Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

O financích a o vášni

Když jsem pracoval v analytickém oddělení PPF, vídal jsem docela často nové adepty. Potenciální nový analytik byl nejprve podroben testu. Úkolem bylo zjistit, zda ovládá řemeslnou část věci, především finanční matematiku. Test nebyl jednoduchý, vyžádal si několik hodin.

Pokud byl adept shledán nadějným, přišla na řadu ústní část: „V životopise uvádíte, že se zajímáte o finance. Výborně. Takže mi prosím řekněte svůj názor na vývoj akciového indexu Dow Jones v poslední době.“ Namísto indexu Dow Jones se otázka mohla týkat například změny úrokových sazeb Českou národní bankou nebo čehokoli jiného. Můj někdejší šéf Václav se vždy divil, jak je možné, že lidé s údajným zájmem o finance velmi často nejsou schopni sdělit nic rozumného ohledně poměrně banálních a nepříliš specializovaných finančních témat. Mnohdy neměli ani tušení o vývoji akcií nebo úrokových sazeb, a pokud ano, bylo obtížně vydolovat nějaký názor.

Tuto otázku nyní sám často používám při rozhovoru s adepty na práci finančního poradce. Procento odpovědí typu „víte, já nemám čas sledovat zprávy“ je šokující. To mě vždycky dostane: jak je možné tvrdit, že se zajímám o finance a nebýt přitom schopen uvést ani jednu důležitou finančně-ekonomickou zprávu za poslední týden!? Je jasné, že životnost kandidátů s podobně schizofrenním přístupem není příliš vysoká.

Dotaz na poslední zprávy v oblasti financí nebyl jediným Václavovým „trikem“. Když totiž kandidát úspěšně prošel pohovorem o aktuálním vývoji v oboru, přišla poslední část, mnohdy rozhodující. Zhruba ji lze charakterizovat asi takto: „Výborně. Jsem s vámi spokojený. Máte ještě chvilku čas? Skvělé. Co jste říkal tomu, jak Sparta hrála se Sigmou Olomouc?“

Účelem zdánlivě nezávazného hovoru o fotbale bylo zjistit, zda uchazeč projevuje o něco živý zájem. Zda je schopný se pro něco nadchnout. Zájem o fotbal přitom nebyl absolutní nutností, hlavní bylo, aby kandidát měl pro něco nadšení - pro historii dvacátého století, cestování, asijskou kuchyni... Opravdu schopný a inteligentní člověk musí pro něco hořet. Musí projevovat pro něco vášeň. Samozřejmě, kromě profesionálních zájmů uvedených v životopise.

S přibývajícími lety a zkušenostmi se stále více přikláním k názoru, že skutečně vynikající pracovníci - inteligentní lidé s rozhledem, vzděláním a tvořivým myšlením - se poznají podle hlubokého zájmu o vlastní obor, ale také o něco víc. A každý další rozhovor s novými zájemci o práci ve financích mě v tom utvrzuje.

Autor je ředitelem pro strategii společnosti Partners.

Psáno pro HR Fórum

Foto: Zhylosa

Pavel Kohout

Pavel Kohout

Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD), od roku 2004 do roku 2006 byl členem... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 9 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK