různých xenofobních fórech jsou i výroky o kolaborantech, kteří by měli viset a podobně. Dokonce jsem se dozvěděla, že jsem ‚dědičkou nacistických kápí a komunistických pohlavárů.‘“
  • Podporují policejní šikanu muslimů. Kontroverzní policejní manévry v pražské mešitě u nich sklidily velmi pozitivní ohlas.

Teorie islámského spiknutí je tedy základem nesnášenlivé antiliberální ideologie. Hrozí reálné nebezpečí, že tato ideologie v důsledku vysoké aktivity a viditelnosti svých zastánců bude napomáhat pokračujícímu omezování svobod všech občanů – nejen muslimů.

Třeba tím, že na základě paranoidních vizí islamofobů nám státy budou chtít určovat, co smíme a nesmíme nosit.

Kromě toho hrozí i bezprostřednější nebezpečí: že začnou vznikat militantní antiislámské skupiny, které se budou uchylovat nejen k výhružkám násilím, ale i k jejich realizaci.

Bohumír Žídek

Bohumír Žídek

Pracuje jako ekonomický redaktor serveru Novinky. Dřív psal například pro Revue Politika Centra pro studium demokracie a kultury. Absolvoval bakalářskou němčinu a religionistiku na FFUK a magisterský obor veřejná a sociální... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 30 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Phoenix | 4. 8. 2014 09:57

Tak pro velký úspěch ješrtě jednou:

Vážený autore, trochu bych s Vámi polemizoval. Že nejde o celosvětové monolitické spiknutí řekněme "typu NWO" je asi celkem jasné. Už kvůli tomu, že šíité a sunnité proti sobě bojují už od vzniku těchto dvou větví (asi to bude tím, že islám je náboženství míru). Existují také různé řekněme se západní civilizací kompatibilní skupiny typu súfistů (které často logicky většina ostatních muslimů považuje za odpadlíky). Nicméně:

1) Takíja. Její údajně mylný výklad není nějaký výmysl dekonspirátorů
http://cs.wikipedia.org/wiki/Tak%C3%ADja
Lež je inherentní součást islámu (jinak ani v tak vnitřně rozporném konstruktu nelze)
http://eurabia.parlamentnilisty.cz/Articles/6366-takija-opravnuje-muslimy-lhat-pro-dobro-islamu-vysvetluje-islamsky-duchovni.aspx

1a) Otestovat takíju není žádný problém. Stačí se zeptat jakéhokoli muslima, jestli je Mohammed vzorem na věčné časy a nikdy jinak (první věta šahády) a následně se zeptat na věk Aiši, ve kterém bylo "konzumováno" manželství s Mohammedem. Islámští učenci (tedy nikoli dekonspirátoři) se momentálně přou o to, jestli ke konzumaci došlo v jejích devíti nebo deseti letech, což je vskutku zejména v 21. století počin hodný následování. Jedná se krom jiného o příčinu toho, proč v islámských zemích nějak "neřeší" pedofilii.

1b) Případně se zeptejte, jak nakládal Mohammed se svými ideovými odpůrci a jestli je tedy vraždění ideových odpůrců z hlediska islámu v pořádku ...

1c) ... nebo jestli za odpadnutí od jediné pravé víry hrozí trest smrti (opět žádný výmysl dekonspirátorů).

2) Před islámem varovali v historii (tedy nikoli až po 11. 9. 2001) takový konspirační teoretici jako byl například Abú Bakr, Carl Gustav Jung, George S. Patton, sir Winston Churchill nebo islamofob na slovo vzatý, zakladatel moderního Turecka Mustafa Kemal Atatürk. Velcí obdivovatelé islámu byli naopak nacisté http://wikiislam.net/wiki/Quotations_on_Islam_from_Notable_Non-Muslims
Mimochodem, za citování Churchilla už se v kdysi hrdém Albionu normálně zatýkají poslanci.
http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/3956-vudce-britske-strany-zatcen-za-churchilluv-citat-o-islamu

3) Ptát se na názor paní Kláry Popovové je celkem zbytečné, protože každému musí být dopředu jasné, co odpoví. Pikantní je zejména její tvrzení o vymýšlení vlastního islámu, což je přesně to, co lidé jejího ražení dělají. Expertem v lakování islámu na růžovo je například Dr. Bronislav Ostřanský (jeho vlastní slova) či šéf "našich" muslimů Alrawi http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/56936/sef-muslimu-nezna-islamske-pravo-nebo-lze.html

4) Co se týče oněch islamofobů s nulovou znalostí problematiky, máte na mysli například vysokoškolského učitele pana Konvičku nebo arabistu Zdeňka Müllera? Takový Lukáš Lhoťan má jako bývalý muslim (a poměrně vysoko postavený člověk z hlediska českého islámu) jistě také nulové znalosti problematiky. O lidech typu Salmana Rushdieho nebo Ayaan Hirsi Ali samozřejmě nemluvě. Pochopitelně se na jedné i druhé straně najde spousta lidí, kteří o islámu nic netuší (většina muslimů neumí arabsky a Korán stejně jako spousta kritiků islámu nikdy nečetla), ale nelze šmahem prohlásit, že každý (racionální) kritik islámu (newspeakem islamofob) tak činí z neznalosti. Často tak tito kritici naopak činí ze znalosti. Pro pochopení islámu by měla stačit četba Koránu, je to podobné jako s Kapitálem (komunista jej četl, antikomunista pochopil).

5) ad soukromé vlastnictví, svoboda projevu a vyznání. V ČR máme pragraf (pravda, značně gumový a používaný téměř výhradně proti neonacistům) "Podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod ...". Ten je logicky v rozporu s absolutní svobodou projevu (v USA to funguje maličko jinak a teď vůbec nemluvím o tom, jakého konkrétního řešení jsem příznivcem zrovna já). Jde jen o to, jestli se na islám tento paragraf vztahuje či nikoli. "Třeba tím, že na základě paranoidních vizí islamofobů nám státy budou chtít určovat, co smíme a nesmíme nosit." Je správně, že nám zákon zakazuje nosit například hákový kříž na klopě saka? Nebo je správná americká cesta, kdy symboly nevadí?

6) Šikanováni jsou jak příznivci tak odpůrci islámu. Je to taková klasika typu Sparta vs Slávie, my máme pravdu a odpůrce je třeba umlčet všemi prostředky (z druhé strany bych jmenoval např. snahu o protlačení zákazu kritiky islámu až na půdě OSN). Na zásahu v pražské mešitě nebylo absolutně nic kontroverzního, narozdíl od tamních kázání.

Že neexistuje celosvětové islámské spiknutí nijak nekoliduje s následujícím:

1) Islám není slučitelný se západní demokracií. Rozdílná hodnota ženy a muže v islámu (např. problematika rozdílné váhy svědectví ženy a muže, ať vezmu nějaký méně profláknutý příklad) odporuje naší Ústavě (o rozdílném postavení muslimů a kaffírů pochopitelně nemluvě). Problém spočívá v tom, že islám nezná odluku státu a církve (proto se také jedná o ideologii, nikoli náboženství v "našem" slova smyslu), takže není možné, aby se muslim řídil světským právem, které je s islámem často v rozporu. Proto například ve Velké Británii v některých soudních sporech už neplatí právo britské, ale nejdokonalejší právo nezatížené lidskými chybami (seslané samotným Alláhem) jménem šária.

2) Islám je se vším neislámským na nože už od svého vzniku, od počátku se vymezoval proti tehdy dominantnímu křesťanství (např. pomocí konceptu Ježíše Krista jako pouhého proroka, který byl následován prorokem posledním a konečným, Mohammedem). Muslimové jsou momentálně coby dravější a agresivnější v pozici Vandalů před branami Říma, ti také neměli žádné tajné ústředí, prostě jen přejeli civilizaci, která změkla a ztratila pud sebezáchovy. Jako se v historii děje celkem pravidelně. Že se jedná pouze o důsledek, nikoli příčinu úpadku naší civilizace (viz například Ztraceni v Ghettu) už je věc druhá.

3) Levicový politici jdou muslimům programově na ruku a používají údajnou islamofobii/rasizmus k umlčení ideových oponentů. K takovému programovému přetváření demografické a sociální struktury země (pomocí muslimské imigrace) se přiznali např. britští labouristé.

4) Nemá smysl vyvážet západní demokracii do islámských zemí. Pokud tamním obyvatelům vyhovuje stav žena v roli podřízené osoby (v horším případě v roli hadru na podlahu), je to čistě jejich věc. K tomu, že problém spočívá v islámu, musí dospět sami. Jediná imigrace, kterou má smysl podporovat, je imigrace neislámského obyvatelstva do našich zamí (Koptové, syrští/iráčtí křesťané atd.), které tam momentálně zažívá peklo na zemi.

+4
+
-