Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Královské dluhy s Trumpem

Pavel Jégl | 20. 2. 2018 | Vstoupit do diskuze – 123 komentářů

Kdysi o sobě prohlašoval, že je král dluhů. To ale byl realitní magnát. Teď je Donald Trump americký prezident a sekeru se chystá zaseknout do amerického rozpočtu.

Královské dluhy s Trumpem

Donald Trump poslal do Kongresu návrh rozpočtu na rok 2019. Leckomu musel vyrazit dech. Kalkuluje s výdaji ve výši 4,4 bilionu a deficitem 984 (!) miliardy dolarů (kolem 4,7 procenta předpokládaného HDP).

To znamená, že prezident počítá s citelným rozevřením nůžek mezi příjmy a výdaji – loňský rozpočtový rok (skončil 30. září 2017) se uzavřel schodkem 666 miliard dolarů, což je 3,5 procenta HDP. A rozpočet na rok 2018 byl schválen s deficitem 440 miliard při výdajích 4,1 bilionu.

„Blueprint“ nového rozpočtu každopádně odpovídá tomu, o čem Trump sní (když zrovna spí): O „zase skvělé Americe“, o „skvělé nejlepší armádě“, o vítězných válkách s teroristy, o „krásné velké zdi“, o moderní infrastruktuře a kdovíčem ještě.

Zapomeňte na sliby

Vzpomínáte ještě na to, co Donald Trump prohlašoval během volební kampaně? To je malá ochutnávka z jeho výroků:

  • „Když začnete ořezávat rozpočet, vyrovnáte rozpočet. Věřte mi, vyrovnáte rozpočet. Právě tohle uděláme.“ (3. října 2015 na volebním shromáždění v Ohiu.)
  • „Dokážeme rozpočet velmi rychle vyrovnat… Myslím, že tak za pět let.“ (leden 2016, Rozhovor pro televizi Fox News.)
  • „Byl bych schopen zbavit Ameriku dluhu za osm let.“ (2. dubna 2016, rozhovor pro Washington Post.)

V dubnu 2016, kdy se Trump chvástal, že je schopen Ameriku oddlužit, dosáhl americký dluh 19 bilionů dolarů, dnes přesahuje 20,6 bilionu. Pro srovnání, americký HDP se pohybuje kolem 19,5 bilionu. Dluh tedy zanedlouho může překonat poválečný rekord 106 procenta HDP z roku 1946.

Pokud by ještě dnes myslel prezident svá slova o likvidaci dluhu za osm let vážně, musela by z něj Amerika smazávat v průměru 2,58 bilionu ročně (2 580 000 000 000 $).

Je ale jasné, že někdejší sliby už Trump pohřbil. Jeho vláda počítá s tím, že rozpočet zůstane v záporných číslech příštích deset let. A nic nenasvědčuje tomu, že by si z toho prezident dělal těžkou hlavu.

Dluhy už nevadí?

Trumpův kabinet už loni v rozpočtovém výhledu připustil, že v příštích deseti letech, kdy budou platit Trumpem prosazené daňové škrty, dosáhne úhrn rozpočtových deficitů 3,2 bilionu dolarů. Analýza Tax Policy Center ale naznačuje, že se tato částka může blížit 7,2 bilionu dolarů.

Letos navržený rozpočet v kombinaci se snížením daní a dohodou republikánů a demokratů na dalším fungování vlády podle agentury AP může předpokládaný deficit příští rok zvýšit na 1,2 bilionu. A to by byl dvojnásobek toho, co Donaldova vláda avizovala ještě v loňském roce.

Jistě, dá se předpokládat, že kongresmani (i ti republikánští) Trumpovy sny budou měnit. Hlavní slovo v rozpočtu má Kongres, v jehož obou komorách mají republikáni většinu. Byli to právě republikáni, kteří v minulých letech kritizovali Baracka Obamu za to, že jeho vláda dělá vysoké dluhy, a v době krize mu ve výdajích rozpočtu výrazně škrtali.

Také Trumpovi leccos škrtnou. Sotva ale deficit výrazně sníží. Ve volebním roce to je stěží myslitelné.

Ředitelka nevládního Výboru pro odpovědný federální rozpočet (Committee for a Responsible Federal Budget) Maya MacGuineasová k tomu poznamenala: „Takřka všichni v Kongresu se rozhodli, že jim finanční nezodpovědnost nevadí.“

Leckteří Američané, které „největší dluh světa“ a jeho růst znepokojuje, si tak budou moci po cimrmanovsku říct: „Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat…“

Nic není navěky

Amerika si rok za rokem povoluje dluhový opasek, vrtá nové dírky, aby se do něj vešla.

Je zřejmé, že se na tom v příštích letech mnoho nezmění, že král dluhů Donald Trump nebude tím, kdo povede Ameriku k vyrovnaným, anebo aspoň vyrovnanějším rozpočtům. Gigantická dvacetibilionová částka, kterou Spojené státy dluží a která převyšuje všechny světové exporty ropy, zdaleka není konečná. Bude ještě gigantičtější.

Pravda, zatím nic nenasvědčuje tomu, že by Amerika svůj dluh nebyla schopna ustát. Pro ty, kteří její dluh kupují, zůstává bezpečným útočištěm – a to je klíčové, protože, čím jste důvěryhodnější, tím víc a tím výhodněji si můžete půjčit. To platí jak u spotřebitelů a v byznysu, tak u vlád.

Nic ale nemusí trvat věčně. Ani důvěra v americkou ekonomiku a americký dolar. Zejména tehdy, když americký dluh roste rychleji než americký HDP. K takovému trendu se Amerika vrátila v roce 2016 a vše ukazuje na to, že v něm v příštích letech bude pokračovat.

Finmag v novém!

Finmag srpen 2020Zdroj: Finmag

Kasaštyk. „V pondělí to vymyslíme, v úterý a ve středu se na tom dělá a ve čtvrtek to můžeme spustit. Jinde se do čtvrtka nesejde vedení.“ Tak vaří bří Kasové Pilulku.

Stříbrná. Téma čísla stáří. Pavel Jégl o nemilém průvodním jevu dlouhého života: dlouhém stáří. Jirka Hovorka spočte domovy pro seniory, pečovateláky a pečovatele. Co to stojí? Robert Vlach ví, proč volnonožci vydělávají do osmdesáti.

FIN.Finanční část magazínu poví, koho sledit na Twitteru, jak zbohatnout sběrem kamení či psích h., jak neřídit automobilku a na co mají majitelé bitcoinů pět let, jestli se o ně nechtějí bát.

S mate- a dramatikem Reném Levínským mluvil Michal Kašpárek. I o tom, že na covid nestačí opsat německé recepty. Nejsme Němci.

Pavel Jégl

Pavel Jégl

Před listopadem 1989 vystudoval automatizaci a robotiku na ČVUT. Psal do samizdatu a do šuplíku. Po volbách v roce 1990 zastupoval ve Federálním shromáždění Občanské fórum. Poté absolvoval stáž v USA a dvě desítky let pracoval... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 123 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 20. 2. 2018 15:03

Samozřejmě záleží na tom, co kdo vidí pod pojmem neudržitelný.

Jasně, politici mohou rozhazovat tak, že za pár let bude státní dluh 500% HDP (podle vás žádný problém, podle mne ano).
Pokud uměle nezasáhne centrálně monopolní padělatel peněz a nezačne ten dluh nakupovat za "peníze", které si vycucá z prstu, ale nechá se vše jen na trhu a na soukromě-dobrovolných kupcích takových dluhopisů, tak ti přirozeně s rostoucím zadlužením (rizikem) a s rostoucí nabídkou (dluhopisů) začnou požadovat vyšší výnos. No a zkuste si představit, kolik by asi stát musel dát na dluhovou službu, kdyby platil třeba 5% výnos z dluhu o velikosti 500% HDP. Víceméně všechny daně, které vybere.

Stačí se podívat, jak se to v USA nyní vyvíjí: výnosy rostou (protože FED zvyšuje úroky a QE nákupy dluhopisů již neprovádí). Pokud Trump opravdu zvýší výdaje jak slibuje a pokud FED bude dále pokračovat v "utahování", tak vzroste jak dluh, tak procento výnosu z něj placené.

Stát (a centrální banka je jeho součástí, filiálkou) může dluh splácet jen dvěma způsoby. Buď okrade produktivní lidi prostřednictvím daní, nebo okrade držitele měny inflací. Ale někdo to vždy zaplatí. Neexistuje oběd zdarma. Když stát na dluh rozhází nějaké peníze, tak reálně spotřebuje nějaké zdroje (nakoupí ministerské audiny, kamarádi státu si z vejvaru na státních zakázkách nakoupí pozemky a kaviár, ...). A někdo to zkrátka musí zaplatit.

Přesto "někdo to zaplatí - nejpravděpodobněji znehodnocením úspor" je jen nějaká dočasná/přechodná fáze. Lidé si znehodnocení majetku (úrok pod reálnou inflací, výnos z dluhopisu pod reálnou inflací) většinou nechávají líbit jen po nějakou dobu a jen do nějaké míry. V určité fázi takový dluhopis a taková měna ztratí důvěru (Řecko, Argentina, Venezuela, Zimbabwe, Výmar, ...) a nastane nějaký překotný proces. Samozřejmě nedovedu odhadnout kdy a při jakém zadlužení se taková ztráta důvěry může přihodit největší supervelmoci, ale i těm se to (pravda později než pidizemičkám bez reputace) stává - nakonec všechna historická impéria dříve či později skončila a ekonomické faktory v tom hrály zásadní roli.

+16
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Richard Fuld | 20. 2. 2018 12:37

Proč si myslíte, že americký dluh je neudržitelný? Jaké je podle Vás kriterium, podle něhož by se mělo usuzovat na udržitelnost státního dluhu? Jakým způsobem se neudržitelnost státního dluhu projeví? Co nastane poté, co státní dluh dosáhne té neudržitelné úrovně?

-10
+
-