Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Internet v ohrožení

Akcie „internetových“ společností a vůbec celá světová ekonomika mohou brzy čelit vážné hrozbě, která je ve svých důsledcích daleko závažnější než prudký pokles cen technologických titulů počátkem tohoto tisíciletí.

Zdánlivě banální problém, který představuje blížící se vyčerpání internetových adres, může vzhledem k rostoucímu významu internetu představovat vážnou brzdu dalšího rozvoje lidstva.

Jak totiž vyplývá ze zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), do května letošního roku již bylo využito přibližně 85 % internetových adres, které jsou k dispozici. Pokud by jejich počet dál rostl stejným tempem jako dosud, budou podle odborníků do roku 2011 všechny vyčerpány. Část expertů je ještě skeptičtější a obává se, že k tomu může dojít ještě o něco dříve. Jednou z hlavních příčin těchto problémů je uvolnění internetu pro Číňany.
 
Celosvětová závislost na internetu přitom stále roste. Podle knihy Vladimíra Vrabce a Jaroslava Wintra Internet – podnikatelská příležitost nebo hrozba již příjmy z internetové ekonomiky v USA předstihly nejen energetiku či telekomunikace, ale i automobilový a letecký průmysl. Podobně bouřlivý rozvoj ve všech sférách lidské činnosti zažívá ovšem internet i v řadě dalších zemí. 

Stačí se podívat na rozšiřující se objem elektronických obchodů, elektronické bankovnictví či on-line obchodování na nejrůznějších trzích. Nemluvě o stovkách milionů obyvatel Země, kteří využívají internet jako velmi dostupný způsob komunikace či ke stanování hudby a videa. Případné vyčerpání stávajících internetových adres by tak mohlo mít dalekosáhlé následky.

Změňte protokol!

Nic není ovšem tak černé, jak se na první pohled zdá. OECD, která pořádá 17.–18. června v jihokorejském Soulu ministerskou konferenci na téma Budoucnost internetové ekonomiky, připomněla řešení, které je známo – jde o to nahradit dosavadní verzi 4 Internetového protokolu verzí 6. Ta by měla zajistit, aby byl k dispozici neomezený počet nových adres pro další uživatele internetu, ale také dostatečná kapacita pro poskytování řady dalších internetových služeb, například v případě spojení mobilních telefonů přes internet.

Vlády a podnikatelé by si měli uvědomit závažnost tohoto problémů a vysvětlit provozovatelům internetových služeb a IT profesionálům, že tento krok představuje obchodní a sociální příležitost a nikoliv finanční zátěž. Poskytovatelé těchto služeb nebyli zatím příliš ochotni investovat na tyto účely peníze, protože byl zájem zákazníků o přechod na protokol IP verze 6 (IPv6) malý, jak uvedla rovněž OECD.

Důležitou roli by měly v tomto směru sehrát právě vlády, které jsou významnými uživateli internetových služeb. Jejich financování je přitom možné zajistit cestou PPP (Public Private Partnership), což je Partnerství veřejného a soukromého sektoru.
Některé země již v tomto směru učinily alespoň určité potřebné kroky. OECD cituje japonskou telekomunikační firmu NTT. Americká vláda označila letošní červen za poslední měsíc, dokdy musí být internetové sítě každé z vládních agentur v USA kompatibilní s IPv6. Evropská komise zase financuje výzkumné projekty a hledá cesty, jak urychlit nasazení tohoto internetového protokolu.

Korea chce zavést Ipv6 u veřejných institucí do roku 2010 a instalovat ho v každé nově budované komunikační síti. Čínská vláda zahájila práce na síti Ipv6 a pod názvem Čínský internet nové generace má být použit na olympiádě v Pekingu k testování některých služeb.

Snad se tedy nakonec ukáže, že byla hrozba brzkého vyčerpání internetových adres naštěstí planá, jako tomu bylo v případě obav, jak zvládne výpočetní technika přechod na rok 2000.
 

Komentáře

Celkem 5 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK