Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kdo zvítězil v boji proti korupci?

Barbora Barcalová | 7. 12. 2015 | Vstoupit do diskuze – 9 komentářů

Módní záležitostí posledních let je boj proti korupci, a kdo nebojuje proti korupci, jako by nebyl. Co bylo výsledkem tohoto falešného boje a kdo v něm zvítězil? Co to je korupce a kde se jí nejvíce daří? Známe příčiny korupce?

Kdo zvítězil v boji proti korupci?

Prizmatem nezpochybnitelné moudrosti, že po ovoci poznáte je, nelze než dospět k závěru, že boj proti korupci byl jeden z největších podvodů na voličích a občanech této země. Výsledkem práce „neziskových“ organizací a protikorupčních bojovníků je vláda oligarchy, a koncentrace moci u nevolených struktur, které se nenávratně zabetonovaly ve svých pozicích, kde čerpají řadu neoprávněných výhod. Kde se stala chyba?

Nikdo ve skutečnosti neví, co je vlastně korupce. Každý nějak intuitivně tuší, co by korupce být mohla, ale žádnou zákonnou ani universální definici náš právní řád nezná. V tomto ohledu připomíná například nevěru, kterou si každý vykládá po svém a jak se mu právě hodí. Je paradoxní, že boj proti korupci probíhá již řadu let a samotný obsah pojmu korupce je velmi vágní. Těžko pak lze smysluplně a efektivně bojovat proti něčemu takto neuchopitelnému. To však bojovníkům naprosto vyhovuje, neboť ve skutečnosti jim o potírání korupce vůbec nejde.

Korupce je špatná, áno…

Chyba je již imanentně obsažena v samotném propagandistickém konceptu boje proti korupci. Neproběhla rovněž žádná relevantní analýza příčin korupce. Proč? Protože příčinou korupce je především existence korupčního potenciálu a korupčního prostředí. Nerovnost včetně nerovnosti šancí, neúměrné zdanění, nepřehledná přemíra regulace, dotace, asymetrická koncentrace moci a byrokracie, to vše jsou jedny z podstatných příčin a katalyzátorů korupce. Evropská unie a státní moc v naší zemi jsou vynikajícím prostředím a ke vzniku korupce nevyhnutelně směřují. Přiznání této skutečnosti však ukazuje na systémovou vadu, kterou je velmi složité odstranit, neboť bychom si museli připustit, že již velmi dlouhou dobu kráčíme špatným směrem. Zcela zjevně proto příčiny korupce nikdo nemá zájem řešit.

Všichni se však shodnou, že boj proti korupci je správný, a aby bylo zřejmé, že se jedná skutečně o boj, převládl pocit, že takto negativní jev je třeba řešit pomocí trestního práva. Výsledkem je, že korupce existuje stejně nebo více než předtím, přičemž nikdo nepočítá externí náklady, které tímto vznikají. Současně vzhledem k nastavení veřejné žaloby v naší zemi, vzniklo další extrémně nebezpečné korupční prostředí přímo u represivních složek, neboť kdo a kdy bude za korupci stíhán a zda vůbec, je plně na jejich libovolném rozhodnutí.

Boj proti korupci je tak zcela proti veřejnému zájmu, a první, kdo v tomto boji padl, byla svoboda a spravedlnost. Celý koncept byl zneužit, občané ztrácí stále více svobod, spravedlnost není jen slepá, ale zcela ochrnutá a zmrzačená. Zásadním však bylo mimořádně úspěšně odvedení pozornosti od samotných příčin korupce, které v atmosféře boje proti korupci sílí a rostou.


Autorka je členka svobodných.

Převzato z Neviditelného psa se souhlasem tamější redakce, kráceno

Barbora Barcalová

Komentáře

Celkem 9 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Josef Fraj | 7. 12. 2015 09:13

To je přece velmi jednoduché. Politici a úředníci vyberou obrovskou hromadu peněz, cca polovinu bohatství, které se ve společnosti vytvoří. To je ta příčina korupce. Každý z těch politiků a úředníků šel do politiky a do úřadu v první řadě proto, aby si z té hromady přesunul co nejvíce do svých kapes (čest naivním výjimkám). Někteří, jako například oligarcha Babiš, to dotáhli do dokonalosti, když si zaplatili poslance, kteří ten přesun do jeho kapsy legalizují přijetím příslušného zákona. Dokud se ta hromada, kterou stát vybere nezmenší, tak se korupce nesníží. Tak je to jednoduché.

+37
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Filip Černoch | 7. 12. 2015 19:53

I na Svobodné výjimečně slabé. Korupce znamená získání výhody mimo samotné výběrové řízení. Tzn. zatímco třeba při stavbě silnice by ideálně měly firmy soutěžit cenou, kvalitou, rychlostí atd., tak korupční firmy uplatí toho, kdo rozhoduje, a s ostatními firmami soutěžit nemusí. Zákazník (stát) tím dostane dražší službu (obsahuje například právě tu provizi) a také méně kvalitní službu (kdyby byla nejlepší, nebylo by třeba korupce).

Zájmem Svobodných by mělo být ochránit právě ty ekonomicky efektivní firmy před těmi, které získávají veřejné peníze oklikou.

Z praktického hlediska zde potom máme stranu Svobodných, jejíž praktické dopady na omezení korupce v ČR jsou nulové - omezují se papouškování sloganů o omezení státu a rozdělování peněz z Evropského parlamentu mezi asistenty. A potom ony kritizované neziskovky, které v řadě případů přispívají ke konkrétním opatřením, publikují případy rozkrádání peněz a celkově se snaží.

Takže mám dvě možnosti. Zvolit cestu Svobodných - tzn. rezignovat na jakákoliv opatření s tím, že je potřeba minimalizovat stát a cokoliv jiného nemá smysl dělat. A házet špínu na každého, kdo se o něco snaží. Nebo se přiklonit k těm neziskovkám a snažit se dělat to, co dělat jde. Líp nebo hůř, tak jak je to se vším.

(dílčí emotivní lapsy článku myslím shrnul už P. Toman)

-11
+
-