Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Neslibujte hospodským, že jim zákaz kouření pomůže

Michal Kašpárek | 5. 6. 2015 | Vstoupit do diskuze – 64 komentářů

Optimistické odhady, kolik protikuřácký zákon přinese restauracím nových hostů, stojí na zbožných přáních.

Neslibujte hospodským, že jim zákaz kouření pomůže

Protikuřácký zákon (zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek – ve skutečnosti se netýká zdaleka jen kouření) prošel ve středu vládou, a pokud ho Parlament výrazně neupraví, v českých restauracích, barech a diskotékách si hosté od prvního ledna příštího roku nezapálí. Že je pro příznivce zákazu nedotknutelné veřejné zdraví a pro jeho odpůrce zase soukromé vlastnictví, to je záležitost pohledu na svět a těžko s tím polemizovat. Neštěstí ale je, když někdo začne jeden nebo druhý postoj horlivě racionalizovat a hájit ho účelově vyzobnutými zkušenostmi z jiných zemí nebo dokonce hausnumery vydávanými za statistiku.

„Důkazy“: Studentský projekt i dvojznačná analýza

Na Aktuálně v květnu zmínili výzkum „Státního zdravotního ústavu ve spolupráci s Fakultou sociálních věd Univerzity Karlovy“ a slíbili: „Zákaz kouření prý vynese hospodám vyšší tržby. O miliardy.“ Článek bohužel nezmiňuje, že stojí na tři roky staré studentské práci, a kromě téhle důležité informace chybí i odkaz na samotný dokument, jehož úroveň je žalostná. „Pro celý trh restaurací by zákaz kouření mohl v tržbách přinést až 6 miliard Kč,“ slibují jeho autoři, aniž by prozrazovali, jak to spočítali a z jakých dat konkrétně vycházeli.

Analýza analýz

Ekonomické dopady zákazu kouření. Výcuc výsledků děvětatřiceti studií (tab. 1), respektive šestadvaceti „high quality“ studií (tab. 2). Tabulky zvětšíte klikem.

Jinde jsou pečlivější, ale pořád přehnaně optimističtí. „Zákaz kouření v restauracích se vyplatí“, slibuje Vitalia, která přetiskla otevřený dopis Smoke Free Partnership, adresovaný Bohuslavu Sobotkovi. Ujištění, že „nekuřácké zákony neohrožují zaměstnanost a obrat tohoto odvětví“ je tu podložené odkazem na analýzu 39 analýz dopadů protikuřáckých zákonů na pohostinství v USA, Německu, Irsku, Norsku, Austrálii, Kanadě, JAR, Argentině a Mexiku. Závěr této metaanalýzy, vydané v odborné revue Addiction? Celkově vzato zákaz kouření ani pohostinskému odvětví výrazně neškodí, ovšem ani výrazně neprospívá. Celkově vzato navíc znamená, že zákaz kouření ve zkoumaných studiích ublížil barům, kterým poklesly tržby o šest procent, a že když vzali autoři do úvahy všechny studie, nejenom ty nejkvalitnější, klesly tržby i restauracím, a to o dvě procenta. O celkový úspěch, nebo spíš „neneúspěch“, se tak postaraly ostatní typy pohostinství.

Anketa

Vítáte chystaný zákaz kouření v hostincích?

Sen o bezbolestné politice

Ani metaanalýza není křišťálová koule a neřekne nám, jak zákaz kouření dopadne na podnikatele a nabídku služeb v Česku. Za prvé, i když zkoumá čtyři desítky analýz, k jednotlivým vlivům zákazu na prodeje nebo zaměstnanost má k dispozici informace jen z jednotek států. Za druhé, každá země je jiná: liší se v počtu podniků, které byly nekuřácké už před zákazem, nebo třeba v tom, jak svědomitě se v nich podnikatelé řídí vyhláškami. A za třetí a hlavně: podnikatele v pohostinství nezajímá jejich odvětví jako celek, ale jenom jejich vlastní podniky. Změny v návštěvnosti jednotlivých provozoven se budou dramaticky lišit podle klientely nebo lokality.

Evropské a americké statistiky, se kterými operují zastánci zákazu, nedávají moc šancí odhadnout, jak novinka dopadne na české kulturní dědictví: vesnický výčep, maloměstský klub nebo nádražku. Procházení zahraničních médií k tomu dává víc otázek než odpovědí. Podle BBC ve čtyřech letech po zákazu kouření ve Skotsku zavřelo 700 hospod, ale zpráva neprozrazuje, kolik jich zavřelo ve srovnatelném období před zákazem kouření, navíc stojí na informacích zřejmě neziskovky Save Our Pubs & Clubs – personálně propojené s tabákovým průmyslem.

Ze zahraničních zkušeností tušíme skoro s jistotou, že zákaz kouření nezdecimuje pohostinství jako odvětví. Celková výše tržeb a množství pracovních míst by měly zůstat přibližně stejné. Máme ale málo informací na to, aby někdo mohl s čistým svědomím slibovat, že zákaz pomůže všem restauratérům nebo aspoň velké většině ani že nebudou muset zavírat ty malé hospody na vesnicích a ty kluby na maloměstech, které se už teď sotva drží. Pokud se něco takového napřesrok stane, nebude to konec světa: lidé se začnou scházet jinde a podnikatelé vydělávat něčím jiným. Na kampani ale zaráží potřeba prezentovat zákaz jako dokonalý win-win, jako bezbolestné opatření, které má jen výhody. Čeština zná jedno krásné přísloví, které jako by se po padesáti letech totality všichni báli vzít do úst: když se kácí les, létají třísky. Po prvním lednu je můžeme začít počítat.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 64 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

František Dobrota | 8. 7. 2015 16:53

Jsem majitel menší hospůdky, bez teplého jídla na menším městě. Devadesátdevět procent zákazníků tvoří kouřící štamgasti, kteří chodí každý den (a živí mě a tři zaměstnance). Již nyní mi sdělují, že prostě ven chodit nebudou, takže prostě chodit do hosdpody přestanou, bohužel, Franto, je nám to líto, po dvaceti, třiceti, čtyřiceti letech nám dobroserové ve vládě zkazili radost, požitek, zničili pocit soudržnosti.
Ta hospoda je moje, v mém domě, já sám kouřím. Tedy ani já ve svém prostoru si nebudu moci zapálit? ani rozhodnout jaké hosty chci? nestojím o nekuřáky. Chodí jich pár za měsíc, dají si jedno malé a odejdou, jsou to většinou suchaři, bez úsměvu,a radosti ze života. Tedy rezume: stát mě legálně po třiceti letech vyžene z vlastní hospody. Bez práce bude i výčepní, dva čísníci, a jedna babka co u mě uklízí. Každá skupina lidí má na cosi právo. Neberu nekuřákům jejich prostředí, ale ať oni neberou kuřákům jejich. Kdyby nekuřáctví byl takový kšeft, již bych dávno nekuřáckou hospodu měl i já. Tohle je neštastné, budou následovat další omezení až se jednou budeme divit v jakémže to nesvobodném státě žijeme.

+8
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

benzin | 5. 6. 2015 13:15

Lidé mají peníze a touhu pobýt s přáteli, půjdou a utratí je v hospodě, bez ohledu na to jestli tam budou moct bafat nebo ne. Navíc jim ubude šidítko co pořád drží v ruce, a budou daleko více chytat do ruky sklenici. Takže toho pravděpodobně i víc vypijí.

I kdyby se lidé rozhodli snížit množství svých návštěv hospody, tak prostě ty peníze z ekonomiky nezmizí, pokud se neutratí v hospodě, utratí se jinde a tam to dá lidem práci.

Svoboda majitele zařízení není absolutní. Nesmí prodávat zkažené a závadné potraviny a nikomu to nepřijde divné. Nesmí prodávat závadný alkohol. NIkdo se nepozastavuje nad tím, že přeci hospodský má mít právo, aby jeho kuchyň byla špinavá a jídlo, které podává bylo závadné, nebo zkažené. Když si to přeci hospodský a zákazníci vyžádají, tak proč ne? No a stejně by se neměl nikdo pozastavovat, nad tím, že hospodský nemůže ve svém podniku vytvářet záměrně závadné prostředí tím, že tam povolí kouřit. Je to nemlich to samé. A pokud to ovlivní tržby? No a co? Zavedení nových higenických standardů je ovlivní úplně vždycky.

Číšníci jsou kapitola sama pro sebe. V žádném jiném pracovním provozu, které je takto nebezpečné, není možné chodit bez ochranných pomůcek. Nechápu proč to bezpečnost práce v hospodách pořád toleruje. Nošení respirátorů a ochranných brýlí je to nejmenší co by měli od číšníků vyžadovat. Na diskotéce, kde hluk přesahuje limity by měli mít předepsanou ochranu sluchu.

-4
+
-