Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Turistika. Průmysl na odpis

Luboš Palata | 22. 4. 2020 | Vstoupit do diskuze – 115 komentářů

Tři sta miliard ročně, čtvrt milionu lidí, které obor přímo živí, další statisíce, které živí nepřímo. Praha, Karlovy Vary, Český Krumlov – to je jen několik míst, pro které je koronavirus jak atomová bomba.

Turistika. Průmysl na odpis

Zdroj: Lukas.krajco / Shutterstock

Je krásně. Koronavirus možná není na ústupu, ale taky určitě ne na postupu a blíží se prázdniny. Doma už jsme byli dost, a tak se Češi začínají zabývat otázkou, jestli se letos přece jen nebudou ještě moct vypravit k moři do Chorvatska. Nebo aspoň na Slovensko. Dovolená u moře dávno není záležitost horních desíti ani sta tisíc, ale velké části obyvatelstva, a tak si najednou premiér Andrej Babiš telefonuje se svým chorvatským protějškem Andrejem Plenkovičem. A dává vědět, že se to nějak zařídí. Pozadu nezůstává ministr zahraničí Tomáš Petříček, který uklidňuje, že do slovenských Tater to podobně jako k tomu moři snad už letos v létě nějak půjde. Prezident sice z lánské izolace vzkazuje, že podle něj mají hranice zůstat zavřené ještě rok, ale aspoň v tomto ohledu ho za tvůrce české zahraniční politiky nikdo nepovažuje.

Zároveň s báchorkami o Chorvatsku a Slovensku kabinet rozjíždí kampaň, aby Češi o prázdninách jezdili po Česku. A doplňuje to mlhavým příslibem voucheru na deset tisíc, kterému ovšem doporučuju věřit až ve chvíli, kdy ty peníze uvidíte na svém účtu.

Možná ještě důležitější než uzavření hranic směrem ven, je jejich uzavření ve směru dovnitř.

Jarní Finmag

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

Až nám technologie rozvážou ruce. Popularizátorka umělé inteligence Sara Polak o revolučních dobách, ve kterých žijeme.

Dobrou! Téma čísla – spaní. Pavel Jégl zkoumá, jak spali předkové. Lifehacker Tomáš Baránek líčí, jak zkoumá, jak spí on sám. Fyzioložka Zdeňka Bendová o biorytmech a světle.

Učit se, učit se atd. Tematický blok o vzdělávání a kariéře. Česko rekvalifikuje, i když o tom úřady práce, nevědí, píše Jiří Hovorka. Nevyužili jsme historickou šanci zničit maturity, lituje Vojtěch Dobeš. Robert Vlach o údělu celoživotního vzdělávání u volnonožců.

FIN. Ve finanční části magazínu Dominik Stroukal a investeens. Petr Kučera sleduje bankovní novinky. Balík textů o realitách a realitních fondech.


Češi turistiku nezachrání

Po měsíci zavřených hranic bez dohledné perspektivy jejich otevření se ve stadiu klinické smrti ocitlo celé jedno významné a velmi výdělečné odvětví. Turistický průmysl. Sedmé nejvýznamnější odvětví české ekonomiky, které se podílí na HDP asi třemi procenty, tedy asi 300 miliardami korun, a zaměstnává přes čtvrt milionu lidí. V obou ukazatelích tedy předbíhá i zemědělství.

Velká část lidí, které turistika živí, patří mezi ty, kteří pocítili koronavirou krizi nejtvrději. Protože to jsou OSVČ nebo dohodáři a výpovědi nebo („výpovědi“) v hotelích, cestovních agenturách nebo lázních tak dostávali v minulých týdnech mezi prvními. Nadšeně komentované a sdílené fotografie úplně prázdných pražských či českokrumlovských ulic na webech a sociálních sítích, jsou také fotografie obrovské ekonomické katastrofy. Pro statisíce lidí a celá tato města.

Na odpis je druhdy slavné české lázeňství, které především v západních Čechách stálo a padalo na zahraniční klientele. Představa, že propad minulých měsíců můžou nahradit mnohem chudší Češi, je zcela iluzorní. K tomu, aby Praha vykryla výpadek zahraničních turistů, kterých ročně přijelo přes osm milionů, by tak musel v příštích měsících dorazit téměř každý mimopražský Čech. A pak by to musel ještě vzít přes Český Krumlov, Telč a třeba Františkovy lázně. S dodatkem, že je otázka, kolik z nás má našetřeno na pár nocí v apartmánu nějakého čtyřhvězdičkového pražského hotelu.

A to už vůbec nemluvím o celém odvětví cestovních kanceláří, které se živí „vývozem“ českých turistů do zahraničních destinací.

Turistika, rodinné stříbro Evropy

Sotva nám může být útěchou, že jsou země Evropské unie, které jsou na tom kvůli uzavřeným hranicím ještě hůř. Počínaje Chorvatskem a Řeckem, kde vytváří turistika pětinu HDP a zdaleka nekonče velkými a koronavirem tvrdě zasaženými státy Francií, Španělskem a Itálií, kde turistika ročně generuje ne stovky miliard korun, ale eur. Evropská unie jako celek byla světovým lídrem příjezdové turistiky. Turistický ruch je jednou z mála věcí, v nichž byla světovou špičkou.

Jednou z několika málo zemí, kde to není takový problém, a která přitom tak jako tak krizi zvládá dobře, je Německo. Tam je skutečně podstatnou částí turistického průmyslu vnitrostátní turistika a Němci „doma“ tráví podstatnou část svého volna a jsou za to ochotni platit i vysoké částky. Včetně toho, že u německého Baltu nebo Severního moře je stojí dovolená dvojnásobek Řecka, ale přesto je tu v létě beznadějně vyprodáno a nikoho jiného než Němce tu skoro nepotkáte.

Česko si roky zakládalo na tom, jak oblíbenou a navštěvovanou turistickou destinací je. I díky turistice jsou dnes mnohé části Česka bohaté a prosperující. Teď se zdá, že to ze strachu z nákazy chceme všechno zlikvidovat, včetně ekonomické likvidace statisíců tvrdě pracujících lidí. Je načase si položit otázku: Vážně to chceme? Otázku mnohem důležitější, než jestli letos pojedeme k moři.

Autor je redaktor Deníku  

Luboš Palata

Luboš Palata

Narodil se v roce 1967 a vystudoval politologii a mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově. Je nositelem několika ocenění, mimo jiné novinářské ceny Ferdinanda Peroutky. Byl rovněž nominován na Cenu Evropského parlamentu.... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 115 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 22. 4. 2020 15:06

Ano, to je bohužel pravda :-(

A říkám to všem svým známým, kteří mají restaurace, byty na AirBnb, penziony, atd...

Stát jim v podstatě zatemnil rozum, vyřadil jejich (ekonomický) imunitní systém. Stát jim říká: "Teď na 2-4 měsíce vypneme ekonomiku, pak ji zase zapneme a vše bude jako dřív. A během těch 2-4 měsíců vám budeme dávat podpory, odpustíme vám splátky úvěrů, budeme proplácet mzdy vašich zaměstnanců, atd..."

A tak tito podnikatelé čekají a nepřizpůsobují se změněné situaci - a ano, já si nemyslím, že za měsíc Andrej otočí vypínačem a ekonomiku zase nahodí (do původního stavu).
Že se blíží krize, varovalo plno ekonomů tak poslední 2 roky.
Nakonec bylo jedno, co ji způsobí.
Shodou okolností ji spustil čínský komunistický virus, který ji ještě zhoršil, čili to jsou vlastně 2 krize v jedné:
1) klasická cyklická "ABCT" krize způsobená nadměrným úvěrovým boomem
2) krize způsobená zmražením ekonomiky kvůli epidemii, narušení globalizačních procesů, dělby práce, světového obchodu, druhotná platební neschopnost, atd...

Tato krize tu s námi zkrátka asi bude i několik let. Jen jsme zatím ve fázi popírání. Ani se nelze divit - když někdo 20 let buduje restauraci a pak mu ji vláda ze dne na den na 3 měsíce (v sezóně, která mu vydělávala na zbytek roku) zavře, řekne mu ať nepropouští lidi, že mu jejich platy bude proplácet, že dostane kompenzaci 25tis měsíčně a že v květnu či červnu zase bude moci otevřít a vše bude OK, tak takový člověk se té naděje drží zuby nehty.

Ale reálně to dopadne tak, že zkrachuje nejpozději po konci sezóny, až se ukáže, že během sezóny měl tržby čtvrtinové. Až bude muset zase začít platit soc a zdrav. Až bude muset začít splácet (byť nulově úročený) úvěr. Až bude muset začít platit nájem a k tomu splácet ten odložený. Zkrachuje tak jako tak, jediný rozdíl bude v tom, že vláda mezi tím utratí (zvýší dluh o) 300mld. Vyplýtvá ten poslední jakž takž polštář, který nějaká budoucí zodpovědnější vláda mohla využít pro nějakou smysluplnou penzijní reformu. Bohužel, nyní do té demografické zdi za 15-20 let narazíme bez airbagu-polštáře.

+59
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Richard Fuld | 22. 4. 2020 16:08

Milovník krachů a katastrof nás oblažil svojí prognózou. Ano možná máte pravdu a ten provozovatel restaurace nakonec skončí, protože lidi ze strachu z nákazy nebudou do té restaurace chodit ani po té, co bude zákaz provozu restaurací zrušen. Ale to není chyba ani toho provozovatele ani těch lidí. Prostě podmínky pro provozování restaurací se možná negativně a zásadně změní. Je zde ale šance, že nakonec se vše vrátí do původních kolejí a proto vláda chce všechny udržet nad vodou do doby, než se ukáže, jak to vlastně bude. A těch peněz, co stát utratí nelitujte. Ty potřebují zase jako příjmy jiní producenti, od nichž nakupují ti provozovatelé restaurací. Navíc nejdou přece z Vaší kapsy a inflace se z tohoto důvodu taky bát nemusíte. V této situaci budeme rádi, pokud se nedostaneme do deflace.

Vy jste takový morous, který by nejraději nechal všechny zkrachovat, jen abyste pak mohl mravokárně řešit, jak si to vlastně způsobili sami. Jste v podstatě hnusná kreatura, monstrum, které vůbec nepatří mezi slušné lidi.

-26
+
-