Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Zakázali jim dolar, libru. Přejdou Zimbabwané na bitcoin?

Pavel Jégl | 1. 7. 2019 | Vstoupit do diskuze – 13 komentářů

Zimbabwe po deseti letech zase tiskne vlastní peníze a do země, jak jinak, se vrací hyperinflace. Naději, jak ji přečkat, dávají kryptoměny.

Zakázali jim dolar, libru. Přejdou Zimbabwané na bitcoin?

Vláda v jihoafrickém Zimbabwe se pokouší zachránit svou měnu. Zakázala proto používat ty zahraniční. Kabinet potřebuje valuty na dovoz potravin, paliv a léků, a tak je stahuje od lidí. Nutí je, aby platili domácím oběživem.

Mezi Zimbabwany – spotřebiteli, obchodníky i investory – to vyvolalo nejistotu. K domácí měně nemají důvěru. Není divu, mají s ní mizerné zkušenosti. Stala se synonymem pro hyperinflaci a rozvrácenou ekonomiku.

Na svém vrcholu před deseti lety hyperinflace v Zimbabwe dosáhla 500 miliard procent. (Dosud největší hyperinflaci zaznamenali v roce 1946 v Maďarsku, kde vystoupila na 13 biliard procent. To je číslovka třináct a za ní patnáct nul.)

Zpravodaj stanice BBC to výstižně glosoval, že když jste na trhu v hlavním městě Harare koupili vejce, stála kolem 50 miliard zimbabwských dolarů za kus. A než jste je uvařili a snědli, nejspíš ještě podražily.

Narodila se nová měna

Lidé přirozeně odmítali pracovat za peníze, které měly na konci směny výrazně nižší hodnotu než na jejím začátku. Dávali přednost měně, která neztrácela hodnotu z hodiny na hodinu – americkým dolarům, britským librám, jihoafrickým randům, čínským jüanům, japonským jenům.

V roce 2009 centrální banka přestala domácí dolary tisknout, nechala národní měnu padnout. Vláda obyvatelům vzkázala, ať berou měnu podle vlastního výběru a platí takovou, jakou chtějí a jakou obchodník vezme. Později prohlásila za úřední měnu americké dolary.

S koncem domácí měny se však ekonomika dostala do deflace. Cenová hladina klesala, protože lidé neměli za co nakupovat. V oběhu bylo málo peněz a cizí měny centrální banka tisknout nemohla.

Začala tedy vymýšlet kvaziměnu: poukázky na dolary kryté půjčkou ve výši 200 milionů dolarů od Africké exportní a importní banky. V elektronické podobě (uvádí se, že přes devadesát procent transkací v Zimbabwe probíhá bezhotovostně, zejména pomocí mobilní aplikace EcoCash) a v podobě dluhopisů s uvedenou hodnotou dva, pět, deset a dvacet amerických dolarů. Teoreticky měl zimbabwský zolar, jak se přezdívá „elektronicky skladovanému dolaru“, i bondy mít s americkým dolarem paritu, v praxi to tak ale nefungovalo. Mimo jiné proto, že nikdo nevěděl, kolik zolarů a dluhopisů vlastně centrální banka vydala a jestli tedy jsou reálně něčím kryty.

Opoziční lídr Tendai Biti proto o měnové politice Zimbabwe agentuře Reuters už před dvěma roky řekl: „Je to Ponziho schéma, pyramidová hra.“

Finmag v novém!

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

Kasaštyk. „V pondělí to vymyslíme, v úterý a ve středu se na tom dělá a ve čtvrtek to můžeme spustit. Jinde se do čtvrtka nesejde vedení.“ Tak vaří bří Kasové Pilulku.

Stříbrná. Téma čísla stáří. Pavel Jégl o nemilém průvodním jevu dlouhého života: dlouhém stáří. Jirka Hovorka spočte domovy pro seniory, pečovateláky a pečovatele. Co to stojí? Robert Vlach ví, proč volnonožci vydělávají do osmdesáti.

FIN.Finanční část magazínu poví, koho sledit na Twitteru, jak zbohatnout sběrem kamení či psích h., jak neřídit automobilku a na co mají majitelé bitcoinů pět let, jestli se o ně nechtějí bát.

S mate- a dramatikem Reném Levínským mluvil Michal Kašpárek. I o tom, že na covid nestačí opsat německé recepty. Nejsme Němci.


Útok na kryptoměny

Jeho slova se potvrzují. Zimbabwské bondy v bankovkách i elektronické formě se letos v únoru fakticky staly měnou, se kterou se může obchodovat na měnových trzích. Začínala na kurzu 2,5 zolaru za dolar. Dnes už je za americký dolar dvanáct těchto Zimbabwe Real-Time Gross Settlement dollars.

Cenová hladina v Zimbabwe se dala do pohybu – z oblasti deflace závaží překmitlo hluboko do inflačního pásma. Inflace se blíží stu procent, tedy hranici, od níž je pokládána za hyperinflaci, a nic nenasvědčuje tomu, že by se měla vracet k rovnovážnějším hodnotám.

Mnozí, zejména mladší Zimbabwané, si však už před roky uvědomili, že prostředek směny nemusí být nutně státní, proto začali kromě černého trhu používat kryptoměny. Počet blockchainových obchodů byl v Zimbabwe vysoký a stále rostl, proto tam také byla kryptoměna dražší.

Před rokem centrální banka zakázala finančním domům s kryptoměnami obchodovat a vést v nich účty, což objem obchodů srazilo. Transakce, které finanční domy nezprostředkují, nicméně zákaz nepostihuje, peer to peer obchodů bez bankovního prostředníka se netýká. A bitcoinová peněženka dává Zimbabwanům možnost vlastnit peníze, které jim stát nemůže znehodnotit ani konfiskovat.

Jistě, bitcoiny jsou volatilní, vlády a experti do vás mohou hustit, že to je podvod a nic než podvod, jenže ve státech jako Zimbabwe nebo Venezuela mohou být jistější alternativou domácí měny.

Připoutejte se!

Tímto způsobem varuje ve svém editorialu jihoafrický ekonomický web BusinessLive obyvatele Zimbabwe před další vlnou hyperinflace.

Lze tušit že mnozí z jich se už připoutali k bitcoinu či jiným kryptoměnám. A další je budou následovat.

Úvodní obrázek: někdejší poukázky na dva americké dolary

Pavel Jégl

Pavel Jégl

Před listopadem 1989 vystudoval automatizaci a robotiku na ČVUT. Psal do samizdatu a do šuplíku. Po volbách v roce 1990 zastupoval ve Federálním shromáždění Občanské fórum. Poté absolvoval stáž v USA a dvě desítky let pracoval... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 13 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 1. 7. 2019 10:12

Státy, které manipulují měnou (QE "tisk", nulové či záporné úroky, ...), mají vážný důvod se kryptoměn obávat a silnou motivaci je omezovat, regulovat, zakazovat.

https://cryptosvet.cz/dex-smenarny-fatf-bitcoin-regulace/

Proti těmto snahám však stojí silná motivace lidí se před zneužíváním státního měnového monopolu chránit.
EU již pomalu panikaří, Itálie je zralá na bankrot, zkouší zavést paralelní měnu miniBOT, kolaps Itálie by byl pro eurozónu smrtelnou ranou. A také pro francouzské a německé banky (držitele nesplatitelného italského dluhu) a nakonec pro všechny (sekera Itálie v systému TARGET2).
Navíc ECB už se pomalu chystá na superkreativní opatření typu peníze z vrtulníku, silně záporné úroky (což nutně znamená i omezení či zákaz hotovosti a kapitálové kontroly). Krize se blíží a ECB je s úroky na nule (a eurostáty mají rekordní dluhy - stejně tak lidi a firmy).

+17
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Richard Fuld | 26. 8. 2019 13:56

Libra je jen další UBER nebo Airbnb:

Když chce uber provozovat taxi, ať tak činí v souladu se zákonnou regulací taxi služeb.

Když chce airbnb provozovat hotelové služby, ať tak činí v souladu se zákonnou regulací hotelových služeb.

Když chce facebook emitovat peníze, ať tak činí v souladu se zákonnou regulací bankovního podnikání.

A ano. Státy by měly proti předmětným záměrům facebooku tvrdě zakročit, protože když nastanou problémy v taxikaření nebo v hotelnictví, tak nejde o nic tak moc vážného. Pokud ale necháte diletanty zasahovat do peněžního systému, ohrozíte úplně všechno a všechny.

-1
+
-