Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nord Stream 2: ruský plyn obejde Ukrajinu

Luboš Palata | 4. 4. 2018 | Vstoupit do diskuze – 7 komentářů

Zdvojení plynovodu Nord Stream definitivně přesměruje dodávky plynu z Ruska do Německa pod hladinu Baltu. Ukrajina přijde o poslední hratelnou kartu.

Nord Stream 2: ruský plyn obejde Ukrajinu

Projekt Nord Stream 2, který má zdvojnásobit kapacitu současného plynovodu pod Baltickým mořem, získal v Německu všechna potřebná razítka. Máme radost z toho, že máme všechna povolení na všech 85 kilometrů trasy plynovodu na území Německa,“ citoval server Deutsche Welle představitele konsorica Nord Stream 2 Jense Langeho.

Všechny náležitosti ale musí společnost ještě získat v Rusku (což asi nebude velký problém), navíc chybí souhlas několika zemí, jejichž vodami má produktovod vést. Jde o Finsko, Švédsko a kvůli poměrně daleko na východ situovanému ostrovu Bornholm také Dánsko. Právě u něj se očekávají největší komplikace.

Pokud souhlas zemí na Baltu bude, může se začít stavět ještě do konce roku. Dvanáct set kilometrů dlouhý plynovod by v takovém případě měl být hotový už na konci roku 2019. Ročně by měl dokázat odvést 55 miliard kubíků plynu. Rusko potom může vypovědět smlouvu o tranzitu s Ukrajinou, plánuje to udělat v roce 2020. Na finančně náročné akci se vedle ruského Gazpromu (50 %) podílí i západoevropské energetické koncerny Uniper, Wintershall, francouzský Engie, rakouský ÖMV a britsko-holandský Royal Dutch Shell (každý po 10 %).

Bude plynovod, bude válka, varuje Varšava

Polsko, Slovensko a baltičtí členové Evropské unie se už několik let snaží vybudování Nord Streamu 2 bránit. Vcelku správně argumentují, že vybudování plynovodu má politický, a ne ekonomický důvod. Hlavní cíl je obejít Ukrajinu a zvětšit závislost západní Evropy na ruském plynu. „Plynovod přes Baltické moře vytváří nové ohnisko napětí. Ukrajina je dnes v bezpečí i proto, že má pod kontrolou plynovod do střední Evropy. Po vybudování Nord Streamu 2 bude plynovod před Ukrajinu odpojen. Rusko pak bude moci jakkoli eskalovat konflikt, zaútočit na celou zemi. Nord Stream 2 je krok právě tímto směrem,“ řekl v nedávném rozhovoru pro německý Die Welt polský premiér Mateusz Morawiecki.

Nejtlustší Finmag

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

3d král

„Hlavně doufám, že se při každé následující pandemii nebude znovu řešit, jestli Průša tiskne štíty,“ říká podnikatel, jehož 3D tiskárny zná celý svět. A tak jsme se radši ptali, jestli se budou tisknout domy a k čemu je 3D tisk cukrářům. Jenže… Tiskne už Josef Průša štíty?

Vyhnala nás karanténa

Téma: outdoor. Analyzujeme čísla z tuzemské turistiky, probíráme novodobé vychytávky od hodinek po jídlo, co se vaří bez ohýnku, a mrknem na historii vychytávek, které už nám přijdou všední. Kde bychom byli bez přehazovačky? Pod kopcem!

A další

Jakub Jetmar ochutnává v prostějovském pivovaru Axiom.Monika Veselíková slyší krávu růst. Je to japonské plemeno wagjú z farmy v Dolní Sloupnici. Gabriel Pleska se léčí kameny. Martin Vlnas jede Tour de France. Vojta Dobeš popisuje, jak kartou dokoupíte koně pod kapotu auta, ve kterém právě sedíte.


Plynovod přes frontu

Zároveň jsou to ale právě tyto politické důvody – pokud tak lze nazvat nekončící faktický ozbrojený konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem –, co z hlediska západoevropských a koneckonců i středoevropských odběratelů plynu mluví ne proti, ale pro vybudování plynovodu mimo nestabilní zemi.

Je vlastně zázrak, že se podařilo bez větších problémů dodávat přes Ukrajinu střední a západní Evropu ruským plynem, když současně proběhla ruská okupace Krymu a vojenská intervence na východě země.

Pokud přistoupíme k problému bez hysterie a odmyslíme si někdy uměle nacházené argumenty zemí, které přijdou o miliardové sumy (pro Česko nebo Slovensko jde o miliardy korun, ne dolarů) za tranzitní poplatky, opravdu vážný problém je jen jeden. Totiž jestli Ukrajina, která se stále ekonomicky nevzpamatovala z válečných ztrát, která dává víc než pět procent HDP na armádu a která jen pomalu a obtížně hledá, kam z Ruska přeorientovat svůj export, zvládne výpadek příjmů za tranzit plynu. Ty tři miliardy eur ročně jsou pro zemi životně důležitý příjem.

Naruby: z Německa na Ukrajinu přes Česko

Pro Česko se Nord Streamem 2 mnoho nezmění. Místo dodávek přes Ukrajinu získá dodávky z Německa. Do nich se samozřejmě cena plynovodu bude muset započítat a je zřejmé, že plynovod pod mořem vyjde stavebně i provozně dráž než už vybudované pozemní síť přes Ukrajinu. Ale rozdíl v cenách plynu nemůže být zásadní, už proto, že konkurence na plynovém trhu je velká a bude se spíš zvětšovat než zmenšovat.

Nemusí to také znamenat naprosté nevyužití stávající infrastruktury. Už poslední roky totiž plyn pro Ukrajinu neteče ani tak z Ruska, jako je dodáván (alespoň oficiálně) ze západního směru, od Polska, Slovenska, či Maďarska. A využívají se k tomu i české přepravní kapacity. Takto to bude zřejmě pokračovat i v dalších letech po otevření Nord Streamu 2. Jen je otázka jestli na ten plyn bude Ukrajina mít.

Samozřejmě je možné, že Nord Stream 2 zhorší vyjednávací situaci Ukrajiny vůči Rusku, jak v politické, tak v hospodářské rovině, ale i tady jsou vůči Moskvě mnohé jiné páky, jak Vladimira Putina nejen v otázce Ukrajiny dotlačit tam, kde ho chce Západ mít. Ovšem na druhé straně se může stát, že pokud se budou současné už hodně napjaté vztahy Ruska a Západu dál zhoršovat, může to s Nord Streamem 2 dopadnout jako s kdysi tak nadějně vyhlížejícím projektem plynovodu Nabucco, který měl přivést do Evropy levný plyn z Íránu. A kde je mu dnes konec.

Autor je redaktor MF Dnes. Úvodní fotografie budoucího plynovodu:  Nord Stream 2 / Axel Schmidt

 

Luboš Palata

Luboš Palata

Narodil se v roce 1967 a vystudoval politologii a mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově. Je nositelem několika ocenění, mimo jiné novinářské ceny Ferdinanda Peroutky. Byl rovněž nominován na Cenu Evropského parlamentu.... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 7 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Kohout | 5. 4. 2018 10:01

Jak to bude s dodávkami plynu pro oblast Rumunsko, Bulharsko? Už mají možnost dodávek přes Nord Stream 1, nebo v případně vypnutí zůstanou "na suchu"?
To je mnohem důležitější než Ukrajina, protože to hned ukáže (ne)schopnost EU a představy Německa o "solidaritě" (všech vůči nim, oni k nikomu nic nebo přímo zneužívat).

+15
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK