Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Trhu vládne psychologie

Nezáleží příliš na tom, co bude dělat ekonomika. Burzy si žijí vlastním životem, který ovládá spíše psychologie investorů než vývoj reálné ekonomiky. Stručně řečeno, čím je psychologie zoufalejší, tím jsou investoři více vystrašeni a tím je lepší doba k nákupu.

Na americkém trhu nebyla nikdy lepší doba k nákupu než v červenci 1932, kdy psychologicky vrcholila Velká deprese, prezident Hoover působil bezradným dojmem a do New Dealu bylo ještě daleko. Kdo koupil akciový index Dow Jones Industrial 30 v červenci 1932, dosáhl během následujících dvanácti měsíců celkem 150% výnosu.

Kdo pravidelně investoval během let 1929–39 (tedy včetně nejhlubšího propadu), dosáhl na konci období průměrně 4,21% výnosu: více, než kolik tehdy vydělaly státní dluhopisy nebo nemovitosti.

V současnosti máme za sebou zhruba rok a půl poklesu akciových trhů, přičemž tento pokles odpovídá tempu poklesu z let 1929–31. Přitom vývoj ekonomiky není ani zdaleka tak katastrofický jako počátkem 30. let!

Banky nekrachují po tisících, počet nezaměstnaných neroste po miliónech, nevznikají nouzová sídliště chatrčí pro nezaměstnané, zkrátka probíhá hluboká recese, nikoli hospodářská krize v pravém slova smyslu. Dnes je jiná měnová politika, jiná fiskální politika, jiný měnový režim a jiné podmínky v mezinárodním obchodu.

Historie nikdy nechodí stejnými cestami. Lidé ovšem mají rádi strašidelné příběhy, horory, detektivky, válečné filmy a podobné žánry. Proto se i nynější příběh o nové Velké depresi těší vřelému přijetí. Pokles akcií je jistě nepříjemný, pokud již akcie máte. Pokud ne, máte šanci do jisté míry srovnatelnou s rokem 1932 – i když samozřejmě víme, že historie se nikdy neopakuje zcela stejně.

Nevím, nakolik jsem odpověděl na otázku z úvodu. Vlastně by si tohle téma zasloužilo větší článek. Tak já ho napíšu…"

(Autor je ředitelem Partners pro strategii). Foto: Profimedia.cz

Pavel Kohout

Pavel Kohout

Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD), od roku 2004 do roku 2006 byl členem... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 12 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK