Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nakupujte, nakupujte, nakupujte!

Nakupujte, když na ulici teče krev. Tento výrok je přisuzován Nathanu Rothschildovi (1777 - 1836), jednomu z nejvýznačnějších členů bankéřské dynastie. Pomiňme surovost tohoto výroku a převeďme si význam rčení do dnešní doby.

V turbulentních, nejistých dobách klesají ceny mnohých aktiv, jiných zase stoupají. Nedá se předem říci, co bude klesat, a co bude růst a o kolik. Lze však předpovědět, že lidé ztratí nervy a prodají i to, co má hodnotu, za příliš nízkou cenu. A to jen ze strachu, že cena ještě klesne. Kdo má připravenou hotovost, dostatečně pevné nervy a trochu znalostí, může velmi příjemně vydělat.

Co vidíme kolem sebe v těchto týdnech? Zmatek, nejistotu, neuvěřitelné poklesy na burzách, výprodeje akcií. Vedle tohoto mediálního obrazu existuje ale jiný svět:

  • Klidný růst (byť pomalejší)
  • nepřerušovaná výroba
  • plynulá spotřeba
  • stabilní zaměstnanost
  • zkrocená inflace.

Tento mediálně nezobrazovaný svět je dnes na prodej za neuvěřitelně nízké ceny na akciových burzách.

Je jasné, že pokud nebudeme znát kvalitu aktiv jednotlivých bank, jsou finanční tituly v ohrožení.  Proč ale klesají i jiné obory, nespojené se sub-prime hypotékami? Jediné vysvětlení je v psychologii investorů. Někteří přestali svým investicím věřit a prodávají je za jakékoliv ceny. A to je příležitost pro vyspělého investora.

Rozvážný investor nakupuje akcie, akciové fondy. Nakupujte pomalu, pravidelně, rozplánuje si nákupy na  delší období. Přesně tak, jak radí jakákoliv primitivní příručka.

A proto, NAKUPUJTE, NAKUPUJTE, NAKUPUJTE! (Ale než se do toho pustíte, raději o svých záměrech DISKUTUJTE, DISKUTUJTE, DISKUTUJTE!)

Autor je finančním poradcem ve společnosti Partners. Foto: Profimedia.cz

Aleš Müller

Po vystudování Elektrotechnické fakulty ČVUT pracoval jako konstruktér integrovaných obvodů a mikropočítačů. V devadesátých letech pracoval v ČSOB jako specialista na špatné úvěry, manažer změnových procesů v bance. Od r.... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 63 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK