Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak dohledat dluhopis

Prosím o radu, jak dohledat dluhopis, který jsem zdědila po smrti sestry, byl na mé jméno a nenašel se bohužel originál. Existuje nějaký druhopis? Kde je uložen? Jedná se o dluhopis z roku 2004 s nominální hodnotou deset tisíc korun.

Z vašeho dotazu vyplývá, že jde zřejmě o dluhopis v listinné podobě, který bohužel, na rozdíl od cenných papírů v tzv. zaknihované podobě, není evidován v českém centrálním registru, jímž je Středisko cenných papírů.

Vzhledem k tomu, že je tento dluhopis na jméno, bylo by ho teoreticky možné dohledat. K tomu je ovšem třeba znát nejen rok, kdy byl vydán, ale také pokud možno číslo emise, datum jeho splatnosti a především, kdo ho vydal, tedy název emitenta.

To je velmi důležité. V případě dluhopisů v listinné podobě na jméno je totiž emitent povinen vést seznam majitelů těchto cenných papírů. Podle něj by tedy bylo možné dluhopis dohledat a zeptat se ho na další možný postup.

S vlastnictvím dluhopisu je přitom spojen nárok na výplatu kuponu (úroku), který získává jeho majitel. Bez znalosti emitenta je možnost zjistit, o jaký dluhopis jde, velmi obtížná. Přesto se můžete pokusit téměř o nemožné!

Je sice velká škoda, že neznáte alespoň datum splatnosti dluhopisu a jak je úročen, což jsou data, která tvoří součást názvu tohoto cenného papíru. Věci by to tedy velmi pomohlo.

Vaší šancí nicméně je, že kombinace dluhopisu v listinné podobě na jméno s desetitisícovou nominální hodnotou není na druhé straně tak neobvyklá. Evidentně totiž nejde o státní dluhopisy, jichž je na trhu velký počet.

Ty jsou totiž vydávány v dematerializované podobě. Nelze vyloučit, že jde o dluhopis jiné státní instituce, ty ovšem využívají dematerializované podoby, což hovoří spíše pro to, že může jít o dluhopis banky či nějaké jiné společnosti. To může pátrání po vašem dluhopise přece jen trochu zjednodušit.

Přehled dluhopisů, emitovaných v roce 2004, by měly mít k dispozici hlavně finanční instituce, které s nimi obchodují. Pokud jste tedy klientem některé ze tří největších bank, tedy České spořitelny, ČSOB nebo Komerční banky, jichž se tyto transakce týkají, můžete se pokusit přesvědčit některého z jejich pracovníků, kteří se těmito transakcemi zabývají, aby se vám pokusil pomoci. A snažil se zjistit, která banka či jiná společnost vydala, nejspíš v roce 2004, dluhopisy v listinné podobě na jméno s nominální hodnotou deset tisíc korun.

Pokud při tomto pokusu uspějete, můžete se v dalším kroku obrátit na emitenta dluhopisů. Je to trnitá cesta, ale proč to nezkusit?

Foto: Profimedia.cz

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK