Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Svět podle Madoffa: Frantovi nasypte, co ukradneme Honzovi

Lukáš Kovanda | 19. 4. 2021 | Vstoupit do diskuze – 122 komentářů

Nedávný skon Bernarda Madoffa, strůjce největšího „letadla“ dějin, připomněl mnohé. I to, jak moc se od pádu tohoto „letadla“ finanční svět změnil. Dnes by se možná na jeho kolosální podvody vůbec nepřišlo.

Svět podle Madoffa: Frantovi nasypte, co ukradneme Honzovi

Zdroj: Profimedia.cz

Ale popořadě. Odkud vlastně největší „letadlo“ dějin přilétlo? Madoff se pohyboval v židovské komunitě v USA a navazoval četné osobní vztahy s jejími majetnými představiteli. Včetně například režiséra Stevena Spielberga.

Postupem času si v daných kruzích vybudoval reputaci věrohodného investora, ačkoli Wall Steet jako takový mu jeho nezvyklé výnosy nevěřil. Zavedené banky a fondy z Wall Streetu se Madoffa vždycky tak trochu stranily, což ale jeho „byznysu“ neškodilo. Nenápadnost a izolace od okolního finančního světa byla do značné míry předpokladem jeho dalšího působení.

Své podvodné jednání, „letadlo“, zahájil podle některých odhadů už někdy v polovině 60. let. Pokud by se jeho firma stala příliš velkou a příliš provázanou s dalšími finančními společnostmi, k odhalení by zřejmě došlo dřív. Takhle se tak stalo až během vrcholné fáze světové finanční krize, koncem roku 2008.

Klíčová panika

Mnozí z lidí, kteří Madoffovi svěřili své peníze, si je tehdy chtěli v panice vybrat. Madoff musel naráz uspokojovat nečekanou poptávku po výběrech – na které jednoduše neměl  prostředky.

Madoff předem určil, jaký výnos na tom či onom portfoliu má být...

Důvod byl prostý. Madoff peníze klientů nikdy neinvestoval v pravém smyslu slova. Nadstandardní výnosy si doslova „vycucával z prstu“, byť pochopitelně poměrně sofistikovaným způsobem. Ti z jeho zaměstnanců, k nimž choval zvláštní důvěru, se na fabrikaci výnosů podíleli prostě tak, že sledovali skutečné denní výsledky obchodování na burze a pohyby akcií jednotlivých firem, načež zpětně vytvořili portfolio tak, aby jeho výnos odpovídal Madoffovu zadání.

Madoff tedy předem určil, jaký výnos na tom či onom portfoliu má být. A jeho spolupracovníci pak zpětně sestavili skládanku skutečných výnosů tak, aby celkový výnos odpovídal zadání.

Bernie Madoff

Bernard Madoff
U.S. Department of Justice

Bernard Leon Madoff, přezdívaný Bernie (29. dubna 1938 Queens, New York – 14. dubna 2021 federální věznice v Butneru v S. Karolíně), byl americký investiční bankéř, jeden ze zakladatelů a na čas i předseda burzy NASDAQ. Především ale pachatel největší zpronevěry v dějinách USA. V prosinci 2008 byl zatčen agenty FBI a obviněn z rozsáhlého podvodu. Podle FBI byly jím řízené hedgeové fondy založené na takzvaném Ponziho schématu, což je určitá varianta podvodného podniku česky označovaného jako „letadlo“. Madoff lákal klienty do fondů na vysoké výnosy, vyplácel je ale nikoli z výnosů, nýbrž z vkladů nově příchozích klientů. On sám své pochybení podle deníku Financial Times přiznal, způsobená škoda se odhaduje až na 65 miliard dolarů. Podvodem byly postiženy i velké a renomované finanční instituce jako BNP Paribas, Santander nebo Société Générale. Systém se zhroutil, když investoři požádali o výběr sedmi miliard dolarů. Madoff zemřel ve vězení, kde si prakticky odpykával doživotní trest (ve výši 150 let). Wikipedie

Ve skutečnosti Madoff svěřené peníze klientů ukládal na běžném účtu ve své bance. Pokud některý z klientů zatoužil vybrat peníze, Madoff mu je i s vybájeným výnosem vyplatil. Ovšem pochopitelně ve stylu „letadla“, tedy tak, že klienta Frantu vyplácel z peněz, které ukradl klientovi Honzovi.

Honzové došli

Madoffovo „letadlo“ tedy bylo založené na tom, že peníze si běžně nechtělo vybírat příliš klientů naráz. A že se Madoffovi dařilo získávat stále nové Honzy. Stávající klienti se většinou spokojili s výpisem, který dokumentoval často vysoce nadprůměrné výnosy.

Finanční specialisté už kolem přelomu milénia varovali, že prostě není možné, aby Madoff takových výnosů tak konzistentně dosahoval. Americká Komise pro burzy a cenné papíry ale vyšetřování nezahájila. A tak mohl Madoff ještě několik let vyplácet klienty z peněz ukradených jiným a část si ulejvat do vlastní kapsy.

V roce 2008, po pádu investiční banky Lehman Brothers, ale v době dramatických burzovních pádů nastal obecný úprk k hotovosti. I Madoffovi klienti si v panice hromadně vybírali účty u něj, takže na přelomu listopadu a prosince 2008 zjistil, že už mu chybějí miliardy na uspokojení dalších žádajících.

Stále další a další Frantové chtěli své peníze i s naslibovaným výnosem zpátky. Jenže už nezbývali žádní Honzové, kterým by Madoff mohl peníze ukrást. Nejprve se doznal svým synům, ti následně informovali úřady.

Dál a výš

Varovné je, že dneska by se na podobný podvod možná ani nepřišlo. Centrální banky totiž dnes v případě krizí a otřesů pumpují do finančního systému nové peníze mnohem agresivněji než v roce 2008, přičemž dodatečnou likviditou dofukují ceny akcií, takže se jim daří tlumit paniku trhů.

První vlna kvantitativního uvolňování začala v USA právě v době, kdy se Madoff svým šokovaným synům doznal

Bez této paniky by si ale v roce 2008 nechtělo svoje peníze vybrat takový počet Madoffových klientů naráz a ani o další potenciální Honzy by nebyla nouze. Největší letadlo dějin by možná letělo stále dál.

Je symbolické, že první vlna kvantitativního uvolňování začala v USA právě v době, kdy se Madoff svým šokovaným synům doznal, že jeho po desetiletí budovaná firma byla jedna velká lež. Kauza „Madoff“ tak mimo jiné ilustruje, že i panika finančních trhů, jakkoli pro mnohé investory bolestivá, má očistný efekt. Podobně jako ekonomická krize.

Plošný úprk klientů od Madoffa odhalil, že to byl podvodník. Ti, kteří s penězi klientů hospodařili poctivě, se sice také zapotili, ale přečkali. A dnes už jsou mnohem dál, mnohem výš. Jenže mezi nimi pravděpodobně budou i nějaká ta nová letadla. A i ta si letí nerušeně dál a výš.

Jarní Finmag

Finmag srpen 2020Zdroj: Finmag

Až nám technologie rozvážou ruce. Popularizátorka umělé inteligence Sara Polak o revolučních dobách, ve kterých žijeme.

Dobrou! Téma čísla – spaní. Pavel Jégl zkoumá, jak spali předkové. Lifehacker Tomáš Baránek líčí, jak zkoumá, jak spí on sám. Fyzioložka Zdeňka Bendová o biorytmech a světle.

Učit se, učit se atd. Tematický blok o vzdělávání a kariéře. Česko rekvalifikuje, i když o tom úřady práce, nevědí, píše Jiří Hovorka. Nevyužili jsme historickou šanci zničit maturity, lituje Vojtěch Dobeš. Robert Vlach o údělu celoživotního vzdělávání u volnonožců.

FIN. Ve finanční části magazínu Dominik Stroukal a investeens. Petr Kučera sleduje bankovní novinky. Balík textů o realitách a realitních fondech.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Je členem Národní ekonomické rady vlády. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace. Vydal... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 122 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 19. 4. 2021 15:06

A od státního průběžného penzijního letadla se to liší v tom....
.... že Madoff ty nové "Honzy" musel přemlouvat a přesvědčovat, kdežto státní letadlo se vás neptá, ale nařizuje a vynucuje.


Jinak je to to samé. Také peníze klientů neinvestuje a nezhodnocuje. Jen peníze Honzů ukradne a vyplatí Frantu.


"Varovné je, že dnes by se na podobný podvod možná ani nepřišlo. Centrální banky totiž dnes v případě krizí a otřesů pumpují do finančního systému nové peníze mnohem agresivněji než v roce 2008"

No ale na to vám nobelista doktor Horák řekne, že nechat Madoffa zkrachovat je zbytečný masochismus a že je správné ho nově natištěnými penězi zachránit. Kreativní destrukce je přeci fuj fuj, musme si pěstovat zombíky a letadla!

"Bez této paniky by si však v roce 2008 nikdy tak značný počet Madoffových klientů své peníze naráz nevybíral a ani o další potenciální Honzy by nebyla taková nouze. Takže největší letadlo dějin by možná stále letělo dál."

No taky jich dost možná pár stále letí - na vlnách JuldismuFuldismu.

Ostatně co se tím vůbec zabývat, jsou to jen prkotiny ve srovnání s těmi největšími letadly:
- Průběžný penzijní systém
- Perpetuálně rolovaný a nabalovaný-rostoucí nesplatitelný státní dluh
- Dluhem "krytý" fiat

+24
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Richard Fuld | 19. 4. 2021 15:54

Vy taky přitakáte každému nesmyslu. :-)

-13
+
-