Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Mark Mobius: Dno je už blízko

Ve druhém pololetí se situace na finančních trzích zlepší. Podobné předpovědi řady expertů z první poloviny letošního roku zatím nevycházejí. Optimisté jako Mark Mobius ale věří, že se již pokles cen akcií blíží k jeho dnu.

Jsou akciové trhy tak nízko, že již dolů nepůjdou? Na tak sugestivní otázku těžko dostanete kladnou odpověď. Zejména v době, kdy americká centrální banka Fed o víkendu odmítla „sanovat“ čtvrtou největší americkou investiční banku Lehman Brothers (LB), což v pondělí vedlo k dalším výrazným ztrátám akciových trhů.

Na rozdíl od aktivní role při březnovém prodeji jiné investiční banky Bear Stearns JP Morgan Chase Fed tentokrát předloží u newyorského bankrotového soudu žádost o ochranu LB před věřiteli.

Ceny řady akcií klesají a jsou tak stále atraktivnější. Při časté tendenci trhů krátkodobě přestřelovat, mohou totiž akcie po aktuálních čtyř- až pětiprocentních ztrátách evropských trhů, což platí i pro index PX pražské burzy, teoreticky brzy naopak přinést zajímavé krátkodobé zisky. Vzhledem k pokračujícím obavám z dopadů hypotéční krize si ale nikdo netroufne odhadnout, zda nebudou akcie ještě levnější.

Pomůže akciím prodej Merrill Lynch?

Přinese snaha centrálních bank o uklidnění trhu, na kterou upozorňuje agentura ČTK, stejně jako chystaná koupě největší americké investiční banky Merrill Lynch Bank of America za 50 mld. dolarů ovoce?

Bývalý šéf Fed Alan Greenspan, jemuž část pozorovatelů vytýká, že přispěl k prohloubení hypotéční a následně finanční krize v USA, konstatoval, že Ameriku čekají další kolapsy velkých finančních skupin. Nemusí to prý ale být problém, důležité je, jak se konkrétní záležitosti vyřeší.

Potíže Merrill Lynch snad vyřešila koupí Bank of America. Finanční problémy má i největší americká pojišťovna AIG, která odmítla nabídku pomoci od firmy J. C. Flowers, jež mohla skončit jejím převzetím, a žádá Fed o krátkodobou půjčku 40 mld. dolarů. Deset největších bank se navíc zavázalo, že vytvoří fond ve výši 70 mld. dolarů, jenž má podle agentury Reuters podpořit likviditu na trzích. Pomohou tyto kroky alespoň částečně uklidnit obavy investorů?

Trhy budou nervózně čekat na nadcházející jednání Fed o měnové politice. Nedávno se objevily spekulace, podle nichž může americká centrální banka místo očekávaného zvyšování sazeb základní úroky naopak nečekaně snížit. Podle převažujícího názoru ale zatím mají zůstat na stávajících 2 %. Důležitý bude jako vždy doprovodný komentář Fed k aktuálnímu dění.

Přehršel negativních zpráv přinesla na trhy další vlnu pesimismu a strach z dalších možných nečekaných překvapení. Nic ale není černobílé a tak se objevují i hlasy, že je již nejhorší za námi.

Pro a proti

Známý investiční guru Mark Mobius, který řídí společnost Templeton Asset Management, hodnotí chystaný prodej firmy Merrill Lynch Bank of America a postup Fed vůči Lehman Brothers jako blížící se dno finančního trhu.

Oceňuje nejspíš, že je o Merrill Lynch zájem, a soudí také, že kdyby byla situace na trhu tak tíživá, Fed by nenechal Lehman Brothers zkrachovat. Mobius proto zvyšuje v portfoliích, která spravuje, podíl akcií bank z rozvíjejících se trhů, zejména brazilských, thajských, jihoafrických a tureckých.

Jiný známý investor Marc Faber, který několikrát včetně loňského roku včas varoval před poklesem trhů, zase uvedl, že bankrot LB nepokládá za žádnou hroznou událost.
Naproti tomu Nouriel Roubini, správce majetku a profesor ekonomie na Stern School při Newyorské univerzitě podle Bloombergu tvrdí, že je finanční a bankovní krize teprve v polovině. Soudí, že nezávislé nezůstanou ani investiční banky Morgan Stanley a Goldman Sachs.

Buď jak buď, trhy nyní nabízejí zajímavé investiční příležitosti, byť zatím hlavně pro investory se silnými nervy a vírou v brzké zajímavé zhodnocení. Problém spočívá v tom, že nikdo neví kdy.

Optimisté jistě uvítají informaci Bloombergu, podle níž vydělávají firmy v rozvíjejících se zemích akcionářům výrazně více než kdykoliv v minulosti. Mezi společnosti, na které upozorňuje, patří ČEZ.

Na trzích stále převládají opatrnost a obavy. Historie nicméně ukazuje, že trhy často začaly růst v situaci, kdy to nikdo příliš nečekal. Jak přitom upozorňuje Bloomberg, každý ze tří předchozích ohlášených začátků býčího trhu začal v rozvíjejících se trzích. Jejich akcie pak vzrostly v nejbližších třech měsících v průměru o 24 % a za rok o 36 %.

Nalezly již ovšem trhy dno? Snad není, jak už to v podobných případech bývá, přání otcem myšlenky.

Komentáře

Celkem 4 komentáře v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK