Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Bankovní dlaždič

Každý člověk se čas od času potřebuje od srdce zasmát. Legrace na vás přitom nečíhá jen na „obvyklých“ místech, ale i v na první pohled konzervativních (čti nudných) institucích jako jsou banky, nebo firmy poskytující spotřebitelské úvěry.

Následující historky jsou toho zářným příkladem.

Bankovní dlaždič

Moje matka si chtěla před nedávnem zřídit účet u České spořitelny. Za přepážkou na ni však čekalo zajímavé překvapení: mladý klučík se skutečně vybranou slovní zásobou.

Přikládám výběr toho „nejslušnějšího,“ co ze sebe mladík dokázal vypravit:

„No tak se na to podíváme, vole“
„Ono to nějak nejde, vole. Nevím proč, vole!“
„Tak snad to bude fachat.“
„To je ale na hov**. Musím za šéfem.“

Moje matka si však zachovala chladnou hlavu: s holomkem se rozhodla vypořádat jeho vlastní zbraní: „No jasně, díky, vole!“ Poslední slovo pak neopomenula pořádně zdůraznit. Teprve v tu chvíli si mladík uvědomil, která bije, zastyděl se a svůj slovník změnil.

Můj osobní poradce

Kdysi jsem si zřídil studentský účet u Komerční banky. Mým osobním bankéřem se stal mladý muž, který se teprve zaučoval.

Při zakládání účtu jsem dal bance nevědomky souhlas se zasíláním všelikých propagačních služeb a nabídek. To jsem však netušil, co mě čeká. Každých sedm dní mě bankovní poradce „potěšil“ ne-příliš žádanou zprávou začínající předmětem: „Studentíčku nechceš úvěr?“ nebo „Užívejte si a my se postaráme o zbytek“. Většina těchto úvěru byla spotřebitelských a RPSN dosahovalo přes 25 procent.

Lidská trpělivost není však nekonečná. Jakmile jsem obdržel dvě podobné nabídky v těsném časovém sledu, rozhodl jsem se jednat. Svému bankovnímu poradci jsem odpověděl:

„Nezatěžujte mě prosím příště spamy, ve kterých mi doporučujete nevýhodné úvěry s vysokou úrokovou sazbou. Tyto peníze si Vaše banka půjčuje za téměř jedno procento od ČNB a okrádá tak poctivé lidi inflační daní. Příště mě, prosím, informujete pouze o úvěrech s RPSN nižším než 9 procent."

Je to už více jak rok, co mi žádný email s nabídkou od mého osobního bankéře nepřišel. Asi nejsem správný studentíček.

Tak kolik přeplatím?

Kdysi jsem pro seminární práci potřeboval zjistit, v jakých hodnotách se pohybují RPSN u společností poskytujících nebankovní půjčky. Zkusil jsem tedy zavolat do společnosti COFIDIS, kde jsem se slečny u telefonu zeptal, kolik vlastně na úvěru přeplatím.

Slečna: No, splátek je 36 po 799 korunách. Tak si to můžete sám spočítat.

Já: Já vím. Přesto, mohla byste mi sdělit, kolik zaplatím navíc?

Slečna: No, já předpokládám, že si to každý může spočítat sám...

Já: Ano, to může. Přesto, můžete mi sdělit hodnotu RPSN?

Chvíle ticha. Najednou z dálky slyším.

Slečna: Zdeno, co je to RPSN?

Pravděpodobně Zdena: Roční percentuální sazba nákladu. Prostě kolik přeplatí za rok…

Slečna (na mě): Jak jsem vám říkala, můžete si to spočítat sám.

Já: A víte, že tutu sazbu musíte uvádět dle zákona?

Slečna: O tom jsem informována nebyla. Máte ještě nějaké další otázky? Pokud ne, tak na shledanou.“

Máte také nějaké vtipné příhody?

Foto: Profimedia.cz

Arsen Lazarevič

Ekonomický publicista. Narodil se v Bělehradu, v České republice žije trvale od svých pěti let. Na Finmagu začínal, dnes působí na serveru Měšec. Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 3 komentáře v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK