Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Sedm let pro Hálka

Po CS Fondech padly (zatím první) tresty za další mediálně známý „tunel“, a to investičních fondů Trend a Mercia. Obě kauzy mají něco společného: obavy, zda se akcionáři těchto původně kuponových fondů někdy dočkají majetku, a spekulace o tom, zda nemá v této kauze před soudem stát i někdo další.

Devět let vyšetřování, více než dva a půl roku probíhající soud, škoda kolem 1,4 miliard korun – tak lze stručně shrnout dosavadní průběh kauzy investičních fondů Trend a Mercia. Její první dějství v pondělí 19. srpna symbolicky ukončil Krajský soud v Hradci Králové, který zatím nepravomocně označil za viníky deset z jedenácti obžalovaných. Ti by měli uhradit vyčíslenou škodu včetně úroků.

Nejvíc, a to sedm let nepodmíněně, dostal bývalý šéf představenstva obou fondů Miroslav Hálek, který ale, podobně jako další odsouzení, vinu odmítá. Protože šlo o rozsudek první instance, většina z nich se proti rozsudku odvolala. Hálek si zatím vzal čas na rozmyšlenou.

Očekávaný ortel


Rozsudek, který se týká řady transakcí s akciemi tehdejšího SPT Telecom, Elektráren Opatovice a některých dalších likvidních titulů a také například akcií obchodního domu Kotva, který fondy držely, asi těžko někoho překvapil. Všeobecně se očekával, otázkou byla výše trestů.

IF Trend založili v době kuponové privatizace hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl. Poté ho získala Hálkova Královéhradecká brokerská. Z fondu a z IF Mercia pak zmizely zmiňované akcie.

Podobně jako v případě CS fondů vzbuzuje záležitost řadu otázek. Konkurzní správce Vítězslav Hálek (není příbuzný s exšéfem Trendu Miroslavem Hálkem) podal v této kauze trestní oznámení i na Kocába a Kratochvíla, kteří se měli podle jeho názoru na tomto tunelování podílet. Policie je ale jako neodůvodněné odložila. Otázkou zůstává morální zodpovědnost obou hudebníků za to, co se v Trendu stalo.

Dění v tomto fondu provází i sebevražda vyšetřovatele Blahoslava Kavky v roce 2000, rezignace hradeckého žalobce Vladislava Kusaly, ale i stížnosti na údajně zinscenovaný konkurz na IF Trend, vyhlášený v roce 2000, a na konkurzní správce. Někteří minoritní akcionáři si stěžují, že rozhodně nesledují jejich zájem a že při konkurzním řízení mohlo docházet k podvodům.

Kotva na podzim?


Samostatnou kapitolu tvoří soudní spor o akcie Kotvy. Společnost Forminster Enterprises Limited (FEL), která se měla podílet na jejich vytunelování, tvrdí, že se Hálek a čtyři další osoby dopustily podvodu a někteří z nich dokonce padělání listin. FEL uvádí, že jí Hálek přes své firmy před lety prodal 56 % akcií Kotvy.

Ten naopak argumentuje tím, že šlo o půjčku, což dokládá jinými listinami či důkazy. Městský soud v Praze by měl možná již na podzim rozhodnout, které z předložených dokumentů jsou pravé a které padělek, a vyvodit z toho důsledky.

Foto: Profimedia.cz

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK