Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Který spořicí účet?

Banky v posledních měsících přišly se zajímavými nabídkami zhodnocení peněz na spořicích účtech. Nejčastěji se dotazy týkají dvou favoritů – ING Konta (zhodnocení 3,3 %) a Bawag (3, 5 %). Který vybrat?

Velmi jednoduchá otázka, ale o to složitější odpověď. Ač jde o v podstatě stejný typ produktu, málokde naleznete tolik odlišností jako mezi spořícími účty. Každá banka si podmínky upravuje, a proto jde často o porovnávání hrušek s jablky.

Začnu častými dotazy: Ano, výnosy jsou u obou institucí (ING, BAWAG) zdaněny 15 %. Od celkového výnosu vyjádřeném v procentech p.a. je tedy potřeba ještě 15 % odečíst.

Je zhodnocení garantované? Sazba garantována v podstatě není, je pohyblivá v závislosti na situaci na trhu. U ING je však obvyklá kvartální periodicita, na kterou je sazba vyhlašována. Co se ale liší, je způsob připisování úroků z vkladů. ING to dělá kvartálně, BAWAG měsíčně. Co je výhodnější netřeba komentovat.

Spíše než na výhodnost či nevýhodnost celkového výnosu bych se díval na důvod, proč právě spořící účet, a ne třeba fond peněžního trhu. Spořící účty jsou likvidnější a snáze dostupné.

ING Konto lze ovládat pouze na bázi bezhotovostního platebního styku, tedy pouze převodem z registrovaného účtu na účet (max. 3 registrované účty), nikdy v hotovosti, a to zdarma.
 
BAWAG je klasická banka. Peníze lze tedy na účet vkládat a z účtu vybírat v hotovosti. Kreditní (příchozí) obraty nejsou zpoplatněny, ale debetní (odchozí) už ano, a není to levné

Oba ústavy dále nabízejí internetové bankovnictví zdarma. BAWAG navíc umožňuje vedení spořícího účtu v eurech. U BAWAG máte povinný minimální zůstatek (500,- Kč), u ING nikoliv.

Alternativou mohou být již zmiňované fondy peněžního trhu, které jsou po splnění šestiměsíčního daňového testu osvobozeny od daně z výnosu, likvidita se pohybuje od pěti do deseti pracovních dnů. Žádné další služby většinou čekat nelze.

Takto bych mohl pokračovat. Rozhodující tedy je DŮVOD, pro který si produkt zřizujete. Konkrétní zadání doporučuji konzultovat s finančním poradcem.
 
Autor je finanční poradce ve společnosti Partners.

Komentáře

Celkem 10 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK