Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Tunel na penzijní fondy

Mezi finančními poradci se rozmohla nová praxe: uzavírání penzijních připojištění na vysoké částky, dokonce i na 6 500 Kč měsíčně.

Důvodem má být zajímavé a bezpečné zhodnocení na krátkém horizontu, kdy se po dvou až třech letech smlouva vypoví a klient bez poplatků získává slušný konzervativní výnos.Také provizně je tato transakce velmi slušně honorovaná, má ale několik
poměrně zásadních ale.

Zatímco storno provize je u penzijního připojištění pouze dva roky, náklady na získání klienta se v účetnictví penzijního fondu rozpouštějí pět až deset let (obvykle sedm až osm  let). V případě odchodu klienta před touto dobou platí náklady na jeho získání ostatní klienti penzijního fondu a získávají tak nižší výnos.

Pokud se podobné transakce stanou ještě populárnějšími, mohou se poradci dočkat výrazného snížení provizí ze strany dotčených penzijních fondů, prodloužení doby storna a snížení měsíčního limitu, ze kterého se počítá provize.

Za určitých okolností by podobné "tunelování" penzijního fondu mohlo vést až k výpovědi smlouvy o spolupráci s  poradenskou firmou, která takovou praxi toleruje nebo dokonce podporuje.

Vzhledem k tomu, že se opět začíná diskutovat o modernizaci penzijních fondů, je pozornost upřena právě na jejich vnitřní dluh daný nesouladem mezi dvouletým stornem poradců a mnohem delším obdobím, než se získání klienta opravdu "zaplatí".

Výše popsaná praxe by se tak mohla stát příkladem poškozování klientů penzijních fondů ze strany "poradců" a mohla by vážně poškodit pověst všech finančních poradců. Na krátkodobé konzervativní zhodnocení peněz jsou k dispozici vhodnější produkty.

Autor je ředitelem rozvoje a péče o klienty společnosti Partners. Chcete-li k článku přidat nějaký komentář, můžete tak učinit na www.prouza.cz.
Tomáš Prouza

Tomáš Prouza

Vystudoval na VŠE v Praze mezinárodní politiku a diplomacii a na britské Open University získal titul MBA. Během studia pracoval v Nadaci Patriae a jako český a ekonomický redaktor česko-anglického měsíčníku The Prague Tribune.... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK