Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak minimalizovat riziko při krizích

Označení strategie minimálního rizika vychází z její velmi nízké volatility, která je nižší než volatilita státních dluhopisů. Ve všech příkladech měla strategie minimálního rizika pro jednoduchost pokaždé stejné složení a váhy jednotlivých indexů nebyly přizpůsobovány úrokovým sazbám a korelacím platným v daném období, což by přesnější výpočet vyžadoval.

Důraz na peněžní trh

Obecná strategie byla tvořena ze 70 % indexem 6M CD Inmt (peněžní trh USD), z 25 % indexem Barcap Treasury (vládní dluhopisy USD) a z 5 % indexem S&P500 (americké akcie). Americké trhy byly zvoleny pro ukázku, jak funguje strategie minimálního rizika kvůli tomu, že poskytují nejdelší časové řady.

Obdobných výsledků je v praxi možné dosáhnout i prostřednictvím podílových fondů namíchaných v daném poměru. Část, kterou má představovat peněžní trh, nemůže ovšem tvořit peněžní fond, protože ten drží velkou část portfolia ve firemních dluhopisech, ale fond investující do krátkých vládních dluhopisů.

Jak dokládá srovnání vývoje různých aktiv během uplynulých krizí, v jednom případě byla strategie minimálního rizika výkonnější než státní dluhopisy. Stalo se tak v 70. letech, kdy prudce rostoucí inflace a úrokové sazby brzdily růst cen dluhopisů. Jakmile ale nastal obrat v inflaci na začátku 80. let, státní dluhopisy začaly být proti krizi úspěšnější. Přesto je na některých grafech dobře vidět, jak ceny komodit občas mohly investory přimět k názoru, že to tak bude napořád.

Během krize v roce 1990 začala inflace kvůli stoupajícím cenám komodit nebezpečně narůstat, což se projevilo i v poklesu cen dluhopisů. Toto vychýlení inflace nahoru trvalo naštěstí pro dluhopisy jen velmi krátce. K něčemu podobnému pak došlo i při současné krizi, kdy americká centrální banka Fed kvůli komoditní bublině po nějakou dobu váhala se snižováním sazeb. Dočasné přiblížení výnosové křivky dluhopisů k inflaci je na grafu jasně patrné.

Funguje i během boomů

Také při akciových boomech je strategie minimálního rizika rozumným řešením. V některých periodách může být opět výkonnější než státní dluhopisy. Jako například při boomu technologických akcií, kdy se začala americká ekonomika pomalu přehřívat. V polovině roku 2000 se inflace dostala až na 3,7 %, přičemž ještě před rokem byla pod dvěma procenty. Během tohoto období státní dluhopisy skončily pod inflací, strategie minimálního rizika nad ní.

(Autor je analytikem trhu a produktů Pioneer Investments ČR.) Foto: Profimedia.cz

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK