Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Edbusy kličkuje

Objevila brněnská firma Edbusy perpetuum mobile, nebo pro své klienty přichystala parádní podvod? Podobnou otázku si klade řada našich spoluobčanů, a to hlavně z řad těch, kteří mají vážné finanční potíže nebo tak trochu věří na zázraky. Ti finančně vzdělanější před nejasnou nabídkou firmy varují, i když zahrnuje i finanční vzdělávání a vypadá na první pohled lákavě.

Rozpaky vyvolává hlavně tzv. Schopná půjčka, kombinovaná často s programem Rentiér PIL. Ten má klientům Edbusy vydělat na splácení půjčky nebo přinést investorům zajímavý výnos. Bližší podrobnosti Edbusy tají. Kromě faktu, že peníze klientů pro ni zhodnocuje někdo jiný a nejde tak o charitu, ale promyšlený projekt.

Je záloha skutečně vratná?
Za vše se samozřejmě platí. A jak jinak než předem. Klienty, kteří chtějí mít vzdělávací semináře, pořádané společností LeonardoVBC Czech, s.r.o. zdarma nebo se slevou, láká Edbusy (EBS) do svého klubu. Roční poplatek činí tři tisíce korun, prodloužení členství každoročně dva tisíce korun.

Na zmiňovanou Schopnou půjčku a program Rentiér PIL dosáhne podle internetové stránky EBS každý. Je ale třeba složit vratnou zálohu 9520 korun. Stejně stojí Rentiér Pil, který má klientovi vydělat na splácení půjčky díky investicím jiného, a to neznámého subjektu. Firma na serveru uvedla, že jde o investice do nemovitostí, cestovního ruchu, rozvoje obchodních systému, na burze, do komodit a další.

Rentiér PIL lze získat i bez úvěru. Klientům EBS by měl, jak uvádí firma, zajistit pravidelnou měsíční rentu po dobu 13 let. V případě milionového úvěru ve výši 5000 Kč jde o průměrné zhodnocení 12 % za rok. Za více vratných záloh je možné získat větší počet Rentiérů, což zvýší investorův výnos. Snad neskončí vratné zálohy v nenávratnu.

Trochu moc tajemna
Z právního rozboru smluv, které se Finmagu podařilo získat, vyplývá, že jsou – jistě jen náhodou – poměrně nepřehledné. Vyvolávají dojem, že pokud tuto možnost klient výslovně neodmítne, musí čerpat úvěr i Rentiér PIL. Část úvěru je určena na jeho zajištění. Je tedy otázkou, kolik klientovi skutečně zbude. Kombinace obou produktů a případných výdajů není zcela jasná a občan, který se o ně zajímá, by si proto měl smlouvy skutečně důkladně projít se zkušeným právníkem.

Dosáhnout průměrného dvanáctiprocentního zhodnocení za rok nemusí být nereálné, citované investice – hlavně obchody na burze nebo s komoditami – ale patří mezi hodně rizikové. Garance tak velkého pravidelného výnosu může být tedy problematická. Nabídka EBS připomíná aktivity firmy KTP Quantum, která před časem zkrachovala. S jedním rozdílem: KTP mělo od tehdejšího regulátora Komise pro cenné papíry licenci obchodníka s cennými papíry, zatímco EBS nikoliv.

Z rozsáhlých diskusí na několika serverech mj. vyplývá, že kdo zpochybňuje aktivity EBS, neví, oč jde, a pokud nevyužil její nabídku, připravuje se o peníze. V tomto duchu se nese i mailová odpověď vedení Edbusy na otázky Finmagu.

„Jistě pochopíte, že konkrétní odpověď (na otázku, čím může firma zaručit průměrný dvanáctiprocentní roční výnos) vám neposkytne jak společnost Edbusy, tak i jiné společnosti a subjekty zabývající se zprostředkováním finančních produktů,“ uvádí se v ní.

Podrobnější informace mají podle EBS jen její aktivní klienti a obchodní zástupci v klientské sekci. Potenciální klienti si také mohou s obchodními zástupci prohlédnout náhledy smluv bez hlaviček, záhlaví a zápatí a prostudovat si je, než se rozhodnou, zda si objednají některý z jejích finančních produktů. 

Z odpovědi vedení firmy tedy vyplývá, že kdo chce získat podrobnosti o produktu Rentiér PIL, musím být jejím klientem. „Chápeme, že Vašeho šéfa zklamete, že bude muset čekat, až Vám vyprší lhůta (u renty 12 měsíců), ale o to serióznější pak bude výsledek Vašeho poznání a Váš článek o produktech EBS,“ odpovědělo vedení EBS. 

Co na to ČNB a policie?
Co tedy vlastně firma seriózně nabízí? Jde o úvěr, finanční či investiční produkt nebo něco jiného? Na doplňující dotaz Finmagu nikdo nezodpověděl. Není divu. Aktivity firmy totiž šetří policie a regulátor finančního trhu ČNB a k nabídce některých citovaných produktů potřebuje firma licenci nebo alespoň registraci od centrální banky.
 
Jak Finmagu sdělila tisková mluvčí Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia ČR Pavla Kopecká, policisté z tohoto útvaru se případem zabývají kvůli trestnímu oznámení a současně z vlastní iniciativy na základě informací, které se objevily v médiích.

Edbusy tvrdí, že nikdo ze společnosti nebyl obviněn ani zadržen a firmě nebyla zakázána činnost. Byla jí ale mj. zabavena veškerá výpočetní technika, dokumentace, tiskopisy a zablokovány všechny účty.

Kopecká potvrdila, že v případě Edbusy byly provedeny domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor, zajištěny důkazní materiály (počítače aj.) a finanční prostředky na účtech v hodnotě několika desítek milionů korun. Případ je v počátečním stádiu šetření, proto nehodlá policie podávat bližší informace k jednotlivým osobám (oznamovatel, poškozený, podezřelý apod.).

ČNB zatím kvůli probíhajícímu šetření policie, prověřování této záležitosti zastavila. Jak uvedl Pavel Zúbek z odboru komunikace ČNB, má banka podezření, že by mohl být porušen zákon o podnikání na kapitálovém trhu nebo zákon o kolektivním investování. 
Vedení Edbusy naznačuje, že šetření policie může být účelově (na zakázku) připravenou likvidací společnosti. Na její aktivity lze ovšem hledět z řady úhlů.
 
Například tak, že jde o zprostředkování finančních produktů bez povolení ČNB nebo jiné porušení platných zákonů. Lze se zaklínat obchodním tajemstvím, je ale v zájmu společnosti, která usiluje o získání maxima klientů, aby jim nabízela průhledný produkt. Po řadě podvodů, které se v ČR objevily, zůstane, pokud nesplní tuto podmínku, minimálně část české populace v lepším případě nečitelná.  

Tají i počet klientů

K průhlednosti aktivit EBS nepřispívá ani fakt, že jde o akciovou společnost se základním kapitálem ve výši dvou mil. Kč, která vznikla letos a logicky jí zatím chybí alespoň nějaká data o hospodaření. Stejně jako mladý kolektiv a nedostatek ověřitelných referencí na jejím webu. Je ostatně s podivem, že firma, která se všemožně snaží rozšiřovat aktivity, tají i to, kolik má vlastně klientů. Tím spíše, že je o její produkty, jak uvádí vedení EBS, obrovský zájem.

Do budoucna prý EBS dokonce chystá projekt spolupráce s odbornými ústavy a přípravu učebnic, DVD a CD s výukovými programy pro nejširší veřejnost ke zvýšení finanční gramotnosti obyvatel. S kým hodlá spolupracovat se ale Finmag nedozvěděl.

To vše vyvolává otázku, zda je nutné kupovat doslova zajíce v pytli od někoho, jehož aktivity vzbuzují přinejmenším podiv. Jak jsem často přesvědčován v diskusích na některých serverech, dělám prý chybu, když si nekoupím Rentiér Pill, který za mne bude vydělávat. Mohu se samozřejmě mýlit, v tomto případě si ale rád připomenu rčení o tom, že chybovat je holt lidské.

Komentáře

Celkem 16 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK