Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Proč nemá vláda ráda své voliče?

Pokud by byl někdo natolik masochistický, že by se vrátil k volebním programům vládní koalice, našel by v nich zejména slova o snižování výdajů či o efektivním využití státního majetku (včetně jeho privatizace). Rozhodně se v nich nic nepíše o navyšování daňové zátěže nebo o trestání odpovědných lidí, kteří se chtějí starat sami o sebe místo toho, aby byli závislí na státu.

O oné naprosto nepochopitelné šarádě zvané "nové sazby DPH podle aktuálního počasí za okny" se již napsalo mnoho, takže si dovolím přidat jen tři věty: takto trapný a amatérský výkon s neustále se měnícími plány nepředvedly ani vlády počátkem devadesátých let, kdy se neměly možnost opřít o historické zkušenosti ani o zkušené analytické týmy. Od vlády s nejsilnějším mandátem v novodobé české historii všichni čekali mnohem více odvahy a ochoty činit správné, i když bolestivé kroky. Je mimochodem velmi příznačné, že koaliční špičky musely dát svým poslancům nůž na krk a prohlásit, že hlasování o důchodové reformě spojí s hlasováním o důvěře vládě, protože jinak by se zřejmě našlo dost poslanců s pudem sebezáchovy, kteří by nechtěli spojit své jméno s tak špatně nastaveným projektem, jakým zvyšování daní pod pláštíkem důchodové reformy je.

Kdo odnese daňovou reformu? Odpovědní!

Mnohem horší ale je, že kromě všeobecného zdražování si vláda zasedla i na své typické voliče – odpovědné lidi, kteří jsou ochotni starat se sami o sebe. Jak jinak si vyložit zprávy o chystané daňové reformě, které průběžně unikají z ministerstva financí? Místo toho, aby v rámci reformy stát bojoval s daňovými výjimkami, které si vylobbovaly různé zájmové skupiny, chce škrtat především tam, kde se nemůže nikdo bránit.

Velkou pozornost si získal nápad na daň z pojistného. Je to jistě zajímavý způsob, jak přilepšit státnímu rozpočtu, protože výběr přes státem licencované pojišťovny by byl jednoduchý. Ale ministerstvo nějak zapomnělo vysvětlit, proč chce trestat ty, kteří se chovají zodpovědně a pojišťují si svůj majetek nebo život. To chce raději podporovat ty, kteří se chovají nezodpovědně, a když nastane škoda, prostě natáhnou ruku?

Mladí a zdanění!

Ještě podivnější nápad je návrh na zrušení daňové odečitatelnosti úroků z hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Vzhledem k tomu, jak zanedbaný je český bytový fond, měl by stát ocenit každého, kdo se o své bydlení sám postará a místo dovolené v Egyptě si opraví bytové jádro. Každou korunu nepočítají jen lidé, kteří rekonstruují, ale také mladé rodiny, které si pořizují první bydlení. A šance ušetřit každý rok několik tisíc korun díky daňovému odpočtu za odpovědné chování je pro ně velmi důležitá (a často by bez daňového odpočtu nesplnili požadavky bonity pro získání úvěru).

Opravdu se státu vyplatí vyměnit o něco vyšší daňové příjmy za to, že hodí přes palubu ty, na kterých by měl naopak stavět, tedy odpovědné lidi, kteří se starají sami o sebe? Opravdu jsme zemí, kde se mají lidé trestat za vlastní aktivitu?

Psáno pro Lidové noviny

Tomáš Prouza

Tomáš Prouza

Vystudoval na VŠE v Praze mezinárodní politiku a diplomacii a na britské Open University získal titul MBA. Během studia pracoval v Nadaci Patriae a jako český a ekonomický redaktor česko-anglického měsíčníku The Prague Tribune.... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 4 komentáře v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK