Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Řecká finanční tragédie

V roce 2008 činil dluh této země 99 procent hrubého domácího produktu. Evropská komise odhaduje, že v roce 2011 dluh vzroste až na 135 procent HDP, pokud vláda nebude drasticky škrtat v rozpočtu. Existuje nebezpečí, že finanční trhy nebudou ochotny kupovat další řecké dluhopisy.

Po přijetí eura se Řecku dlouho dařilo. Hospodářský růst kolísal v rozmezí 3,5 až 5 procent – hovoříme o letech 1999-2007. Nezaměstnanost klesala. „Během posledních dvou let se řecké vládě podařilo zařídit dramatický obrat k lepšímu v tom smyslu, že svoji rozpočtovou nerovnováhu dostala do blízkosti evropského průměru,“ pochvaloval si ekonom Kenneth Matziorinis ze společnosti Hellas Capital ještě v roce 2007.

Proč se řecké ekonomice tak dařilo – a proč je nyní na pokraji úpadku?

Protože ekonomiku dlouho poháněla masivní úvěrová expanze, která následovala po přijetí eura. Objem úvěrů se nafukoval tempem málokdy pomalejším než 15 procent ročně.

Pak řecká ekonomika praskla jako přefouknutý balónek.

Zdroj: ECB

Tolik fakta. Komentářů se tentokrát zdržím.

Foto: Profimedia.cz

Pavel Kohout

Pavel Kohout

Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD), od roku 2004 do roku 2006 byl členem... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 2 komentáře v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK