Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nálepka s nápisem „pravice“

Pavel Kohout | 30. 9. 2010 | Vstoupit do diskuze – 33 komentářů

Jste příznivcem levice, nebo pravice? Málokdo zaváhá s odpovědí. A přece existuje jen málo tak vágně, nesystematicky a víceznačně definovaných pojmů.

Nálepka s nápisem „pravice“

Zkusme provést malý test. Vyberte si z následujících souborů citátů ten, který je vám ideologicky nejbližší.

  • Společný prospěch má přednost před soukromým prospěchem. Bezpracné zisky je třeba zrušit. Velké podniky by se měly dělit o zisky s pracujícími. Stát má povinnost poskytnout pracovní příležitosti pro své vlastní občany.

  • Člověk není svobodný, dokud není omezena moc vlády. Jak moc vlády roste, svoboda mizí. Národy se hroutí, jakmile občané požadují od vlády to, co by si mohli zařídit sami. Vláda není řešením problémů, ale problémem sama o sobě.

  • Národ musí přijmout vojenské a náboženské hodnoty přísnosti a disciplíny. Náš národ se začal rozkládat, jakmile byl silný vůdce nahrazen sborem nezodpovědných mužů ovlivněných cizími názory a zvyky. Máme zodpovědnost jen vůči Bohu a historii.

  • Stát musí vytvořit dobré právní prostředí pro hospodářství a udržovat zdravou úroveň konkurence pomocí opatření, která jsou v souladu s tržními principy. To znamená, že stát se má starat o pořádek, nikoli zasahovat do ekonomických procesů. Jeho starostí je stanovení a vynucování pravidel hry, jimiž se účastníci trhu řídí.

Vybrali jste si kteroukoli z možností A, B, C nebo D? Pokud ano, ve všech případech jste pravičáci. Všechny čtyři ideologické „ochutnávky“ totiž pocházejí od osob či politických směrů, které se hlásí k pravici anebo jsou alespoň obecně za pravicové považovány.

Od Hitlera k Reaganovi

Začněme s první variantou. Teze o přednosti společného prospěchu pochází z programu Nacionálně socialistické dělnické strany Německa z roku 1933. Ačkoli je sporné, zda byl nacismus skutečně pravicovým hnutím, velká část veřejnosti stejně jako politologie hlavního proudu tvrdí, že ano. Pokud jste si vybrali tuto variantu, jste tedy oficiálně pravičák, a to dokonce krajní!

Cítíte, jak radikálně se od té předchozí liší varianta druhá? Žádná ideologie se nemůže lišit od nacismu radikálněji než zásadní skepse vůči vládě jako takové společně s maximálním respektem vůči právům jedince. Autorem uvedených vět je Ronald Reagan.

Pravice ale může znamenat i jiné hodnoty. Kdo je zbožňovatelem armády, církve, národa a disciplíny, jak se o tom hovoří ve třetím úryvku? Autorem všech těchto citátů byl španělský caudillo neboli vůdce Francisco Franco. Přísnost, disciplína, vláda silné ruky a uzavřenost národa vůči cizím vlivům - ano, i takto může vypadat pravice. Je tu nicméně zřejmý rozdíl oproti nacionálnímu socialismu, zejména v názorech na hospodářskou politiku. Franco totiž žádné neměl. Jen těžko se najde státník, kterého by ekonomie zajímala méně.

Pro ilustraci: teprve na sklonku života se Franco dozvěděl, co je to vlastně inflace. První etapa jeho vlády do roku 1959 - po hospodářské stránce neúspěšná - byla charakterizována uzavřenou ekonomikou, vysokými daněmi a cly, byrokracií a nekonvertibilní měnou.

Nad čtvrtým úryvkem se na chvíli zkuste zamyslet sami. Komu asi patří?

Jde o esenci ordoliberalismu, směru spojeného se jmény Walter Eucken, Wilhelm Röpke a Alexander Rüstow. Pokud vám tato jména stále nic neříkají, pak vězte, že jde o autory koncepce poválečného německého sociálně tržního hospodářství. Pověstný „Wirtschaftswunder“, německý hospodářský zázrak, je právě jejich ideovým dílem.

Je zřejmé, že různé „pravicové“ ideologie se mohou naprosto radikálně lišit jak co do obsahu, tak ve výsledcích. A co vy? Také na vás někdo nalepil paušální nálepku „pravičák“? Anebo jste nálepkovali vy sami?

Považujete se za pravičáka? Pokud ano, proč?

Psáno pro Týdeník Rozhlas

Foto: profimedia.cz

Pavel Kohout

Pavel Kohout

Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD), od roku 2004 do roku 2006 byl členem... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 33 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Argent Goldmann | 1. 10. 2010 19:45

Ovšem je třeba mít na paměti, že jakákoli forma státu je vždy více či méně levicová.Podstatou státu totiž je popření práv občanů a násilné přerozdělování (ve větší či menší míře) jejich majetku. I feudál se mnohdy choval lidově populisticky.Stát je definován jako "teritoriální monopol na porušování vlastnickcých práv" a tudíž je vždy více či méně socialistický.Zcela napravo je tedy společnost bez státu, tzv. svobodná společnosti či spontánní řád. To je ten pevný a absolutní bod napravo. Absolutnímu bodu nalevo se blíží Severní Korea či blahé paměti rudí khmerové.Dále si vedle absolutních hodnot je třeba uvědomit trendy, tendence. Jak přesvědčivě dokazuje prof.H.H.Hoppe, demokracie nutně směřuje k socialismu - stále více regulace a přerozdělování. Je to neodstranitelnou vlastností demokracie, nebo alespoň té současné formy s všeobecným a rovným hlasovacím právem pro všechny, bez ohledu na to, jestli jste prozíravý vědec a ekonom s IQ 160, nebo tupé, nevzdělané, nezodpovědné a příživné vemeno. To v kombinaci s možností hlasovat o čemkoli (i cizím životě a majetku) a uzákonit cokoli (i placatost Země) vede ke smrtící situaci.V demokracii vzniká pozitivní zpětná vazba zesilující levicové tendence: Nezodpovědnost, krátkozrakost a lenost je odměňována, pracovitost a prozíravost trestána. A tak se čím dál víc lidí mění a ty první (jsou k tomu motivováni), tito dále tlačí na větí socializaci, čímž dále působí na zvětšovní první a zmenšování druhé skupiny.

-1
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK