Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Radost z moderních technologií: Informace jako munice proti „spasitelům“

Tomáš Prouza
Tomáš Prouza
17. 4. 2012

Na internetu se čím dál častěji dají najít informace, které dávají lidem šanci hodnotit práci svých zastupitelů. Využijeme tvrdá data k tomu, abychom žádali tvrdou práci? Záleží jen na nás.

Radost z moderních technologií: Informace jako munice proti „spasitelům“

Díky poznámce Marka Antoše na Twitteru jsem objevil zajímavý nový web: www.rozpocetobce.cz. Sama o sobě je to velmi zajímavá aplikace, která ukazuje detaily obecních rozpočtů už od roku 2000, takže si každý obyvatel všech více než 6200 obcí může udělat přehled o tom, jak se mění příjmy a výdaje jeho obce – a hlavně do detailu zjistit, za co jeho zastupitelé utrácejí.

Veřejná kontrola je v zájmu politiků

Tento výborný projekt ukazuje nový trend, který se pomalu prosazuje i v České republice – dostupnost dat přestává být problém a je jen na každém, jestli se bude chtít zajímat, nebo strčí hlavu do písku. Ještě před pár lety bylo dat málo a většině lidí, kteří se chtěli o lokální dění okolo sebe zajímat, nezbývalo nic jiného než chodit na zasedání zastupitelstva a vyžádat si potřebné podklady osobně. Dnes začíná být dat k dispozici víc, a hlavně přístupných odkudkoliv, takže lze jednoduše srovnávat a spojovat se s jinými lidmi, kteří mají podobný zájem.

Řada politiků (zejména na lokální úrovni) se tváří, že je taková veřejná kontrola otravuje a bere jim čas na „důležitější“ věci. Jenže rozumní politici by měli být rádi, že se lidé zajímají a starají. S těmi, kdo se ptají a chtějí diskutovat, se dá najít společná řeč – a především máte jistotu, že půjde o věcnou diskusi. Mnohem víc by se politici měli bát těch, kteří se s hlavou v písku o nic nestarají.

Zvítězí data nad marketingem?

Zatím sice tito pohodlní lidé nemají nijak extremistické názory a ve velké většině volí tradiční zaběhnuté strany. Ovšem desetina voličů minulé volby hlasovala pro stranu, o které věděla jen to, že o sobě říká, jak spasí svět. Ta strana sice nespasila ani sama sebe, ale v příštích volbách může být hůř. Pokud budeme počítat s volbami až v řádném termínu, tedy za dva roky, budeme volit v situaci, kdy na všechny velmi tvrdě dopadnou česká úsporná opatření, aniž by se ještě stihly projevit jakékoliv pozitivní změny.

V tu chvíli bude spousta lidí ochotna naslouchat dalšímu spasiteli – a úspěch strany s líbivou spasitelskou rétorikou, mediální figurkou v čele a dostatečně vysokým marketingovým rozpočtem ukazuje, že potenciálních obětí bude dost. A pokud nová spasitelská strana najde odvahu trochu víc zahrát na nacionalistickou či rasistickou strunu, může se pro ni rozhodnout i mnohem víc než deset procent voličů.

Po spasitelích, kteří dokážou jako mávnutím kouzelného proutku vyřešit všechny problémy české společnosti, ale touží především ti, kteří se o nic nezajímají a jen „vědí“, že je všechno špatně. Proto by mělo být v zájmu klasických politiků, aby podporovali zájem lidí o to, co se děje, aby zveřejňovali všechny dostupné informace a aby s lidmi skutečně komunikovali – i když to bere čas a komplikuje pohodlný a poklidný život. Jinak by se totiž mohli divit, až se zvedne masa, která sice nic neví – ale má ve všem absolutně jasno a ani na okamžik nepochybuje o zjevené pravdě svého spasitele. 

Daňové přiznání online

Ohodnoťte článek

-
3
+

Sdílejte

Diskutujte (4)

Vstoupit do diskuze
Tomáš Prouza

Tomáš Prouza

Vystudoval na VŠE v Praze mezinárodní politiku a diplomacii a na britské Open University získal titul MBA. Během studia pracoval v Nadaci Patriae a jako český a ekonomický redaktor česko-anglického měsíčníku... Více

Související témata

extremismusinternetmarek antošobecní rozpočtyobecní zastupitelstvaposkytování informacíTomáš Prouzaveřejná kontrolaveřejně přístupné informacevolbywww.rozpocetobce.cz
Daňové přiznání online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo