Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Monopol na studenty

Tomáš Prouza | 27. 9. 2010 | Vstoupit do diskuze – 3 komentáře

Česko má šanci udělat pořádek ve věcech, na které dvacet let nikdo nesáhl. Je tady vláda s nejsilnějším mandátem od roku 1992, a pokud bude chtít, může prosadit spoustu užitečných změn.

 Monopol na studenty

První kroky kabinetu se sice pochopitelně musí zaměřit na rychlé škrty a drobné úpravy parametrů, vláda (nebo alespoň ministři, kteří přemýšlejí na delší dobu, než je jedno volební období) by si ale měla také pečlivě hlídat, co bují v podhoubí slibovaných reforem.

Obrovskou nevýhodou české politiky je to, že konkrétní změny začínají jednotlivé strany připravovat až po volbách. Je to dáno nutností najít kompromis s koaličními partnery, takže nemá cenu mít vše napsáno do posledního detailu, ale je to také velkou personálně-odbornou slabostí většiny stran. Straničtí experti mají obvykle jasno o obecné strategii změn, ale detaily už se většinou příliš netrápí a věcmi, jako je platná legislativa nebo evropská pravidla, se ve svých odvážných prohlášeních příliš nenechají svazovat.

Experti bez historie

Ke slovu se tak dostávají různí přizvaní „experti“ bez jasné historie a jasného profilu, často s pozoruhodnými náměty či zadáním jako z jiné doby a jiného režimu. Příkladem může být třeba návrh některých členů poradního sboru NERV na to, aby plánované půjčky pro studenty neposkytovaly banky, ale aby je nabízela jediná instituce, státní Českomoravská záruční a rozvojová banka.

Dnes už si všichni uvědomují, jakou chybou pro konkurenci na trhu bylo umožnit nabízet produkt stavební spoření jen několika vybraným institucím místo toho, aby stát pouze definoval parametry a dal šanci trhu. A pokud má vedle parametrických změn státní podpory stavebního spoření něco smysl, je to právě úvaha umožnit nabídnout stavební spoření všem bankám. Určitě bychom viděli nižší poplatky, výhodnější zhodnocení úspor a mnohem aktivnější boj o zákazníka. A stavební spořitelny by také rády už od počátku nabízely úvěry, protože by to pro ně byl zajímavý byznys, ne proto, že je k aktivnější úvěrové politice musel před pěti lety začít tlačit stát, aby konečně systém stavebního spoření začal plnit svou úlohu.

Je proto smutné, že všichni mluví o potřebě změn u stavebního spoření, ale zároveň chtějí všechny minulé chyby zopakovat. Produkty jako studentské půjčky jsou pro všechny banky velmi zajímavé, protože studenti jsou lákavou cílovou skupinou.

Stačí se podívat, kolik různých výhod banky nabízejí u studentských účtů, a je jasné, že úvěry na studium by dokázaly nabídnout velmi výhodně. Zatímco studentské půjčky od Českomoravské záruční a rozvojové banky by měly jen dvě výhody – daly by novou náplň instituci, která postupně ztrácí svůj smysl, a umožnily by vytvořit spoustu nových zajímavých pracovních míst, kam lze někoho dosadit. Jen pro klienty z toho žádná výhoda neplyne, bohužel ani pro státní rozpočet. Takže uvidíme, jestli zvítězí touha po teplých místech, nebo snaha vytvořit něco užitečného.

Psáno pro Lidové noviny

Tomáš Prouza

Tomáš Prouza

Vystudoval na VŠE v Praze mezinárodní politiku a diplomacii a na britské Open University získal titul MBA. Během studia pracoval v Nadaci Patriae a jako český a ekonomický redaktor česko-anglického měsíčníku The Prague Tribune.... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 3 komentáře v diskuzi