Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Na rozvod po italsku zapomeňte

Itálie je pro eurozónu nebezpečná. Chce v ní totiž zůstat.

Růst na sekeru

Itálie byla krůček od patrně nejpodivuhodnější evropské koalice složené z protestních stran – pravicové Ligy (dříve Liga Severu) a levicového Hnutí pěti hvězd (H5S). Obě strany stmelil odpor vůči Evropské unii, potažmo německé dominanci v Unii a proti fiskálnímu paktu, který státy eurozóny zavazuje k vyrovnaným rozpočtům (připouští maximální strukturální deficit 0,5 procenta HDP).

Přesto se v jejich programovém prohlášení neobjevila jediná věta o tom, že by Itálie eurozónu opustila, byť se tím obě strany v kampani oháněly. Těm, kterým leží osud eurozóny na srdci, se ale sotva ulevilo, protože Itálie v eurozóně může být pro evropský projekt nebezpečnější než Itálie, která stojí mimo.

Cíl zbavit se fiskálních omezení eurozóny a zase si půjčovat, co hrdlo ráčí, u Ligy i H5S zůstává. Obě strany se ve vládním prohlášení zavazovaly snížit daně (požadavek Ligy), zajistit základní příjem 780 eur pro každého Itala (vlajková loď H5S) a zastavit růst věku pro odchod do důchodu (letos měl stoupnout na 67 let). To všechno a několik dalších nápadů mohlo z příjmů rozpočtu podle analytiků agentury Reuters škrtnout 125 miliard eur.

Na straně výdajů přitom koalice úspory neplánovala, nechystala se redukovat nákladnou státní správu.

Už na první pohled bylo patrné, že to není politika, která by mohla Itálii ulevit od břemene veřejného dluhu. Ten nyní dosahuje 133 procent HDP, což je v eurozóně nejvíc po Řecku. Jeho digitální hodiny ukazují částku blížící se 2,375 bilionu eur.

Finmag v novém!

Finmag předplatné

Život si najde cestičku. Téma nového Finmagu: adaptace. Michal Kašpárek zkoumá, co nás naučily průšvihy: budovat kanalizace, šetřit benzinem nebo respektovat homosexuály.

Matouš Hrdina píše o tom, jak virus zauzloval zásobovací řetězce. Dokážeme se zbavit závislostí na Číně? Můžeme řídit dodávky zboží tak, aby mírně vyšší poptávka neznamenala hned prázdné regály?

Petr Preclík podává zprávu o tom, jak si lidé dokážou poradit v zemi, kde není spoleh vůbec na nic. V Zimbabwe mají dva miliony lidí ze čtrnácti milionů bankovní účet. Sedm milionů jich ale platí mobilem.


Příliš velká Itálie

Bývalé italské vlády finance stabilizovaly. Ekonomika začala stoupat, deficit se snížil a primární přebytek (bez nákladů na obsluhu dluhu) dosáhl téměř dvě procenta. Italové však ve volbách úspornou politiku odmítli. Chtějí si konečně povolit opasky.

Lze předpokládat, že stejné přání projeví také u předčasných voleb – pokud se uskuteční. Většina italských analytiků je však předpokládá.

Italská ekonomika je pořád pod úrovní, které dosahovala před krizí. Růst je slabý, pod průměrem eurozóny (loni 1,5 procenta). Nezaměstnanost se drží vysoko, nad jedenácti procenty.

Eurová Itálie, která zavrhne rozpočtovou střídmost, je přirozeně schopna vrhnout Evropu zpátky do krize. Země z Apeninského poloostrova je jiná váhová kategorie než Řecko. Italská ekonomika se na výkonu eurozóny podílí 15,5 procenty, řecká jen 1,6 procenta. Její banky zaneřáděné toxickými úvěry i obchodní firmy jsou nadto výrazněji propojeny s eurozónou.

Itálie je příliš velká na to, aby ji Německo mohlo zkrotit jako Řecko.

… a příliš drahý check-out

Situace na Apeninském poloostrově je v pozadí výzvy 154 renomovaných ekonomů, kterou nedávno zveřejnil deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Ekonomové v ní apelují na evropské politiky, aby rychle vypracovali pravidla, podle nichž by stát mohl opustit eurozónu, anebo z ní mohl být vyloučen – aby rozvod po italsku nebyl tak divoký jako ve filmu.

Byla by to vlastně obdoba článku 50 Lisabonské smlouvy, podle kterého se postupuje při brexitu.

„Eurozóna potřebuje insolvenční procedury pro státy a řádné vylučovací postupy,“ píše se v dopise, pod kterým je podepsán i Hans-Werner Sinn, bývalý prezident výzkumného institutu Ifo, kterého časopis Bloomberg Markets zařadil mezi nejvlivnější ekonomy světa.

Jedna věc je ale procedura eurorozvodu, druhá – patrně ještě důležitější – jeho účet.

Italští poslanci Evropského parlamentu loni napsali guvernérovi Evropské centrální banky Draghimu, aby sdělil, jaké podmínky musí stát splnit, aby byl propuštěn eurozóny. Guvernér odpověděl, že národní banka musí vyrovnat závazky vůči Evropské centrální bance (případně ECB vůči národní bance – záleží na tom, zda stát má v platebním systému Target 2 přebytek či deficit).

Itálie samosebou spadá do první kategorie. Její check-out vyčíslil Draghi na 359 miliard eur.

Odchod z eurozóny by Italům prodražily i dluhopisy s doložkou CAC, které musí být spláceny v eurech. Od roku 2013 je doložka pro vládní dluhopisy emitované v eurozóně povinná. Analýza Mediobanky, která vychází z předpokladu, že po odchodu od eura italská lira devalvuje o 30 procent, dospěla k závěru, že Itálie jen devalvací utrpí ztrátu 280 miliard eur.

Ještě se divíte, že se italští politici z eurozóny nehrnou?

Pavel Jégl

Pavel Jégl

Před listopadem 1989 vystudoval automatizaci a robotiku na ČVUT. Psal do samizdatu a do šuplíku. Po volbách v roce 1990 zastupoval ve Federálním shromáždění Občanské fórum. Poté absolvoval stáž v USA a dvě desítky let pracoval... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 30 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Novak Josef | 28. 5. 2018 09:39

Zhrnutie článku : "Je to blbé..."

Toto dnes vedia skoro všetci vyššiepostavení . A to "Je to blbé..." platí pre EU ako celok. Taliansko je iba jedným z pacientov.
Lenže pacientov treba liečiť. A princípom liečenia je zistenie PRÍČIN nemoci. A článok o príčinách mlčí. Celá EU mlčí o príčinách svojich problémov. Niektoré problémy "sa dajú vysvetliť" ruskými hackermi, "sa dajú vysvetliť " Putinovou "hybridnou vojnou" . Ale tá nezamestnanosť, tie astronomické dlhy, na tie je aj Putin prikrátky. A pri vysvetľovaní príčin TÝCHTO chorôb nastáva hlboké ticho.
Politici si nemôžu verejne priznať, že si kupujú priazeň voličov sociálnymi darčekmi, vlakmi zadarmo, pastelkovným, kotlíkovými dotáciami .......
Politici nemôžu verejne priznať, že si kupujú priazeň voličov sľubmi , že "práca nie je trest, a preto nie je povinná", a že krásne žiť sa dá aj zo socialnych dávok.
Politici nemôžu verejne priznať, že živenie Merkelovej muslimských migrantov ide na triko vlastných občanov, že to niečo stojí.
A tak sa napíše článoček, že tí "zlí xenofóbni protiEU populisti" sú hlavnou príčinou problémov. A choroba "je vyliečená" . A ide sa ďalej.
Článoček je pekným dôkazom, že zakrývanie symptomov choroby je ľahšie, ako jej liečenie.

+34
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Richard Fuld | 28. 5. 2018 10:58

Jediná účinná léčba je fiskální a tedy i politická unie. Amputace jižních zemí není léčba. Amputace vážně ohrozí pacienta jako celek, nejen amputované končetiny. Jediná smysluplná léčba je tedy záchrana končetin před amputací a léky jsem uvedl na začátku mého příspěvku.

-20
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK