Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Akcie ve výprodeji: čas na nákupy!

Jan Traxler | 2. 6. 2010 | Vstoupit do diskuze – 28 komentářů

Je tomu čtrnáct dní, kdy jsem v reakci na nevídaný propad na akciových trzích označovaný jako další „černý čtvrtek“ psal, že se někdo snaží uměle vyvolat na trzích paniku. Dnes můžeme konstatovat, že to se povedlo.

Akcie ve výprodeji: čas na nákupy!

Ať už se jednalo o skrytý záměr, nebo přirozený proces, na trhy se skutečně dostavila panika. V době, kdy osm z deseti firem ohlásilo lepší než očekávané hospodářské výsledky za první kvartál, spadly ceny většiny akcií o 10-20 %. Není to absurdní? Je! Stejně jako to, že ačkoliv se globální ekonomika pomalu zotavuje a firmám se daří stále lépe, klesla hodnota jejich akcií z lokálního maxima z konce loňského roku o 30-40 %.

Jak může řecký precedens ovlivnit akcie?

Za viníka je označováno Řecko, jež strhlo lavinu spekulací o budoucnosti eura a evropské měnové unie. Je pochopitelné, že obavy o budoucnost eura mají negativní vliv na jeho kurz a podporují růst hodnoty dolaru a zlata.

Může ale případný státní bankrot Řecka a třeba i dalších jižanských zemí, nebo návrat Německa k marce nějak zásadně ovlivnit světovou ekonomiku nebo tržby firem jako jsou Coca-Cola či Microsoft? Mohou vůbec problémy jednoho státu ovlivnit světovou ekonomiku? Ano, ale rozhodně ne v případě Řecka… Toto tvrzení dnes platí maximálně o Číně a Spojených státech.

S fundamenty akcií se nic nestalo, pouze jejich virtuální ocenění na burze se během posledních týdnů zhouplo na vlně emocí uměle vyvolané velkými hráči a médii. A tak, ačkoliv nikdo neví, kam až může panika ceny akcií stlačit, moudrý investor nyní nakupuje.

Vyžaduje to však notnou dávku emoční odolnosti, nebo vysoký stupeň Alzheimerovy choroby, jedině tak asi může v dnešním informačním světě člověk na akcie zcela zapomenout a nevěnovat pozornost zprávám v médiích.

Graf akcie Telefonica SA (New York)

Zdroj: Reuters

Tipy na dividendové akcie

Opatrnější investor by se měl držet velkých dividendových akcií. Mnoho jich má dnes P/E nižší než 10 a dividendový výnos přes 5 %. Z telekomunikací se nabízejí například Vodafone, španělská Telefonica, nebo její česká dcera. Mezi těžaři ropy mají velmi atraktivní ocenění zejména britské společnosti BP a Royal Dutch Shell, pozadu nezůstává ani francouzská firma Total, nebo americká společnost Chevron.

V odvětví pojišťovnictví lákají německé akcie Allianz a Münchener Rückversicherung. Banky jsou jedna velká neznámá, na první pohled se blýskají akcie Banco Santander nebo ING Groep, ale zde nikdo neví, co nás ještě čeká za překvapení.

Velkou zásobárnou atraktivně oceněných dividendových akcií je sektor utilit. Dobré fundamenty mají němečtí distributoři RWE a E.ON, ale třeba také český ČEZ, francouzská vodohospodářská firma Veolia Environnement, nebo britská plynárenská společnost National Grid.

Vysoké dividendové výnosy lze hledat také mezi farmaceutickými firmami, zde dominují Sanofi Aventis, AstraZeneca a GlaxoSmithKline. Posledním odvětvím, kde se nachází více dividendových akcií, jsou výrobci cigaret. Jmenujme například Altria Group, Philip Morris nebo Lorillard.

Graf akcie Veolia Environnement (New York)

Zdroj: Reuters

Na růstové akcie raději podílový fond

Agresivnější investor pak může hledat také mezi akciemi menších růstových firem, které slibují vyšší potenciální výnos, ovšem s nižší pravděpodobností úspěchu, takže zde je potřeba velmi pečlivá analýza a dobrá diverzifikace.

Drobný investor nemusí kupovat jednotlivé akcie, může sáhnout po podílových fondech. Na růstové akcie se nabízí široký výběr fondů, mezi kterými se nacházejí i velmi kvalitní aktivně spravované fondy s koncentrovaným portfoliem, které dlouhodobě výrazným způsobem překonávají benchmark.

Co nás čeká?

Nemám nejmenší tušení, kam až může stávající korekce vést a jak dlouho může trvat. Ale jsem silně přesvědčený o tom, že do tří let (ale možná že i jen za rok) bude většina akcií o 30-50 % dražší než dnes. Ze střednědobého a zejména dlouhodobého výhledu jsou tak nynější „slevy“ na akciových trzích vynikající příležitostí pro investory, kteří zaspali loňské jaro.

Možná si budu za měsíc nadávat, že jsme s klienty ještě chvíli nepočkali, že jsme mohli kupovat o dalších 10-20 % levněji. Ale stejně tak se může stát, že za měsíc budou akcie na hodnotách z konce dubna. Jak rychle korekce přišla, tak může také odejít. Proto volím „jistotu“ dnešních cen, které jsou pro mě dostatečně atraktivní k nákupu.

Autor je ředitelem a hlavním investičním manažerem FINEZ Investment Management.

foto: profimedia.cz

Jan Traxler

Jan Traxler

Privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment Management. Přední český expert v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem na zisku. Zastánce dlouhodobých strategií s value přístupem. Preferuje... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 28 komentářů v diskuzi