Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nekonečný Trend

Zdá se, že podvádět, zejména v souvislosti s kuponovou privatizací, není v Česku tak špatný kšeft. Řada případů „tunelování“ fondů či privatizovaných akciových společností, pokud se jimi policie a další orgány činné v trestním řízení vůbec zabývaly, je již totiž promlčena. Pokud se některé z nich nakonec přece jen dostaly před soud, zpravidla se táhnou víc, než pověstné Lovosice.

Kolik let trvalo, než byli odsouzeni aktéři kauzy vytunelovaných CS fondů! Zlí jazykové přitom tvrdí, že zdaleka ne všichni. O mnoho lepší to není ani v jiném mediálně známém případu - tunelů v Investičních fondech Trend a Mercia. Bude to u údajných podvodů v bývalých harvardských fondech lepší?

Vyznat se propletenci transakcí, které měly zakrýt podvody, či abychom zachovali presumpci neviny přinejmenším hodně netransparentní operace, není snadné. Dlouhá doba, po kterou byly tyto ostře sledované kauzy šetřeny, by snad ale měla být zárukou, že je vše v pořádku.

Tak tomu ale často bohužel není, čemuž nasvědčuje i postup pražského Vrchního soudu v kauze Investičního fondu Trend v minulém týdnu. Co senát tohoto soudu projednával a k jakému výsledku dospěl, ovšem Finmagu mluvčí soudu odmítl říci. Jednání bylo totiž neveřejné, bez žalobce a obžalovaných a jejich právníků a ti tedy musí být s rozhodnutím soudu seznámeni jako první. Pak přijde řada na média a veřejnost.

Kdo to zaplatí?

Fakt, že v tak mediálně známé kauze soud jednal za zavřenými dveřmi, nasvědčuje podle jednoho z oslovených právníků faktu, že se objevila procesní chyba. Kauza Trendu, která skončila po letech šetření u Krajského soudu v Hradci Králové vyhlášením odsuzujících rozsudků, se tak zřejmě vrací zpět. Možná až na začátek. Kdy tedy padne definitivní rozsudek, je hvězdách.

Podobné kauzy jsou i díky vlekoucímu se vyšetřování a soudům pro leckoho historií. Desítky tisíc akcionářů Trendu a Mercie, potažmo více než čtvrt milionů občanů, kteří vlastní akcie Harvardského průmyslového holdingu v likvidaci, se již nejspíš smířili s tím, že toho asi moc nedostanou. A chtějí proto alespoň tresty pro ty, kteří vše zavinili. Ty by měly ostatně výchovný účinek i na další zločince. Zatím to vypadá, že jim dáváme naopak často najevo, že překračovat zákon se vlastně vyplácí. Stále v koutku duše možná naivně doufám, že budu v případě IF Trendu a harvardských fondů příjemně překvapen.

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK