Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jsou šikovní Žaponci s kapitalismem na konci?

Pavel Jégl | 13. 5. 2019 | Vstoupit do diskuze – 45 komentářů

Japonsko komunisty nepotřebuje. Znárodňují tam bankéři.

Jsou šikovní Žaponci s kapitalismem na konci?

Japonskou ekonomiku, kdo by si to pomyslel, plíživě znárodňuje centrální banka.

Japonští centrální bankéři v zoufalé snaze uniknout deflaci a oživit ekonomiku zvyšují nabídku peněz tím, že nakupují státní dluhopisy (jak nové, tak staré) i akcie a dluhopisy soukromých společností. Vyrábějí z nich nové peníze ve víře, že podpoří chuť Japonců utrácet.

Dělají to cílevědomě a vytrvale. Japonská centrální banka (日本銀行,Nippon Ginkō) je už dnes většinovým akcionářem ve 23 velkých společnostech. Kromě toho patří mezi top 10 akcionářů v polovině firem zalistovaných na tokijské burze.

Co zajímá centrální bankéře

Taková situace nemá nic společné s tržní ekonomikou, s kapitalismem, jak ho známe (z učebnic). Ceny akcií přece mají odrážet reálnou hodnotu společnosti, ne makroekonomické cíle centrální banky. Copak centrální bankéři můžou zainteresovaně a odpovědně rozhodovat o obchodní strategii té či oné společnosti?

Centrální bankéře nemusí příliš zajímat, kolik nesou dividendy. Nemusí jim ležet na srdci kapitálové zisky firmy. Musí se starat hlavně o to, aby odvrátili deflaci.

Jistě, centrální banka se může vzdát kontroly většinově vlastněné společnosti a přenechat ji minoritním vlastníkům. Může však minoritní vlastník být zainteresován na prosperitě firmy tak jako (soukromý) vlastník majoritní?

Je to každopádně absurdní situace. Ještě v osmdesátých letech si sotvakdo dokázal masivní znárodňování centrální bankou v Japonsku představit. Země platila za výkladní skříň kapitalismu.

Po válce, jako jiný poražený stát – Německo, liberalizovalo Japonsko ekonomiku. A podobně jako Německo prodělalo hospodářský zázrak, jen nakrátko přerušovaný vnějšími krizemi.

V osmdesátých letech však japonská centrální banka, na rozdíl od německé, pozdě reagovala na konjunkturu vyššími sazbami a na japonských trzích s akciemi a nemovitostmi praskly bubliny. A s nimi japonský zázrak skončil.

Od té doby dělají vláda i centrální banka všechno možné i nemožné, aby ekonomice vrátily někdejší dynamiku. Akciový index Nikkei se však maximálním hodnotám z roku 1989 dodnes ani nepřiblížil.

Hory špatných úvěrů, a především stimulační opatření kromě toho vyhnaly vládní dluh na kolosálních 250 procent HDP. Japonsko se stalo nejzadluženějším státem světa.

Finmag v novém!

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

Kasaštyk. „V pondělí to vymyslíme, v úterý a ve středu se na tom dělá a ve čtvrtek to můžeme spustit. Jinde se do čtvrtka nesejde vedení.“ Tak vaří bří Kasové Pilulku.

Stříbrná. Téma čísla stáří. Pavel Jégl o nemilém průvodním jevu dlouhého života: dlouhém stáří. Jirka Hovorka spočte domovy pro seniory, pečovateláky a pečovatele. Co to stojí? Robert Vlach ví, proč volnonožci vydělávají do osmdesáti.

FIN.Finanční část magazínu poví, koho sledit na Twitteru, jak zbohatnout sběrem kamení či psích h., jak neřídit automobilku a na co mají majitelé bitcoinů pět let, jestli se o ně nechtějí bát.

S mate- a dramatikem Reném Levínským mluvil Michal Kašpárek. I o tom, že na covid nestačí opsat německé recepty. Nejsme Němci.


Nákupní horečka

Centrální banka v devadesátých letech stlačila úrokové sazby k nule, aby odvrátila deflaci. Držela je tam s výjimkou období po krizi. Pak je poslala až do minusu, kde jsou dodnes. A už na přelomu století, deset let před Amerikou a Evropou, spustila kvantitativní uvolňování, začala ve velkém nakupovat dluhopisy od komerčních bank a výměnou jim dávala nové peníze. Později začala hromadně kupovat také akcie.

A nemá v plánu s tím skončit. „Jsme odhodlání nadále podporovat ekonomickou aktivitu společností i domácností,“ ujistil v dubnu guvernér banky Haruhiko Kuroda během slyšení v parlamentu. Letos i v příštím roce se centrální banka chystá nakoupit akcie za šest bilionů jenů (53 miliard dolarů).

Analytici z tokijské burzy spočítali, že v listopadu 2020 se centrální banka stane největším individuálním vlastníkem akcií v Japonsku. V té době překoná státní penzijní fond (největší penzijní fond na světě), který drží šest procent japonského akciového trhu.

Může ale centrální banka zmíněnou strategií pohnout s ekonomikou? Výsledky jejích experimentů jsou zatím žalostné, Japonsko se pohybuje na hraně recese a k deflaci nemá ekonomika daleko.

A je vůbec možné oživit ekonomiku státu se stárnoucí a rychle vymírající populací?

Zlověstná demografie

Demografická data vypadají zlověstně. Počet obyvatel ostrovní země by mohl v roce 2050 klesnout ze současných 127 milionů o čtvrtinu – na 95 milionů. Víc než 40 procent populace by přitom v té době mělo být starší 65 let. Důsledkem bude samosebou klesající poptávka a deflační tlaky.

Vláda se podporou mateřství, zaměstnávání žen a liberálnějším přístupem k přistěhovalectví snaží populační malér odvrátit. Jenže její politika se může projevit až za desítky let.

Co si do té doby počne centrální banka, pokud její nynější experimenty nebudou zabírat? Že by bankéři začali „shazovat domácnostem peníze z vrtulníků“? Vypadá to šíleně, ale…

Politika centrální banky vyvolává další otázky. Co třeba banka udělá s horou vládních dluhopisů? Pokud své dluhopisové tažení dotáhne do konce, bude jediným věřitelem vlády. Vyhlásí potom kabinet platební neschopnost a centrální banka dluh odepíše?

Kdo ale od banky koupí tu nebetyčnou horu akcií, proti které je hora Fudži titěrný krtinec na zahrádce?

Pavel Jégl

Pavel Jégl

Před listopadem 1989 vystudoval automatizaci a robotiku na ČVUT. Psal do samizdatu a do šuplíku. Po volbách v roce 1990 zastupoval ve Federálním shromáždění Občanské fórum. Poté absolvoval stáž v USA a dvě desítky let pracoval... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 45 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 13. 5. 2019 09:25

"A nemá v plánu s tím skončit"
No ona s tím skončit nemůže. Tento drogový rauš funguje jen když se dávky neustále zvyšují. Čili naopak očekávejeme další a dříve nepředstavitelná, kreativní a odvážná opatření.
Evropská centrální banka má úroky na nule, QE skončilo nedávno a už se chystá jeho náhrada (TLTRO, přičemž obnovení QE "není vyloučeno").
Japonská centrální banka nejenže drží úroky na nule, ale už za nově vytištěné peníze skoupila všechny disponibilní státní dluhopisy a když ty došly, začala kupovat akcie na burze. A i ty za chvíli dojdou a bude muset přijít s dalším geniálním fuldonápadem.

A toto vše se děje v době, o které nám tvrdí, že je bezprecedentní konjunkturou. Co budou dělat, až přijde krize? Držte si klobouky!

https://www.youtube.com/watch?v=LgI0liAee4s

+41
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Richard Fuld | 15. 5. 2019 12:59

Krizi, kolaps i "očistu" lze odkládat donekonečna. :-)
Trpění v krizi, kolapsu a "očistě" je jen zbytečný masochismus.

-6
+
-