Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Češi a hazard: hloupost, adrenalin a pohádkové zisky!

Můžeme to svést na cizince, můžeme hledat další výmluvy… že to my ne, že nás se to netýká, ale bohužel – týká se nás to. A všech! I kdyby z celkového objemu peněz prosázených v roce 2009 prosázeli cizinci třeba i třetinu nebo polovinu, stále by na nás zbývalo hodně vysoké číslo.

Co nás k tomu vede? Vždyť je přece naprosto jasné, že společnosti, které působí v hazardním průmyslu, to mají dobré spočítané. Dopředu vědí, kolik procent ze sázek vyplatí. Co zatemňuje naši mysl, že tak plýtváme? Touha po výhře? Touha po lehce získaných penězích? Adrenalin?

Hazardu přímo do chřtánu

Jak jsme na tom v České republice s hazardem? Pojďme si porovnat, kolik miliard nacpali Češi hazardu do chřtánu za několik posledních let. Jedná se o oficiální čísla ministerstva financí, reálná čísla budou ještě o něco vyšší.

Podrobnější přehled o letech 2002 a 2008 najdete na webu MF zde, statistiku za rok 2009 tady.

Jak se zdá, růst se zastavil. Alespoň na první pohled. Krize tedy přece jen malinko zaúřadovala. Když se ale na vývoj podíváme „kontextuálně“ -porovnáme meziroční změnu množství prosázených peněz s vývojem českého hrubého domácího produktu, dostaneme reálnou informaci o tom, jak „malinko“.

Stagnace byznysu v době hospodářské recese rozhodně není špatným výsledkem. Co by za podobný meziroční vývoj dali v jiných oborech… Třeba ve stavebnictví.

Přistřihnout křídla?

Vlajková loď českého hazardu, společnost Sazka, měla v roce 2009 příjem ze sázek dokonce o 3,8 % vyšší než v roce 2008. Dohromady Sazka přijala na vkladech 8,37 miliardy Kč a na výhrách vyplatila 4,42 miliardy Kč. Rozdíl? Sympatických 3,95 miliardy korun. Čistý zisk po zdanění pak činil 1,25 miliardy. Není to krásný byznys?

Ať už se na to díváme, jak chceme, hazardu se stále daří náramně. A lví podíl na tom mají i čeští zákonodárci (nebo spíš zákononedárci?). Dokáže hazardu přistřihnout křídla nová vláda s Mírou Kalousků coby ministrem financí? Ruce do ohně bych za to rozhodně nedal. A to i přesto, že vláda rozpočtové odpovědnosti by rozhodně měla být i vládou odpovědnosti lidské a morální. Nebo snad chceme mít z České republiky evropské centrum hazardu s nejvyšším počtem heren na obyvatele na světě? Já tedy rozhodně ne.

Jako správný finanční poradce proto od zítřka přidávám do finanční bilance i kolonku sázky. Konkrétní (a pravdivá) čísla budu z klientů určitě páčit heverem. To už ale k zodpovědné práci poradce patří. Přesto doufám, že se u většiny objeví krásná a pravdivá nula. Peníze se přece dají utratit, nebo ještě lépe zhodnotit, mnohem efektivněji, než tím, že je prošustrujete v hazardu.

Autor je finančním poradcem společnosti Partners. Působí v Praze a v okresech Praha-východ a Nymburk.

Kontaktovat ho můžete na telefonním čísle +420 724 689 958.

Foto: profimedia.cz

Vladimír Švorba

Komentáře

Celkem 2 komentáře v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Pavel Šebesta | 26. 3. 2017 14:14

A ja si dovolim zase trochu nesouhlasit s vami. Vy hazite do jednoho pytle ,,vyherni" automaty s ruletou, coz je obdobne jako rikat, ze na kurzovych sazkach nelze pravidelne vydelavat. Vsechno jde, jen staci vedet, jak na to. Pro zajimavost kouknete napriklad na ruletabezobalu.

+2
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Martin Hvozdecky | 24. 7. 2010 14:30

Díky za další zbytečný článek. Autor by se měl nejdříve zamyslet, co znamená slovo "hazard" v oblasti loterijního průmyslu, než podobný blábol o "prošustrování& quot;financí napíše. Stejně tak by musel psát o burze, stejně tak by musel psát o nemovitostech, atd. Cokoliv, co dnešní konzumní společnost spotřebovává, se dá označit slovem hazard. Bůček, cigareta, ale i staré auto, bezohledný motorkář, či UV záření. Človek byl a vždy bude hravý. Na každém je volba, jak s financemi pracuje. Někdo na sázkách vydělává více než by získal ze spořícícho účtu kdejaké komerční banky. Nemluvím o hracích automatech, ruletách, apod, kde je výhernost nastavena na 74-94% dle vlastnící společnosti. Kurzové sázky a poker, ač házeny do pytle "hazard" jsou například oblasti, kde nehrajete pouze proti matematice, ale rozhodují schopnosti účastníka hry. Michal Horáček by mohl vyprávět :-) Vaše poslední souvětí mě jen ujistilo v tom, že vaříte článek z vody, než abyste nejprve danou problematiku řádně pochopil...

-1
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK