Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Květen: Česko na špici pelotonu, Německo v závěsu

Květem byl měsíc nabitý událostmi. V Česku byli do funkce jmenováni dva noví členové bankovní rady centrální banky. Taky jsme se dozvěděli, že pokud jde o jeden významný ekonomický indikátor, jsme nejlepší v celé Evropské unii. A nejedná se o spotřebu piva na hlavu.

Radost ovšem kazil každý pohled na ceny u stojanů na benzínkách, pohonné hmoty zdražují. Není se co divit, oproti únorovým minimům navýšila ropa cenu skoro o 90 procent. Některé investory potěšila změna vnímání americké ekonomiky tamější centrální bankou. A v neposlední řadě Evropská unie přiznala fakt, že po mnoha letech bojů je její inflace záporná.

Finanční aktiva reagovala po svém, mnoho akciových trhů rostlo, jiné zažily pokles cen. Dolar posiloval, což znamená, že koruna oslabovala. Správně kličkovat nebylo jednoduché a opět se potvrdila známá pravda, že diverzifikace je jeden z nejlepších nástrojů, jak čelit zvýšenému kolísání trhu.

Dva světy: Deflační Evropa a inflační Amerika

Smutným zjištěním pro představitele Evropské centrální banky bylo, že po několika letech a kolech kvantitativního uvolňování (tisk peněz, výkup dluhopisů, snížení úroků, podpora úvěrování) se inflace stále neodpoutala od nuly. Naopak, v dubnu zveřejněná celoevropská inflace byla desetinu procenta pod nulou. Když k tomu přidáme nízký růst domácího produktu v prvním čtvrtletí (0,5 %) a klesající spotřebitelské výdaje, není divu, že se výnosy dluhopisů posunuly zpátky k rekordním minimům. Výnos desetiletého německého státního dluhopisu se plouží na úrovni 0,15 procenta ročně. Podle očekávání trpělo euro, které vcelku výrazně oslabilo vůči dolaru.

Výnosy vybraných desetiletých státních dluhopisů za posledních pět let

 

Opačný obrázek nám poskytla zámořská makroekonomická data. Solidní růst mezd a zaměstnanosti spolu s rostoucími indikátory inflace zapůsobily na americké centrální bankéře. Ti nejenže nemusí dál používat nestandardní ekonomické nástroje typu přímého kvantitativního uvolňování jako v Evropě, ale dokonce začali opět uvažovat o dalším zvýšení sazeb směrem k normálnějším úrovním, než je nula.

Naděje na zvyšování sazeb podpořila dolar, který posílil o několik procent. Americké akcie nezůstaly pozadu a skončily poblíž svých maxim a od počátku roku jsou o 2,6 procenta výš. Na druhou stranu silnější dolar působí negativně na nerozvinuté země, jejichž měny a akciové trhy klesly a nepomohlo jim ani vzepětí cen některých komodit.

Vývoj některých finančních indexů za poslední rok 

Zajímavé věci se děly v Česku. Prezident Zeman obměnil dva členy bankovní rady. Volba potvrdila, že žádné veletoče se v naší měnové politice v nejbližší době nebudou dít. Jiří Rusnok, budoucí guvernér České národní banky se dokonce vyjádřil, že očekává udržování kurzu koruny nad 27 korun za euro do konce prvního pololetí 2017. Určité narážky na vnitrobankovní diskuzi o záporných sazbách či dalším posunutí intervenční hodnoty směrem ke slabším úrovním můžeme chápat spíše jako kolorit, který má vzbudit zdání připravenosti udělat cokoliv.

Výnosy českých státních dluhopisů kopírovaly přibližně vývoj v Německu, nicméně potvrzení pokračování intervencí do poloviny roku 2017 posunulo jejich výnos trochu výš. Koruna zase sledovala kurz eura a oslabovala proti dolaru z úrovní 23,60 na 24,15 koruny za dolar, což je oslabení o cca 2,3 procenta.

Kurz koruny k dolaru za posledních pět let

A teď jedna vynikající zpráva. Česko se může cítit jako ostrůvek blahobytu, protože navzdory všem špatným evropským číslům (nezaměstnanost přes deset procent, klesající útraty spotřebitelů, záporná inflace) se Česko dostalo na špici nebo spíše na dno v nezaměstnanosti. Nezaměstnanost na úrovni 4,1 procenta je nejnižší v celé Evropské unii. Dokonce i Německo má o desetinku vyšší.

Optikou finančních indexů

Trh

Květen

Od počátku roku

Za poslední rok

MSCI World (svět)

+0,2 %

+0,7 %

-5,9 %

S&P 500 (USA)

+1,5 %

+2,6 %

-0,5 %

EuroStoxx 50 (Evropa)

+1,2 %

-6,2 %

-14,2 %

CECE EUR (střední Evropa)

-4,0 %

-4,2 %

-23,9 %

MSCI rozvíjející se trhy

-3,9 %

+1,7 %

-19,6 %

EFFAS Index českých státních dluhopisů

-0,2 %

+0,0 %

+1,8 %

Ropa WTI

+6,9 %

+32,6 %

-18,6 %

FX CZK/EUR

+0,1 %

+0,0 %

+1,4 %

Z tabulky je zřejmé, jak se akcie v USA relativně dobře popasovaly s letošními propady, akcie zemí Evropské unie jsou na tom podstatně hůř. V meziročním srovnání dopadly nejhůř akcie nerozvinutých zemí a třeba cena ropy. Ta je stále skoro o pětinu níž než před rokem, navzdory skoro 90procentnímu nárůstu z úrovní v únoru.

Strnulý „vývoj“ Evropy a takřka vystřílené zásoby prachu b Evropské centrální bance nedávají velkou naději, že by evropská ekonomika měla nějak razantně dohánět americkou. U nás proto nadále preferujeme americké akcie oproti evropským. Ceny kvalitních dluhopisů jsou pořád velice vysoké a není příliš racionální do nich investovat. Navíc velká porce státních dluhopisů nese záporný výnos. Komoditní trhy potvrdily svoji volatilitu a prudký nárůst, který teď zažívají, může být pouze dočasný. Klid bude nadále panovat u kurzu koruny a eura, který je udržován uměle oslabený. 

Martin Mašát

Martin Mašát

Komentáře

Celkem 11 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 13. 6. 2016 13:28

Hlavně by mne zajímalo, kde a jak se ta deflace projevuje.
Jsou levnější auta (nová i třeba tříleté ojetiny)? Neřekl bych. Nová jdou nahoru mírně a zánovní ojetá podle mne ještě výrazněji (stačí se podívat, jakou fajnovou ojetinu šlo za 400-500tis pořídit před 5ti lety a jakou dnes).
Jsou levnější pozemky a domy? Ani náhodou.
Je levnější bitcoin a zlato? :-) U toho BTC je to obzvláště zajímavý pohled!
I ty pohonné hmoty lezou nahoru.
Co tedy tak drasticky padá? Jídlo? Energie? Oblečení? Jednak to jsou v nákupním koši pracujících lidí s rozumným příjmem marginální položky a jednak rozhodně ani ze strany penzistů není slyšet nadšené hýkání, jak jim položky jejich koše úžasně zlevňují!

Deflace je tedy jen krycí historka mající "ospravedlnit" snahu o rozředění státních megadluhů pomocí extrémně uvolněné měnové politiky.
Naopak vidíme všechny známé příznaky inflace - tedy zejména snahu zbavit se znehodnocujících se státních papírků a nakoupit cokoli, co má šanci hodnotu uchovat - proto máme bublinu na akciích a dluhopisech, proto jdou tak nahoru nemovitosti, zlato či bitcoin.

+21
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Richard Fuld | 14. 6. 2016 12:46

Kovanda píše občas i rozumně a srozumitelně, ale článek na který odkazujete mezi takové rozhodně nepatří. Je to jako když pejsek a kočička vařili dort.

Centrální banky peníze netisknou, nezpůsobují bubliny, nepomáhají rozevírat žádné nůžky a nepomáhají ultrabohatým. Všechny vámi uváděné jevy patří ke zcela přirozeným projevům kapitalismu, v němž funguje nedostatečně sociální stát. Spiklenecké teorie, že za vše mohou centrální bankéři, jsou skutečně jen plané teorie lidí, kteří o fungování peněžního systému čerpají "informace" a "znalosti" nejspíše jen z doslechu a konspiračních webů.

-8
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK