Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Sdílená ekonomika v Česku: Vláda už ztrácí několik koleček

Luboš Palata | 11. 10. 2017 | Vstoupit do diskuze – 13 komentářů

Co se musí stát, aby se česká vláda probrala a začala něco řešit? V případě sdílené ekonomiky se muselo v Praze přes Airbnb ubytovat milion turistů, Uber musel převzít velkou část výkonu taxislužby a taxikáři po potyčkách s „uberáky“ a policií zablokovat dopravu na pražské letiště, aby se sešel aspoň vládní výbor pro digitální agendu a něco řešil.

Sdílená ekonomika v Česku: Vláda už ztrácí několik koleček

Vyšel nový Finmag!

CO V NĚM TAKY NAJDETE

VŘSD. Velký říjnový socialistický debakl

Alternativní historie z pera ekonoma Pavla Kohouta. V roce 1918, po rudém převratu, jsou uprostřed Ruska zmítaného občanskou válkou nejdisciplinovanější vojenskou silou československé legie. Jaký bude svět, až potřou bolševika a car Mikuláš se vrátí na trůn?


Proč hvězdy berou tolik?

Proč si nad postel lepíme plakáty zpěvaček nebo sportovců, ne učitelů? Zpěv ani fotbal nejsou jaderná fyzika nebo neurochirurgie. Vyvolávají v nás silné emoce. Pořád se jen smějou a vítězí. Kdo by nechtěl být jako oni? Popekonomie Lukáše Kovandy.

Další dva roky čekání na zákon

Kvůli nečinnosti české vlády, která prý – jak říkají státní úředníci – záměrně nechala klíčové služby sdílené ekonomiky Airbnb a Uber „rozjet“, aby prý se vidělo, co umějí, dospěla situace do krizového stavu. Ten může sdílenou ekonomiku diskreditovat v očích normálních lidí a vést k jejímu zákazu, který si pobouřené veřejné mínění vynutí. Na společném jednání zástupců Prahy a Brna, dvou „nejpostiženějších měst“, vládního koordinátora pro digitální agendu a lidí z ministerstev na počátku října sice pár nápadů padlo, ale všichni víme, za kolik dní jsou volby. Pak se bude sestavovat vláda, do Vánoc nebo déle, a i kdyby byla pravidla pro sdílenou ekonomiku první věc, kterou bude kabinet řešit, bude trvat další rok až rok a půl, než se něco schválí a začne platit. To je při bouřlivém rozvoji sdílené ekonomiky neuvěřitelně dlouhý čas.

Stát přijde nejen o obrovské peníze – jen v Airbnb se v Česku už teď točí miliardy –, ale bude to dalšího půldruhého roku, kdy se lidé budou musit s důsledky podnikatelské džungle ve sdílené ekonomice sami poprat. Nejde jen o taxikáře, ale třeba o statisíce lidí, kteří žijí v domech, kde se začalo pronajímat přes Airbnb. Což jednak tlačí vzhůru i jejich nájem, především to ale může z klidného, bezpečného bydlení udělat peklo. Nájemníci, družstevníci nebo majitelé domovních bytů, sdružení ve společenstvích vlastníků, jsou ponecháni se zastaralými zákony, jež s ničím takovým nepočítaly, na holičkách, když i teď řeší státní orgány jen takové podružnosti jako jak vybrat městskou nebo lázeňskou daň, jestli mají krátkodobí pronajímatelé vést knihu hostů nebo co může v případě Uberu sloužit jako taxametr.

Zákazy nic neřeší

Samozřejmě, je tu ještě možnost všechnu sdílenou ekonomiku zakazovat a jako nelegální postihovat, ostatně v Praze a Brně už s tím v případě Uberu začali. Jenže ve chvíli, kdy po ulicích jezdí na uberové platformě už tisíce vozů a zisky z pronájmu bytů jdou jen v případě Airbnb do miliard, je nahodilá represe jen symbolickým „rizikem podnikání“. A postaví proti státu podobně početnou skupinu lidí, jako jsou ti, kterým sdílená ekonomika komplikuje život a kteří by její přiškrcení nebo zaškrcení přivítali.

A navíc – je prostě asi hloupé vyčítat těm, co například ubytovávají přes Airbnb, že nedodržují pravidla. Napřed by pro ně nějaká jasná pravidla musela být.

Jestli ještě budete rozvažovat, komu ve volbách hodit hlas, uvažte i to, jak přes všechna prohlášení současná česká vláda, tvořená ČSSD, ANO a lidovci, ve sdílené ekonomice trestuhodně zaspala. Přitom možná stačilo tak málo, třeba přeložit pár zákonů z estonštiny.

Autor je redaktor MF Dnes. Úvodní fotka: Petr Horník / Právo / Profimedia

Luboš Palata

Luboš Palata

Narodil se v roce 1967 a vystudoval politologii a mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově. Je nositelem několika ocenění, mimo jiné novinářské ceny Ferdinanda Peroutky. Byl rovněž nominován na Cenu Evropského parlamentu.... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 13 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 11. 10. 2017 10:23

Jak zareaguje stát na Uber? Jsou 2 možnosti: zákaz či zpřísněná regulace (čímž se naplní poslední odstavec níže - přesun do ilegality), nebo naopak deregulace taxislužby (zrušení zkoušek z místopisu, nahrazení taxametru aplikací a smartphonem s GPS). Přestože to taxikáři nahlas neřeknou, té druhé varianty se dost bojí. Protože když nebudou muset mít zkoušku z místopisu a 3Áčka jim místo taxametru dají GPS velkého bratra, tak jim to nijak zvlášť neuleví. A stále budou čelit faktu, že Uber jezdí za polovinu. Stále je jeho konkurence bude připravovat o zákazníky, či tlačit jejich příjmy/zisky dolů. A oni zároveň přijdou o své argumenty "ospravedlňující" blokády.
------------------------------ ------------------------------ ---
Stát se tedy časem nějak rozkýve a za 2 roky zde budeme mít nový suprový zákon o taxislužbě a ubytování.
Bude mít milion chyb, bude obcházen, bude potřeba jej stále dokola novelizovat. Než to doladí, přijdou autonomní vozy. A podnikaví lidé jich nakoupí flotilu a začnou je "sdílet" přes nějakou novou appku. Stát začne řešit, jak pokutovat Frantu za to, že do jeho auta nastoupil Pepa (a možná zároveň od někud někam odešlo 0.0001 bitcoinu či Monero - ale prokázat to nepůjde).
Ale hlavně za ty 2 roky se "sdílená ekonomika" rozšíří do mnoha dalších odvětví a stát bude opět zaskočen.
------------------------------ ------------------------------ ---
Uber a AirBnb jsou jen předstupněm k plně decentralizované, svobodné a na státu nezávislé ekonomice.
Pro její rozvoj je optimální, když regulace/zákaz předstupně přijde ve vhodnou dobu, kdy předstupeň již je hojně rozšířen (funguje v něm dost poskytovatelů i zákazníků) - zákaz pak nevede k likvidaci předstupně, ale k jeho posunu na onu kýženou anonymní decentralizovanou svobodnou úroveň.

+23
+
-