Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Co čekat od bílých kovů?

Dnes lze na internetu najít spousty článků věnovaných dvěma klíčovým komoditám – zlatu a ropě. V souvislosti se zdražením potravin jsme se mohli dočíst o tom, jak narostla cena pšenice nebo kukuřice, zatímco u pomerančového džusu cena klesala.

Tyto informace jsou jistě užitečné, avšak pod jejich náporem často zapomínáme na důležitější fakta. U některých komodit v důsledku nezájmu o ně nastala doslova masivní korekce a ceny padaly i o více než 50 procent. Nyní jsou tyto ceny na samém dně a čeká se na investory, kteří si podhodnocené komodity opět oblíbí a podmíní nový býčí trend.

Zatímco zlato dosáhlo rekordních hodnot 1030 dolarů a nyní spadlo na cenu 760 dolarů za unci (šlo tedy o 26,3% pokles), tak například u palladia, o kterém se v minulosti tvrdilo, že začne nahrazovat zlaté rezervy, spadla cena za unci z 590 dolarů na nynějších 243, jde tedy o pokles o 59 %. Se stříbrem to bylo podobné – z maximální ceny 21.3 z letošního března klesla cena na 10.88 (pokles tedy činí 49 %). Platina spadla z  2290 dolarů na 1205 (pokles 47,4 %).

U těchto čísel lze vysledovat spousty paralel. Rekordní ceny zlata a stříbra bylo dosaženo ve stejný den, a to 17. března. Během měsíce pak postupně klesala cena zlata a stříbro tyto poklesy následovalo mnohem razantněji.

Platina a palladium dosáhly rekordní ceny 3. dubna a následně i tyto dva kovy společně klesaly. Grafy pro všechny tyto kovy jsou si velmi podobné, na základě technické analýzy však lze vysledovat i několik dalších zajímavých skutečností:

  • Dosažení maxima u palladia a platiny i následná korekce poskytly jasné indicie toho, že býčí trend u zlata a stříbra pomalu končí a na scénu nastupují medvědi.
  • Zlato lze na poli kovů označit za defenzivní investici. Dokonce se dá říct, že pokud zlato klesne během tří měsíců o 10 %, musíme počítat s tím, že další kovy klesnou téměř o dvojnásobek.
  • Denní (a dokonce i týdenní) graf prozrazuje, že u všech tří kovů bylo již minimální ceny dosaženo a všechny tři komodity se od ní postupně odráží. Dá se tedy tvrdit, že korekce je pomalu u konce.

Fundamentální analýza dále říká:

  • Recese z USA přichází do Evropy. Většina západoevropských zemí je zasažena zpomalením ekonomik a některé se již dostaly do recese. V těchto dobách dávají investoři přednost právě komoditám.
  • Hospodářská situace v USA se stále nelepší a vládě se daří držet Spojené státy nad vodou pouze dalším „přiléváním“ peněz do ekonomiky.
  • Problémy pomalu zasahují i Čínu tím, že poptávka po ropě v důsledku omezení vládních dotací klesá společně s prodejem nových aut. Pravděpodobně se tak zvýší i inflace a růst HDP se zpomalí.

Tato fakta napovídají, že se před námi otevírá atraktivní a velice výnosná investice do budoucna. Dokážete z této situace vytěžit co nejvíc?

Komentáře

Celkem 5 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK