Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Vítejte v PLDR

Pavel Kohout | 29. 3. 2008 | Vstoupit do diskuze – 17 komentářů

Podnikatelé a živnostníci? Ta sebranka si jezdí, kudy chce, parkuje si, kde chce, a ruší tím klidný život radních. Něco podobného si řekl pražský magistrát v součinnosti s městskými částmi Praha 2, 3 a 7. Jinak se totiž chování městských orgánů nedá vysvětlit.

Vítejte v PLDR
Praha se rozhodla zdevastovat podnikání, a proto zavedla v uvedených městských částech „zóny placeného stání“. Dosavadní zkušenosti jsou slibné: zdá se, že podniky se začínají stěhovat pryč, živnostníci se blíží krachu.

Občané najednou nemohou svobodně navštěvovat své přátele a příbuzné. Návštěva právníka, kosmetičky nebo kurzu jógy se stala složitou akcí, neboť MHD byla rovněž oslabena.

Názor podnikatele z Prahy 7: „Klienti tu prostě nezaparkují. Musíme si pronajímat garáže, což nás stojí nějakých padesát tisíc měsíčně navíc. Za těchto okolností přestává mít tato lokalita pro nás význam.“

Zde je nutné zdůraznit, že třeba v Praze 1 fungují parkovací zóny již dlouhou dobu, aniž by vadily. Praha 1 má ovšem zdaleka nejlepší fungování hromadné dopravy a není velká, takže leccos lze zvládnout pěšky. Kromě toho není v Praze 1 zákaz stání všude: je zde dost placených parkovacích míst i zcela volné zóny.

Policie nelení. Naopak – tato letargická složka, která se aktivitou obvykle nevyznačuje a schopnostmi dopadání zločinců už vůbec ne, má stav nejvyšší pohotovosti. Policisté nepřetržitě jezdí v doprovodu odtahovek po městě a jako ostříži hledají nebezpečné zločince porušující zákaz parkování.

Zdá se však, že podnikatelé nejsou bez naděje. Radnice Prahy 7 nabízí velkorysé řešení: parkovací zóny se nevztahují na motocykly! Takže všichni ráno na motorky a mopedy, živnost na záda a přes obličej protismogovou roušku.

Přesně tak vypadá pracovní den například v Hanoji nebo v Ho-či-minově městě. Rozvoji Pražské lidově demokratické republiky tedy nestojí už vůbec nic v cestě! Snad jen zatrpklost zpátečnických pravicových živlů, které stále melou cosi o svobodě, právech, rovnoprávnosti a podobné překonané buržoazní veteši.

Autor je ředitel pro strategii Partners. Komentář publikoval v deníku E15.
Pavel Kohout

Pavel Kohout

Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD), od roku 2004 do roku 2006 byl členem... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 17 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK