Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Konopí v kuchyni moderní ženy

Miroslav Singer | 22. 9. 2016 | Vstoupit do diskuze – 10 komentářů

O své dojmy z dojmologií „populární ekonomky“ Markéty Šichtařové se podělil někdejší guvernér České národní banky.

Konopí v kuchyni moderní ženy

Emmen, Nizozemsko: pruhy, šipky, značky, semafory. Snímek z Google Earth zvětíšíte klikem

Někdy na počátku letošního léta jsem se v blogu Markéty Šichtařové Vyhoďte značky do šrotu dočetl, že nizozemské město Emmen dramaticky snížilo počet dopravních nehod tím, že odstranilo všechny dopravní značky, pruhy a světla. V liberálním systému volného provozu si začali řidiči dávat takový pozor, že nastalo něco jako dopravní ráj. Jakkoliv by se mi takový výsledek velmi líbil, nějak mi to připadalo „příliš krásné na to, aby to bylo pravda“. Pár desítek vteřin gúglení – nakonec zabralo něco jako „Emmen traffic signs photo“ – podezření potvrdilo. Nojo, jsou tam značky, semafory ani pruhy nechybí! Vyměnil jsem si na téma existence značek v Emmenu s Markétou Šichtařovou několik e-mailů a začal tušit, že její pojetí reality se dostává na kvalitativně novou úroveň. Tyto mé obavy potvrdila v novém blogu Češi milují masochismus (spoluautor V. Pikora), ve kterém je mimo dalších mírně řečeno spornějších tvrzení věštěno, že konec kurzového závazku přijde v budoucnu ve chvíli, kdy dramaticky poškodí už tak zpomalující nebo v recesi se ocitající českou ekonomiku. Píše se v něm totiž o době zavedení závazku „[…] někdy v roce 2013. Naše ekonomika slušně roste a rozjíždí se pořád rychleji. A najednou se ČNB rozhodne […] a oslabí českou korunu.“

Nehodlám se příliš věnovat tomu, že není příliš jasné, proč by ke konci kurzového závazku mělo docházet v situaci, kdy nebude nijak potřeba přitvrdit měnovou politiku. Pomíjím i další tvrzení textu, která jsou poněkud v rozporu s ekonomickou realitou. Zaměřím se na tu skutečně snadno ověřitelnou formulaci o „slušném“ růstu v roce 2013. Údaje o růstu české ekonomiky jsou všeobecně přístupné a těm, kteří by si je chtěli ověřit, lze doporučit třeba návštěvu webové stránky Českého statistického úřadu. Vyčtou z ní, že onen „slušný a stále rychleji se rozjíždějící“ růst v roce 2013 představoval ve skutečnosti pokles české ekonomiky o 0,5 procenta. Česká ekonomika tehdy zažívala konec nejdelší recese své historie, doprovázený za dlouhou dobu rekordní nezaměstnaností, kurzarbeity a stagnujícími mzdami. Dokonce ještě o rok později, v roce 2014, dosáhla česká ekonomika, už urychlená a stimulovaná mimo jiné kurzovým závazkem (který podle autorů „nepotřebovala“), růstu 2,7 procenta, což je tempo z hlediska historie české ekonomiky stále jen průměrné. Na „slušná“ tempa růstu se česká ekonomika dostala vlivem spíše jednorázových faktorů teprve loni.

Takže Češi milují masochismus se blog Markéty Šichtařové a Vladimíra Pikory jmenuje. Nu, mohl bych rozvíjet myšlenku, jestli není zjevným znakem „masochismu“ nazývat pokles ekonomiky už „slušným růstem“. Radši nemyslet, jak by podle Šichtařové a Pikory vypadal růst „horší, trochu podprůměrný, ale snesitelný“. Pokles o jedno až dvě procenta doprovázený dvoucifernou nezaměstnaností? Ale nemyslím si, že jejich blog svědčí o nějakém takovém rysu povah jeho autorů. Dovolím si ale vyslovit jednu neekonomickou prognózu: Další kuchařka Markéty Šichtařové se bude jmenovat Konopí v kuchyni moderní ženy.


Převzato se souhlasem redakce z Neviditelného psa

Miroslav Singer

Komentáře

Celkem 10 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 22. 9. 2016 09:07

Přesně tak.
Máme důchodce. Bude za 10 let odcházet do penze a zároveň se tou dobou bude přijímat euro. Má naspořeny 2 miliony korun (např. i v 3.pilíři investujícím do dluhopisů, které díky ČNB nesou nulový či záporný výnos). A podle pana Singera mu je úplně jedno, zda mu ty koruny převedou na eura v poměru 27:1, nebo třeba 20:1. Vůbec pana Singera nenapadne, že toho důchodce obral o podstatnou část jeho úspor.

Máme zde montovnu, která je nadšena, že může domorodému dělníkovi u pásu platit (z pohledu eura) nuzáckou mzdu. Zpravidla zahraničními vlastníky vlastněnou montovnu, vyvážející svůj zisk ven. Často montovnu užívající si investičních pobídek.

Máme zde naopak menší firmu (resp. stovky a tisíce takových) zaměstnávající kvalifikované lidi, která potřebuje nakoupit hi-tech dovozové technologie a nemůže, protože díky intervenci zdražily (ale možná si je z dotací koupí její konkurent a ona to zabalí).

A o tom všem (a mnoha dalších ukázkových osudech) rozhodl soudruh centrální plánovač od stolu.

Ale není se co divit, není mu co zazlívat. Jen naplňuje svůj "mandát", svou roli, kterou stát centrální bance vtiskl, poslání, kvůli které státy ty banky vůbec založily. A tím smyslem CB přeci JE manipulovat úrokovými sazbami, měnovým kurzem, nafukovat peněžní zásobu, okrádat držitele měny o inflační daň. Proto si vládci CB vždy zřizovali. Tak se nedivme, když tak konají.

+36
+
-