Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Ve víru pobídek

Skepsi nahradil minulý týden optimismus, hluboký pokles trhů výrazný růst. Dvouciferný či v případě indexu PX pražské burzy dokonce šestnáctiprocentní růst investory samozřejmě potěšil. Tak výrazné pohyby kurzů akcií ale vypovídají i o pokračující vysoké volatilitě trhů.

Prudké posilování akcií lze zdůvodnit hlavně rozsáhlou pomocí řady vlád či mezinárodních organizací finančním institucím i dalším společnostem, kterou lze zjednodušeně přirovnat k investičním pobídkám, a aktuálními cenami akcií, jež jsou díky předchozímu vývoji hodně nízko.

Převáží tyto dva faktory (nelze vyloučit další státní či mezinárodní pomoc včetně snižování základních úrokových sazeb) nad obavami z dopadů recese v USA a v jiných zemích a horšími výsledky i vyhlídkami řady firem? Počátek tohoto týdne se zatím nese v nejasném duchu. Po pondělním výrazném poklesu většina akciových trhů rostla. Šlo  jen o vybírání zisků, jak opatrně naznačovaly  některé komentáře?

Z amerického Národního úřadu pro ekonomický výzkum (NBER) přišla poněkud překvapivá zpráva, podle níž jsou USA v recesi již od loňského prosince. Jak uvedla agentura Bloomberg, recese je sice běžně definována jako dvě čtvrtletí poklesu hrubého domácího produktu, NBER ale vychází i z jiných změn v hospodářství. Nejen tedy vývoje hrubého domácího produktu, ale i počtu nezaměstnaných, průmyslové produkce, prodejů a příjmů.

Pozor na deflaci

Několik analytiků přitom minulý týden upozornilo na málo obvyklý jev – není zcela běžné, aby zároveň posilovaly akcie i dluhopisy. V krátké analýze ČSOB bylo mj. uvedeno, že sestup výnosů dluhopisů nelze vysvětlit jinak, než že trhy bez ohledu na faktickou či slibovanou fiskální expanzi v několika následujících čtvrtletích či letech stále více sázejí na deflační historku.

Pokud by se tyto obavy potvrdily (viz článek Na hraně deflace) lze jen těžko očekávat, že by se v takovém prostředí mohlo podnikům, respektive akciovým trhům dařit. Jeden z (obou zmíněných rostoucích) trhů se tedy více či méně mýlí. V následujících dnech či hodinách můžeme proto buď očekávat růst výnosů, nebo výprodeje na akciových trzích, rovněž uvádí materiál ČSOB.

V živé paměti jsou dlouhodobé potíže Japonska s deflací. Centrální bankéři jsou si nebezpečí deflace vědomi. Dokáží ale tuto hrozbu odvrátit?

Není nad opatrnost

Pokračující nejistota na trzích dál nutí řadu krátkodobých investorů, aby z obav před dalším vývojem raději rychle uzavírali zisky. Jaroslav Suchánek ze společnosti Cyrrus doporučuje kupovat likvidní a stabilní akcie a investovat postupně. Podobná rada působí v současné situaci jako poněkud císařská. Obecné doporučení samozřejmě zní vsadit na defenzivní akcie. V případě českých akcií může nicméně poskytnout určité vodítko.

Kromě Zentivy, o jejíž ovládnutí vede boj farmaceutická firma Sanofi-Aventis s PPF a Generali, jsou akciové tituly obchodované v segmentu SPAD v ročním horizontu ztrátové. Nejméně pětinu až čtvrtinu hodnoty ztratily za 12 měsíců Philip Morris, Telefónica 02 CR a Komerční banky, shodou okolností vyplácející zajímavé dividendy. První dva tituly navíc patří mezi tzv. defenzivní. To může být v nejisté době pro investory určitým indikátorem jejich stabilnějšího cenového vývoje.

Kdo hledá ještě relativně větší jistotu na delší dobu, měl by nyní zvažovat  koupi zajištěných fondů. Jde zpravidla o investici na čtyři až pět let. Pokud je tedy jejich výnos založen na rozdílu současných a budoucích hodnot vybraných akciových indexů či koše akcií, existuje poměrně velká šance, že v době, kdy fond ukončí činnost, budou trhy výše než nyní, kdy stále klopotně  hledají dno. Podobné úvahy se samozřejmě týkají také jiných podobně konstruovaných zajištěných investic.

Foto: Profimedia.cz

Komentáře

Celkem 10 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK