Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Investice do diamantů

Zatímco diamantový prsten, brož nebo jiný šperk mohou být skutečně, jak kdysi řekla americká herečka Marylin Monroe, nejlepším přítelem každé ženy, takzvané investiční diamanty, prodávané v zapečetěném pouzdře (zatavené ve fólii), mohou uspokojit i nejednoho muže. Především z řad těch konzervativnějších, kteří vědí, že investice do diamantů slouží hlavně jako garance před nejistotou či uchovatel hodnoty.

Výhodou diamantů je jejich trvalé zhodnocení bez výraznějších výkyvů. V posledních dvaceti letech rostla jejich cena o tři až sedm procent ročně.

To vypadá na první pohled atraktivně, je si však třeba uvědomit, že se s nimi obchoduje v dolarech a potenciální zisk českého investora může snížit rostoucí kurz koruny.

Je také třeba počítat s devatenáctiprocentní daní z přidané hodnoty a provizí prodávajícímu obchodníkovi, který by měl mít patřičné renomé. Diamanty jsou sice, jak napovídá název jedné z bondovek, věčné, některé ale mohou být falešné.

Podle některých odhadů se může výnos z investice do diamantů zvýšit na pět až sedm procent ročně.

Příčinou je rostoucí zájem a prohlubující se rozdíl mezi poptávkou a nabídkou těchto drahých kamenů. Nejvýnosnější by měly být ty nejkvalitnější.

Čtyři C a certifikát
Kvalita diamantů se zjišťuje podle čtyř „C,“ pocházejících z angličtiny. Důležitá je přesnost brusu (cut).

Další C představuje váha (carat) udávaná v karátech, přičemž hodnota jednoho karátu se rovná 0,2 gramu. Hodnotí se i jejich barva (color) a čistota (clarity).

Investiční diamanty by měly mít podle expertů hmotnost 0,5–1,5 karátu. Musí mít některý mezinárodně uznávaný certifikát, v tuzemsku se můžete obrátit na Českou gemologickou laboratoř (www.gemology.cz).

Nejde o investici pro každého. Podle expertů má totiž podobná transakce smysl od sta, ale spíše od dvou set tisíc korun. Upozorňují přitom, že minimální délka této investice by měla být pět let.

Problematické může být, jak diamant po této či ještě delší době prodat. Proto je vhodné zabývat se touto otázkou s tím, od koho diamant pořizujete, již při nákupu.

Psáno pro Deník.

Komentáře

Celkem 4 komentáře v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK