Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Šedivá „hlava XXII“

Celosvětová studie finanční skupiny AXA mapovala subjektivní pocity seniorů i názory mladších, ekonomicky aktivních lidí ve třinácti vyspělých zemích. Výsledky pak porovnala s úrovní veřejných výdajů jednotlivých států na důchody.

Výsledek průzkumu zní jako vtip. V pěti zemích s nejvyššími výdaji uvedlo 46 procent dotázaných, že jsou jejich příjmy „dostačující“ nebo „zcela dostačující“. V pěti zemích s nejnižší úrovní výdajů na důchody uvedlo stejné odpovědi 65 procent respondentů.

„To samozřejmě neznamená, že se důchodcům žije lépe, když jim stát sníží důchody,“ komentuje překvapivé výsledky Petr Žaluda, šéf AXA v ČR a SR. Vysoká úroveň veřejných výdajů podle něj může jen odrážet nedostatečnost těchto investic v minulosti. V jednotlivých zemích se navíc značně liší demografické podmínky.

„Například Německo, Itálie a Japonsko mají v populaci neobvykle vysoký podíl důchodců, takže veřejné výdaje na důchody jsou vyšší už jen z podstaty věci, bez ohledu na štědrost toho kterého důchodového systému,“ vysvětluje Žaluda.

Kde že se důchodcům žije nejlépe? Nejpozitivněji svoji životní úroveň hodnotí penzisté v Nizozemsku, Spojených státech, Austrálii a na Novém Zélandu. Tyto země přitom vydávají na důchody mezi čtyřmi a pěti procenty hrubého domácího produktu. Například v Německu, Francii nebo Itálii stát na důchody ukrajuje z koláče veřejných financí přes deset procent.

Že by nápověda české vládě, jak pojmout penzijní reformu? Bohužel, tak jednoduché to není. Ve čtyřech zemích, kde se důchodcům žije nejlépe, mají zcela rozdílné penzijní systémy.

Psáno pro týdeník Reflex

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK