Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Žhavé komodity

Píše se rok 2008, ceny komodit v posledních pěti letech jako by zešílely. Ropa není daleko od hranice 150 USD, vzhůru letí ceny zemního plynu, oceli, cukru, kukuřice nebo sójových bobů.

Jim Rogers, spoluzakladatel fondu Quantum (společně s Georgem Sorosem) a autor dvou cestopisných knih o Číně a šesti kontinentech, které osobně procestoval na motocyklu, napsal o investování do komodit obsáhlou knihu. Doporučuji čtenářům: poslouchejte, ale i neposlouchejte Jima Rogerse.

Věřte i nevěřte

Komodity jsou podle Rogerse často a hlavně nelogicky opomíjeným investičním segmentem. Akcie s komoditami se pravidelně střídají ve vedení v 18letých cyklech. Měli bychom do komodit investovat na základě těchto zjištění? Domnívám se společně s autorem, že nějakým způsobem ano.

Právě střídání výnosů na akciových a komoditních trzích nás rychle přivede k myšlence diverzifikace dlouhodobého portfolia. Ceny komodit jsou přitom často a logicky kladně svázány s inflací. To je další argument, aby sloužily jako ochrana proti znehodnocování našich úspor. Ne všechny komodity rostou ve stejný čas a ještě méně jich směřuje ihned po nákupu vzhůru. Např. u cen ropy a kávy dnes vidíme naprosto odlišné příběhy.

Jak tedy do komodit investuje Jim Rogers? Právě na tomto místě doporučuji jeho slovům nevěřit. Sám o sobě tvrdí, že je mizerný obchodník, „... horší než řada jeho čtenářů...“, a mj. proto neinvestuje na komoditním trhu krátkodobě, ale dlouhodobě. Po této maličko úsměvné manipulaci, která může rozšířit počet čtenářů knihy, bych zpozorněl: pokud je Rogers s majetkem ve stovkách milionů dolarů mizerným komoditním obchodníkem, pak drtivá většina z nás jsou výrazně mizernější investoři.
 
Komoditní investování bude navíc vždy o to rizikovější, čím rychleji usilujete o vysoké výnosy. Např. pákové obchodování s vypůjčenými prostředky v USA umožňuje investovat do komodit až s pětkrát nižšími vlastními zdroji než při investování do akcií na úvěr (margin). Přesně pětkrát pak může být, při srovnatelném pohybu cen akcií i komodit, vaše ztráta vyšší.

Jak využít boom
Jak tedy využít případný další růst cen ropy, uhlí, oceli, elektřiny nebo kukuřice? Jeden z komentátorů CNN nedávno ve zprávách informoval, že růst ceny ropy vzkřísil skomírající poptávku po velbloudech jako dopravním prostředku v Asii. Přesně tento princip ekonomických vztahů doporučuje Rogers využít k tomu, jak na komoditách vydělat.

Jako investor máte čtyři možnosti: za prvé, pořiďte si akcie společností, které produkují suroviny nebo nabízejí související služby. Nakupte akcie výrobců energií, těžebních společností, společností vlastnících distribuční sítě (utilities) nebo příslušné sektorové podílové fondy. Za druhé: investujte do země, která těží komodity, a podílejte se na růstu domácích aktiv a výši útrat obyvatel, kterým roste životní úroveň. Za třetí: investujte do nemovitostí v oblastech a zemích bohatých na komodity – je pravděpodobné, že vyšší kupní síla vytlačí ceny nemovitostí v atraktivních lokalitách dlouhodobě vzhůru. Za čtvrté: kupte komodity fyzicky (nepraktické) nebo investujte do cenných papírů, jako jsou komoditní futures, ETF fondy, investiční certifikáty a případně komoditní podílové fondy (není jich zatím ve světě mnoho).

Časování komoditního trhu pro Jima Rogerse nepřipadá v úvahu. Co nám zbývá? Usilovná, ale i zábavná práce v podobě analýzy poptávky a nabídky po jednotlivých komoditách. Velmi dobře přitom Jim Rogers, mj. pravidelný komentátor CNBC, ukazuje svůj vynikající přehled vývoje poptávky a nabídky po komoditách ve vyspělém světě a aktuálně v Číně, Indii, Rusku nebo Latinské Americe: zaměřuje se přitom na ropu, zlato, olovo, cukr a kávu. Poptávka po komoditách může růst i klesat, zatímco nabídková strana často pokulhává s omezenými zdroji k produkci, těžbě nebo výrobě.

Švagr ztratil košili
Jim Rogers otevírá tuto knihu tradičním úsměvným příběhem pověstného švagra, který ztratil všechny svoje úspory investicemi do sójových bobů... Ale má pro něj radu: znalost komodit z nás může udělat obecně lepší investory i v akciích a podílových fondech. Můžete porozumět tomu, proč ceny mědi, olova a kovů rostou. Pak už zbývá jen malý krůček k pochopení, proč se ekonomikám bohatým na kovy, jako jsou Kanada, Austrá-lie nebo Chile, tak daří, proč akcie těžebních společností mohou růst a proč porostou v těchto zemích ceny nemovitostí a obchodní řetězce.

Od konce srpna 1998 autor věří, že jsme uprostřed dalšího růstového období komoditního trhu. Konec podle něj přijde, až budeme všichni jezdit v maličkých automobilech, domy budou vytápěny v průměru o pět stupňů méně a větrných farem kolem měst bude, kam až oko dohlédne. Pak nastane čas dát od komodit rychle ruce pryč.

Jim Rogers, Žhavé komodity, nakladatelství Grada 2008, 240 stran.

Komentáře

Celkem 4 komentáře v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK