Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kalousek. Ten, který odnáší všechny hříchy

Pavel Jégl | 26. 1. 2021 | Vstoupit do diskuze – 13 komentářů

Odejde Miroslav Kalousek do pouště jako biblický kozel?

Kalousek. Ten, který odnáší všechny hříchy

Zdroj: Ota Bartovský / Mafra / Profimedia

Staří Izraelité každý rok naložili své hříchy na vylosovaného kozla a vyhnali ho s nimi do pouště, aby odlehčili svému svědomí.

Právě takovým kozlem české politiky byl – a patrně ještě nějaký čas bude – Miroslav Kalousek. Jak Andrej Babiš, tak další vládní, ale i opoziční politici na něho naházeli všechny staré prohřešky. Na nejviditelnějšího poslance z opozice licoměrně přehazovali odpovědnost za vše špatné i za to, co se mohlo podařit, ale nepodařilo – jednoduše proto, že existuje Kalousek.

Minulý týden Kalousek složil poslanecký mandát a ze Sněmovny se odporoučel s ujištěním, že do ní už kandidovat nebude. Dá se ale předpokládat, že v jednacím sále se jeho jméno bude vznášet dál jako synonymum starých hříchů.

Dezinformace, koronavirus

Mirek škrtač

Kalousek po sobě v politice zanechal výraznou stopu. Byl ministrem financí, náměstkem tří po sobě jdoucích ministrů na obraně, poslancem (déle než 22 let), předsedou rozpočtového výboru Sněmovny i předsedou KDU-ČSL, zakladatelem nové strany TOP 09 a krátce jejím šéfem. Jak topkaře, tak lidovce přitom dostal do Sněmovny.

Ve vládních funkcích se zaskvěl mimo jiné tím, že odpouštěl pokuty vyvoleným a ponechával jim zneužité dotace. Zrušil také několik výběrových řízení, ve kterých nevyhráli jeho favorité. Pro voliče Babišovy strany se stal symbolem zla, korupce, krize a škrtů, které nynější vládní strany označují přívlastek tupé.

Škrtal na místech, kde to bylo na pováženou – například ve školství a vědě. Ve vládě prosadil krizové daně. Jeho politika brzdila hospodářský růst. Česko si tak přivodilo druhou recesi v době, kdy zbytek Evropy už dávno rostl a z propadu se dostávalo pomaleji než sousední země.

Škrty ale měly také kladnou stránku. Stabilizovaly státní finance a snížily strukturální dluh. Koalicím anoistů se sociálními demokraty tak spadla do klína stabilizovaná ekonomika, která měla našlápnuto k růstu. Co víc si Babiš mohl přát?

Vyčníval nad průměrem

Kalousek bezpochyby nebyl a není etalonem občanských či politických ctností. Žádný Limonádový Joe.

Má za sebou rozporuplné politické dědictví, občas mluví vulgárně, a ne všechny jeho výroky by obstály v testu pravdomluvnosti. Také si rád přihne. Na rozdíl od jiných zákonodárců to však nezatloukal, nevymlouval se na virózu, neblábolil, že to „někdo sestříhal“, „zmanipuloval“, ba ani netvrdil, že to je nějaká „účelovka“.

Nemuseli jste ho mít rádi, nemusel vám být sympatický. A nemuseli jste s ním souhlasit, ba ani mu věřit, že to myslí upřímně, když se halí do tibetské vlajky, anebo když varuje před vládou ANO a ČSSD tolerovanou komunisty. (Jako šéf lidovců v roce 2006 dával s Jiřím Paroubkem dohromady vládu sociálních demokratů s podporou KDU-ČSL a komunistů.)

Kalouskovi se ale nedal upřít politický um. Svým postřehem, řečnickými schopnostmi a také intelektem čněl nad průměrem Sněmovny. Jeho inteligentní humor dokazoval, že se na rozdíl od mnohých poslanců orientuje v tématech diskuzí. Přiznává to dokonce Nadační fond proti korupci ve svém spisku Miroslav Kalousek a dvacet let jeho úřednických a politických her.

Podej pac
Zdroj: Shutterstock

Anketa

Vrátí se Kalousek?

Píše se v něm, že Kalousek není žádný suchoprd a že si dokáže vystřelit i sám ze sebe. Dokládá to jeho vystoupení, ve kterémposlanci a hokejovému reprezentantu Jiřímu Šlégrovi připomínal od řečnického pultu triumfální návrat olympijského týmu z Nagana.

„Stál jsem na Staroměstském náměstí. Dav křičel: ‚Češi! Češi!‘ Já tam byl taky. Taky jsem křičel. Já mám ale taky krásné vzpomínky. Ne tedy ze sportu, ale z politiky, kdy jsem stál v Letenské ulici a nekončící dav křičel: ‚Pověsit! Pověsit!‘ Věřím, že vy jste tenkrát nekřičeli (k pobaveným poslancům), ale podezírám vás, že některým z vás se to líbilo.“

Bude chybět

Tahle ironie byla pro Kalouskovo opoziční angažmá typická. Za každou ránu, kterou ve Sněmovně rozdal, utržil tři, čtyři – od zástupců vládních, ale i opozičních stran. Přesto byl u mikrofonu každou chvíli a Babišovi a spol. zatápěl jako nikdo jiný.

Kozel Kalousek bude ve sněmovně chybět. Je však politické zvíře, takže o něm nepochybně ještě uslyšíme.

Věří snad někdo tomu, že se s nákladem hříchů odebere do pouště?

Finmag v novém!

Finmag srpen 2020Zdroj: Finmag

Kasaštyk. „V pondělí to vymyslíme, v úterý a ve středu se na tom dělá a ve čtvrtek to můžeme spustit. Jinde se do čtvrtka nesejde vedení.“ Tak vaří bří Kasové Pilulku.

Stříbrná. Téma čísla stáří. Pavel Jégl o nemilém průvodním jevu dlouhého života: dlouhém stáří. Jirka Hovorka spočte domovy pro seniory, pečovateláky a pečovatele. Co to stojí? Robert Vlach ví, proč volnonožci vydělávají do osmdesáti.

FIN.Finanční část magazínu poví, koho sledit na Twitteru, jak zbohatnout sběrem kamení či psích h., jak neřídit automobilku a na co mají majitelé bitcoinů pět let, jestli se o ně nechtějí bát.

S mate- a dramatikem Reném Levínským mluvil Michal Kašpárek. I o tom, že na covid nestačí opsat německé recepty. Nejsme Němci.

Pavel Jégl

Pavel Jégl

Před listopadem 1989 vystudoval automatizaci a robotiku na ČVUT. Psal do samizdatu a do šuplíku. Po volbách v roce 1990 zastupoval ve Federálním shromáždění Občanské fórum. Poté absolvoval stáž v USA a dvě desítky let pracoval... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 13 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Amos | 26. 1. 2021 10:34

Pro mne byl Miroslav Kalousek vždycky autentický - uvěřitelný, hodnověrný a původní.
Na rozdíl od dnešních vládních politiků, kteří se neřídí rozumem (kde by ho vzali?), ale průzkumy veřejného mínění, které jim navíc i někdo musí přeložit, protože je nad jejich síly výsledky průzkumu interpretovat, Miroslav Kalousek na průzkumy kašlal. Už toto z něj činí mimořádnou osobnost.

+32
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Richard Fuld | 26. 1. 2021 17:27

"Škrty ale měly také kladnou stránku. Stabilizovaly státní finance a snížily strukturální dluh. Koalicím anoistů se sociálními demokraty tak spadla do klína stabilizovaná ekonomika, která měla našlápnuto k růstu. Co víc si Babiš mohl přát?"

Neškodil tak jen ekonomice ale i sám sobě. :-) A ta stabilizace státních financí? To jako co ušetřil na státních výdajích, to mu nepřišlo ze zabrzděné ekonomiky ve státních příjmech? To je ta stabilizace? Taková stabilizace státních financí na úkor stability ekonomiky je vždy akorát na dvě věci.

-16
+
-