Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Lék na kraje? Přímá demokracie. Nebo žádná demokracie

Jen půlka lidí zná svého hejtmana. Zlomek z nich jeho práci a zlomek ze zlomku se podle ní rozhodne při volbě. Jak provětrat korupční prostředí? Radikálně. Přidat demokracii – nebo ji zrušit.

„Nemůžeš řídit, co nemůžeš změřit,“ tlučou ve školách do manažerů a platí to i u voleb. Úspěšnou vládu rozeznáte od té neúspěšné podle tolika měřítek: Kolik toho ročně vyprodukuje ekonomika? Jaká je nezaměstnanost? Kupní síla? Koncentrace jedů v ovzduší? To a všemožné další indexy sice premiérův tým neovládá otočením čudlíku, ministři ale vytvářejí podmínky k tomu, aby země vzkvétala či uvadala. Účet se pak před volbami do sněmovny nebo senátu počítá snadno.

Jak ale před volbami poznáte úspěšně vedený kraj – kromě toho, že hejtman přečkal své funkční období na svobodě? Prý podle silnic. Jenomže kraje se starají jen o ty 2. a 3. třídy, ne všude jsou vyznačené hranice a málokoho v Němčicích nad Hanou zajímá to, jak jsou sjízdné cesty o 170 kilometrů dál za slezským Javorníkem: papírově je to stejný Olomoucký kraj, subjektivně daleká Sibiř. Stejně je to Praha, kdo určuje daně a drží kasu. Podobné je to s krajskými školami a nemocnicemi: na kvalitu jejich služeb má vliv hlavně státní rozpočet, rozhodnutí ministrů a pojišťoven a stěží ji můžete zhodnotit na víc než pár nahodilých zkušenostech.

Strany si toho všimly a už poněkolikáté suplují naprostý nedostatek krajských témat tím, že z voleb dělají referendum o vládě, daních, poplatcích nebo restitucích; pokaždé úspěšně.

Kolik zpráv z kraje je v krajské příloze? Čtyři ze sta

Práci krajů lze jen těžko kontrolovat i proto, že si ani za dvanáct let nezískaly pozornost médií. Když ministerstvo zdravotnictví vyhlašuje prohibici a na místním stadionu má hrát Jágr, pošlete z redakce někoho na tiskovku kraje s názvem „novinky v cestovním ruchu“?

iDnes má sice redakci v každém kraji, tři dny před volbami ale se z pětadvaceti zpráv na prvních stranách regionů týkalo aspoň okrajově krajských úřadů v průměru jen tři. Pouhá třetina z toho popisovala politická rozhodnutí a „mravenčí práci“, ve zbytku se natřásali kandidáti. Když o práci kraje referují v krajském médiu v týdnu před volbami jen čtyři zprávy ze sta, nemůžete se divit tomu, že podle průzkumu pro Českou televizi půlka lidí nezná svého hejtmana. Ti tak pečují o miliardové majetky v příjemném přítmí.

Volme přímo. Nebo vůbec

Kromě obecných a ne špatných návrhů na to, jak jim rozsvítit (zprava: privatizovat, ze středu a zleva: zprůhlednit rozhodování) se nabízí ještě tři radikální návrhy, jak o krajských záležitostech rozhodovat jinak. Lépe, zodpovědněji, snad levněji:

Mají-li kraje zůstat, ať jejich zastupitelstva namísto občanů volí starostové obcí. Ti do práce kraje vidí líp než nahodilí uživatelé silnic a nemocnic. Nedemokratické? Hejtmanům by aspoň odpadly starosti s mediální sebeprezentací při přestříhávání pásek a rozdávání chleba a her – a stali se z nich služebníci státu.

Vyžeňme to do extrému: zrušme kraje úplně, část agendy vraťme ministerstvům a zbylý balík peněz rozdělme přímo mezi obce. Ty ať si samy tvoří mikroregiony a další větší celky, podle toho, jak jejich starostové uznají za účelné nakládat se svými omezenými rozpočty.

A pokud byste se bez krajů a voleb do nich obejít nedokázali, můžeme si na téhle úrovni vyzkoušet experimentovat s přímou demokracií. Volit vedle zastupitelstva i ředitele krajských institucí a aspoň trochu tak nasměrovat pozornost k jejich práci. Přímo v hlasování rozhodovat i o podstatných záležitostech, jako je prodej majetku nebo podoba územního plánu. Vláda lůzy, blokování pokroku, konec světa? Třeba by to stálo za pokus: takový Jihomoravský kraj doteď územní plán nemá a réva růst nepřestala. Vedle bezobsažných kampaní to je další potvrzení názoru, že na krajské úrovni zas tak o moc nejde. S výjimkou dotačních peněz, samozřejmě.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 8 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK