Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Válka proti recesi (2)?

Je možné vést v současných podmínkách válku proti hospodářské recesi? Zda by bylo vhodné – nebo dokonce nutné – opakovat podobný fiskální manévr v podmínkách dnešní americké ekonomiky, je úkol pro Obamův ekonomický tým.

V  českém prostředí se ovšem nacházíme v jiných podmínkách:

a) nemusíme sanovat banky zatížené špatnými úvěry ani automobilky přetížené průběžně financovanými penzijními plány,

b) jsme malá otevřená ekonomika; zpomalení (nebo možná recese) je proto téměř kompletně z „dovozu“, příčinou je vnější poptávkový šok,

c) zpomalení tvorby hypotéčních úvěrů není v ČR způsobeno finanční krizí – jde z větší části o výsledek přirozeného zpomalení a nasycení trhu,

d) pokles cen nemovitostí není v české ekonomice problémem,

e) oblast veřejných výdajů v ČR je velmi netransparentní, existuje zde velmi silný stupeň korupce, obrovský tlak lobbistických sil a zájmových skupin.

Rozdílná situace ČR

Tyto skutečnosti mají následující důsledky:

a) vládní výdaje na sanaci bank nejsou zapotřebí,

b) řešit vnější poptávkový šok vládními výdaji není možné,

c) řešit zpomalení hypoték vládními výdaji není nutné,

d) řešit pokles cen nemovitostí vládními výdaji není nutné,

e) zvýšit vládní výdaje není z hlediska nízké efektivity jejich využití žádoucí.

Celková bilance argumentů vyznívá jednoznačně v neprospěch zvýšených vládních výdajů. Tím však není vyloučena expanzivní fiskální politika v podobě snížených daní. Nabízí se otázka, jakou daň by bylo optimální snížit, abychom zasáhli všechny následující cíle:

• zmírnění nezaměstnanosti (která téměř jistě vzroste),

• snížení nákladů exportérům,

• zvýšení kupní síly obyvatelstva.

Všechny tyto cíle splňuje snížení odvodů z mezd na sociální pojištění – zejména té části, která je formálně placena zaměstnancem. Zda by tento odvod měl být snížen o tři, čtyři nebo pět procentních bodů, je otázka k další diskusi.

Nicméně pokud bychom měli přikročit k rozsáhlé fiskální stimulaci české ekonomiky, sociální pojištění vypadá jako nejracionálnější volba. Snížení sociálních odvodů by mělo jiný charakter než Bushovy daňové škrty, k nimž se Robert Lucas vyjádřil tak skepticky.

Otázkou nicméně zůstává, zda je fiskální stimulace skutečně nutná – pamatujme na laureáta Nobelovy ceny Garyho Beckera, profesora Thomase Sargenta a další kritiky.

Autor je ředitelem Partners pro strategii. Jde o druhou část článku. První vyšla 23. ledna. Foto: Profimedia.cz

Pavel Kohout

Pavel Kohout

Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD), od roku 2004 do roku 2006 byl členem... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 7 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK