Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Sto dolarů za barel? Kvůli havárii žádný problém!

Josef Novotný | 23. 7. 2010 | Vstoupit do diskuze

Unikající ropa z poškozeného vrtu a rozsáhlé ekologické škody v oblasti Mexického zálivu - to jsou velmi časté záběry v mnoha světových médiích. Havárie těžební věže v Mexickém zálivu však může přinést kromě přímých ekologických a ekonomických následků také další, a to poměrně negativní faktor v podobě zvýšení ceny ropy a ropných produktů.

Sto dolarů za barel? Kvůli havárii žádný problém!

Poškození na ropné těžební věži Deepwater Horizont v Mexickém zálivu je bezesporu nejhorší ropnou havárií v historii. Téměř tři měsíce utíkalo do moře přesně nespecifikované, avšak enormní množství ropy, které dnes již nikdo nedokáže odhadnout. V současné době se zdá, že se společnosti BP podařilo únik ropy zastavit. Škody, které unikající ropa způsobila - ať již ekologické (poškození mořského a pobřežního života), nebo i ekonomické (odškodnění místní podnikatelů a obyvatel), jsou rozsáhlé a jejich následky se budou odstraňovat mnoho let (některé z nich mohou být již nenapravitelné).

Utlumení ekonomiky, zvýšení cen

Dalším důsledkem zmiňované ropné havárie může být růst cen ropy. Prezident Barack Obama je vystaven veřejnému tlaku a americká vláda v rekci na to plánuje na několik měsíců zakázat těžbu ropy ve větších podmořských hloubkách u pobřeží Spojených Států. Vláda se přitom pokusila zakázat hlubokomořskou těžbu již koncem měsíce května, ale na návrh několika amerických společností byl tento zákaz soudně zrušen. Nově zformulované omezení má alespoň na šest měsíců zastavit další hloubení vrtů. Těžba na stávajících vrtech, ať již v hlubokých, nebo i mělkých vodách, zůstane zachována, ovšem pouze při dodržení přísných bezpečnostních pravidel.

Návrh není prozatím platný, ještě se čeká na rozhodnutí soudu. Paradoxem plánovaného zákazu je, že prezident Barack Obama na začátku tohoto roku prolomil více než 20 let trvající zákaz těžby ropy a zemního plynu v blízkosti pobřeží USA, což mělo snížit závislost Spojených států na dovážené ropě.

Uvedené šestiměsíční období má být využito na vyšetřování a analýzu havárie a následně na nové předpisy a případná omezení. I tento časově omezený návrh bude mít negativní dopady, které se mohou projevit jak zvýšením cen ropy na světových trzích, tak útlumem ekonomické aktivity v postižené oblasti. Na ropných plošinách v Mexickém zálivu totiž pracují převážně Američané a plánovaný zákaz způsobí v dané oblasti nárůst nezaměstnanosti.

Obr.: Vývoj cen ropy

Zdroj: agentura Bloomberg

USA a Čína: Dva hybatelé růstu?

Lze předpokládat, že veřejný tlak na politické představitele v čele s prezidentem Obamou přinese trvalá omezení těžby ropy u pobřeží Spojených států, což pravděpodobně povede jednak k růstu její ceny a zároveň ke zvýšení závislosti USA na dovozu.

Produkce ropy v USA přitom již od sedmdesátých let minulého století vytrvale klesá a spotřeba naopak stále stoupá. Spojené státy v současné době produkují necelých 10 % světové ropy a jejich spotřeba se pohybuje nad 25 % světové produkce. Zhruba 60 % spotřebovávané tak ropy musí Spojené státy dovážet a další pokles těžby toto procento ještě zvýší.

Pokud by opravdu došlo k dlouhodobějším omezením, je velice pravděpodobný návrat cen ropy zpět nad hranici 100 dolarů za barel. Pro růst cen ropy ve střednědobém a dlouhodobém horizontu hovoří také rychle rostoucí spotřeba Číny a dalších rozvíjejících se zemí.

Autor je analytikem Fio banky, pro Akcie.cz

Foto: profimedia.cz

Josef Novotný

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi