Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Čtyři procenta ročně. Bez rizika

Tomáš Kálal | 30. 8. 2016 | Vstoupit do diskuze – 26 komentářů

„Dobrý den, chtěl bych přes vás investovat milion korun na tři roky, namodelujte mně něco s výnosem cirka čtyři procenta. Ale prosím vás, ať je to bez větších rizik, ideálně jestli tam máte něco s fixním a garantovaným výnosem.“

Čtyři procenta ročně. Bez rizika

Asi tomu nebudete věřit, ale i dnes si většina investorů, kteří poptávají profesionální správu finančních prostředků, opravdu představuje, že lze bez rizika vydělávat tři až pět procent ročně. Nejlépe pro jakýkoliv investiční horizont. A když jim to neslíbíte, půjdou o dům dál, protože tam takovou investici určitě najdou. 

Jenže časy se mění a stejně jako jsme se před dvaceti lety učili investovat na pražské burze, dneska si musíme zvyknout na to, že bezriziková sazba = nula procent. A to ještě přeháním. Pro důkaz nechoďte daleko, mrkněte se na výnosy českých státních dluhopisů do pětileté splatnosti. Ty jsou totiž záporné. To znamená, že pokud budete chtít našemu ministrovi financí půjčit na pět let peníze, dostanete za odměnu přes prsty a na konci se vám vrátí o trochu méně. Zlobiví investoři, fuj! Hotovost dnes nikdo nepotřebuje. 

Samozřejmě můžete namítat, že přece existuje desetiletý dluhopis, který nese krásné čtyři desetiny procenta ročně. Jenže z nuly se sazby, doufejme, brzy zvednou. A co se pak bude dít s vaším desetiletým dluhopisem? Jeho cena bude velmi rychle padat. Vám nezbude než ho držet do splatnosti. Všichni ostatní budou to samé vydělávat na dvouletých dluhopisech, hypotéka už vás nebude stát dvě ale pět procent a banky se budou předhánět v nabídkách spořicích účtů se čtyřprocentní sazbou. A vy budete poslouchat historky kamarádů o tom, jak jim peníze rostou bez práce. To vydržíte pár let, deset je už ale opravu dlouhá doba. Kupovat státní dluhopisy s takto dlouhou splatností pak může být pro drobného investora velmi špatné rozhodnutí.

Jak se tedy zdvořile pokusit vydělat peníze?

  1. Přijměte nový standard nulových sazeb. Jako fyzická osoba, která si může zašít peníze do polštáře, jste na tom mnohem líp než bankovní domy, které je musejí ukládat za negativní sazby. Jste na tom dokonce mnohem lépe než konzervativní investoři v dluhopisových fondech, kteří se třesou, co se bude dít s jejich portfoliem, až půjdou sazby po letech vzhůru. Jste na tom lépe než nadace, které by mělo nadační jmění živit, ale nesmějí ho prodělat. Jste na tom lépe, než obce a i firmy, kterým ještě před lety chodil pravidelný úrok za volné prostředky na účtu, naprosto bez práce. K nule se blíží výnosy nejen suverénních států, ale i některých firem. V únoru letošního roku se propadnul pod nulu výnos čtyřletého dluhopisu švýcarské společnosti Nestlé. A to ani nemusela mazat čokoládu kolem pusy investorům, stačilo, že Evropská centrální banka rozhodla o nakupování korporátních dluhopisů napříč Evropou.
  2. Nenechte se napálit. O dům dál sice můřou slibovat cokoliv, ale k požadovanému výnosu čtyři procent ročně dnes nikdy nepovede jiná než trnitá cesta. Tou nejsnazší nabídkou bude určitě produkt, kterému budete jen stěží rozumět, ale zaručeně bude mít požadovaný bezrizikový výnos… Kdyby někdo znal univerzálního finančního robota, který neustále vydělává vysoká procenta, rozhodně by se o něj nedělil. Korporátní dluhopisy, investice do pohledávek, vína, nemovitostí, známek, bitcoinů i filmů bezesporu mohou (dnes i musí) do portfolia patřit. Nelze si však myslet, že investicí do korporátního dluhopisu s fixním výnosem se zbavujete veškerých rizik. Například garantovaný výnos je dnes pouze pojem, vždycky je podmíněn bonitou toho, kdo ho nabízí. Co by asi musela mít nakoupená banka za vaše zainvestované prostředky, pokud by vám nabízela garantovaných pět procent ročně?
  3. Diverzifikujte. Chápu, že toto slovo je pro některé investory jako červený hard. Budí asi stejné pocity, jako když odborník na akciové trhy jejich denní pohyb popíše slovem „volatilní“. Jenomže diverzifikace funguje po staletí. Pokud jedete Jizerskou padesátku, také potřebujete rozložit síly a nestačí vyhrát na prvním kopci nad Bedřichovem. Rozložení sil znamená nesázet jen na jeden typ aktiv – akcie, dluhopisy, hotovost, reality atd. Od každého z nich byste měli vlastnit trochu, z různých regionů i sektorů. Dlouhodobě totiž nikdo nedokázal diverzifikované portfolio „přechytračit“. 
  4. Pamatujte na staré dobré akcie. A nemyslím tím akcie světoznámých společností, ale akcie jako skupinu aktiv. Historicky totiž akcie v dlouhém horizontu rostou. A co naplat, že nyní jsou poměrně drahé. To už slyšíme poslední dva roky od všemožných odborníků, a přesto trhy dál rostou. Americké akciové indexy jsou na svých historických maximech a od roku 2009 platí to, že každý pokles byl velmi dobrou příležitostí pro budování nových pozic. Nemějte tak strach z diverzifikovaného akciového portfolia, zvláště pokud jste pravidelným investorem. Rozkládání investice v čase zvyšuje pravděpodobnost úspěchu. 
  5. Ponechte ve svém portfoliu i dluhopisy, byť aktuálně nic nenesou. Přestože jejich aktuální výnos nikoho netěší, jako kotvu je do vašeho portfolia uvítáte. Dluhopisy budou mírnit propady ostatních investic, jejich výnos bude ve velmi úzkém intervalu oscilujícím kolem nuly. Přesto pokud si vyberete zodpovědného správce, váš dluhopisový fond bude držet dluhopisy s krátkou splatností (aktuálně tak obětuje výnos 0,4 versus 0,1 procenta na kratších splatnostech), ale bude připraven operativně jednat při zvyšování sazeb.
  6. Investujte i alternativně. Neznamená to vrátit se do éry hippie a s jointem v ústech losovat své portfolio. Existuje i další druh aktiv, do kterého měli historicky přístup pouze silní hráči. Prostřednictvím fondů, výběrově fondů kvalifikovaných investorů, do nich ale dnes může investovat každý, kdo splní minimum jednoho milionu korun. Pan Harry Markowitz přišel už v padesátých letech minulého století na zajímavou věc. Položil základy teoriím portfolia a všechny nás zasadil do jednoduchého grafu. Na osu X zakreslil míru rizika a na osu Y očekávaný výnos. Linie, na které se pohybují investice každého z nás, začíná na ose Y v bezrizikové úrokové sazbě (dnes tedy v nule). Pokračuje pod sklonem například 45 °. Zvýrazňuje, že při stejně diverzifikovaném portfoliu není šance za stejného rizika vydělat více. Již tady je jasně zřetelné, že když někdo slibuje vyšší výnos bez rizika, bude to pravděpodobně podvod.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. To je: Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty. To bude asi tak nejjistější.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit!

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat:

Ona linie se ale dá posunout směrem vzhůru, pokud budete zodpovědněji diverzifikovat. A právě v tom je ta výhoda. Jestliže nemáte nakoupené pouze akcie a dluhopisy, ale kombinujete je vhodně s nemovitostmi, pohledávkami, solární elektrárnou a třeba sbírkou vína, dostáváte se při stejném riziku na vyšší výnosy. Jen nezapomínejte, že alternativní aktivum je takové, které by mělo co nejméně korelovat s akciemi a dluhopisy.

O alternativních investicích by se dala napsat celá kniha. V každém případě si i s touto skupinou dávejte pozor a myslete na to, že by neměla představovat většinu zainvestovaných peněz. Jestliže se s jinými investicemi budete stresovat z vývoje indexů, při koupi fondu investujícího do solárních elektráren vás bude mnohem více zajímat aktuální politická nálada v zemi. Dbejte také na to, aby investice byly dostatečně likvidní. Ocenění fondu kvalifikovaných investorů musí proběhnout alespoň jednou za rok. Při koupi kvalitního koňaku už to s likviditou není tak jednoznačné. Co když zrovna ten váš vypadne z kurzu a nebudete ho mít komu prodat? Pěkný večer strávený s touto láhví vám pravděpodobně investici nevynahradí. Pokud to tedy od začátku byla láhev koupená za účelem zhodnocení. Stejné je to i se zlatem: mnohdy jsou nabízeny slitky, které od vás po letech odkoupí tak možná váš zubař.

Věřte, že vytrvalost a dodržování těchto principů vám umožní vydělat prostředky poměrně konzervativním způsobem i v době, kdy ostatní pláčou po vyšších úrokových sazbách. Bez rizika to ale nebude. Ať už si nyní do portfolia přikoupíte nějaký nemovitostní fond, ETF na zlato, či fond obnovitelných zdrojů, přeji vám mnoho úspěchů.


Autor je makléř Conseq Investment Management


Tomáš Kálal

Komentáře

Celkem 26 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 30. 8. 2016 12:37

"Rozložení sil znamená nesázet jen na jeden typ aktiv – akcie, dluhopisy, hotovost, reality atd. Od každého z nich byste měli vlastnit trochu, z různých regionů i sektorů."

Naprostý souhlas!
Ale zamyslete se důkladně! Máte vlastní dům/byt? Máte chatu? Je prakticky jisté, že po rodičích také zdědíte nemovitost? Podtrhněte a sečtěte si jejich hodnotu - tolik jste zainvestovaní v nemovitostech!
Takže než vás napadne koupit si na hypo další byt za účelem pronájmu, měli byste portfolio napřed vyrovnat!

A znovu se zamyslete! Mátě 3.pilíř? Pak jste ve státních dluhopisech až po uši. A k tomu 3.pilíři rovnou připočtěte (asi diskontovanou) sumu všech vašich budoucích státních penzí, od okamžiku odchodu do důchodu pro statisticky určený okamžik smrti. 1. a 3. pilíř jsou si podobnější, než si jsme ochotni připustit. Proč? Protože závazek státu vás ve stáří živit (a dokonce ten vám platit lékařskou péči) je něco na způsob dluhopisu. Protistrana je stále ta samá, hrozí jí ten samý default, ty samé rozpočtové problémy, atd...

+19
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Richard Fuld | 31. 8. 2016 14:19

"Kde berete jistotu, že se nezmění ty zákony, na které spoléháte?"
Tak předně já osobně tuto jistotu nepotřebuji. Nicméně lidí, pro něž bude tento systém jediný možný, bude vždy většina, takže riziko, že by se zákony změnily v jejich neprospěch bude jen teoretické, tedy pokud bude zachováno uspořádání společnosti ve formě demokratického právního státu.

Avšak, pokud by měl být nastolen Vámi zastávaný anarchistický libertariánský chaos, pak jsou penze lidí ve skutečném ohrožení. Jediným rizikem pro důchodový systém je tak možnost naplnění Vašich představ o "svobodné a spravedlivé" společnosti. :-)

To, že byl odstraněn 2. pilíř je právě projevem oné demokratické pojistky, která chrání průběžný systém před destrukčními nesmysly typu 2. pilíř.

Řecká krize je umělý konstrukt. "Krize", jejíž "řešení" přivodilo skutečnou krizi.

-5
+
-